Komputer, smartfon, tablet, telewizor – to dziś element codziennego życia. Nie zwracamy na te przedmioty szczególnej uwagi. Do sieci jesteśmy zwykle podłączeni non-stop, 24 godziny na dobę i dla większości Polaków to właśnie Internet stał się głównym medium komunikacyjnym, wypierając wcześniejsze telefony oraz jeszcze starszą korespondencję papierową.

Ile czasu spędzamy przy komputerze?

Szacuje się, że średni czas, jaki Polacy codziennie spędzają w Internecie to ok. 6 godzin. Do Internetu przenoszą się jednak stopniowo wszystkie aspekty codziennego życia – handel, bankowość, a nawet szkoła (e-dzienniki dla dzieci i rodziców) czy hobby – żeby zdobyć jakąś nową, interesującą nas umiejętność, często wystarczy znaleźć w sieci odpowiedni poradnik.

W związku z powszechną cyfryzacją otaczającego nas świata, pozostało już niewiele zawodów, do których wykonywania nie jest potrzebny kontakt z komputerem lub innym ekranem. Znaczący procent Polaków pracuje wyłącznie z komputerem – czyli spędza przed ekranem min. 8 godzin dziennie. Minimum, bo po powrocie do domu rozrywki często dostarcza nam również komputer czy telewizor. Jakie są skutki?

Czy komputer jest niezdrowy?

Statystyki pokazują, że nawet ¾ osób pracujących przy komputerze cierpi na dolegliwości związane z funkcją wzroku. Dlaczego tak się dzieje?

Komputer emituje cztery typy promieniowania: rentgenowskie, podczerwone, niskoczęstotliwościowe i ultrafioletowe. Pierwsze trzy z nich są emitowane przez tylną ścianę monitora, a w najnowszych modelach komputerów jest w dużym stopniu minimalizowane. Te rodzaje promieniowania są szkodliwe dla człowieka, jednak przede wszystkim wtedy, gdy znajdujemy się zbyt blisko ekranu. Jeśli chodzi o promieniowanie ultrafioletowe, komputer wytwarza go zbyt mało, aby mogło nam ono zaszkodzić.

Monitory emitują także pole elektrostatyczne, które stanowi niewielkie zagrożenie dla wzroku, sprawia jednak, że ekran, a także znajdująca się blisko niego twarz przyciągają cząsteczki kurzu, pyłki roślinne, bakterie etc., co może być powodem podrażnień lub zapaleń w obrębie oczu. Warto wiedzieć, że monitor emituje pole elektrostatyczne najintensywniej przez pierwszy kwadrans po uruchomieniu. Dlatego jeśli masz taką możliwość, włącz go nieco wcześniej przed rozpoczęciem pracy.

Jak komputer wpływa na wzrok?

Długotrwała praca przed ekranem jest źródłem problemów z oczami, które wynikają jednak nie tyle z samego działania komputera, co ze specyfiki tej pracy. Kiedy patrzysz w monitor, Twój wzrok jest przez długi czas skupiony na jednym punkcie, znajdującym się w stałej odległości od Twoich oczu. Na skutek tego mięśnie gałki ocznej wiotczeją i z czasem coraz trudniej im przystosowywać ostrość widzenia do przedmiotów znajdujących się w różnej odległości. Patrząc w ekran, rzadziej też mrugasz, co z kolei prowadzi do podrażnień i wysuszenia oczu, a nawet długotrwałych kłopotów zwanych Syndromem Widzenia Komputerowego – jego objawy to osłabienie wzroku, ból, swędzenie i pieczenie oczu oraz wrażenie „piasku” pod powiekami.

Nie ma badań, które wskazywałyby, że powinniśmy całkowicie zaprzestać korzystania z najnowszych technologii. Specjaliści zalecają natomiast szereg reguł dotyczących użytkowania komputera, które umożliwią zachowanie dobrego wzroku i zdecydowanie zminimalizują ryzyko chorób oczu.

Przygotuj stanowisko pracy

Monitor ustaw bokiem do okna, tak, aby zapewnić sobie dostęp do naturalnego światła, unikając jednocześnie szkodliwych dla oka refleksów na ekranie. Światło nie powinno odbijać się od monitora. Optymalna odległość twarzy od ekranu to ok. 50-75cm, a jego centrum powinno znajdować się ok. 10-20cm poniżej oczu.

Mrugaj i nawilżaj oczy

Aby uchronić się przed wysychaniem rogówki i spojówki, zaopatrz się w krople nawilżające i zawsze miej je ze sobą. Podczas przerw pamiętaj, aby mrugać częściej niż zwykle – w ten sposób zapewnisz oczom optymalny poziom nawilżenia

Zapewnij dopływ świeżego powietrza

Komputery wytwarzają dużo ciepła, jednocześnie zmniejszając wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz – dlatego biuro czy gabinet należy często wietrzyć, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza.

Pamiętaj o przerwach

Zaleca się, aby po każdej godzinie pracy z komputerem robić sobie 5-minutową przerwę. Dla odciążenia oczu odejdź na chwilę od monitora i spójrz w dal, np. przez okno. Relaksująca zadziała też skupienie wzroku na zieleni, np. roślin za oknem lub zamknięcie na chwilę oczu – możesz dodatkowo nakryć je dłońmi, aby ograniczyć dopływ światła.

Zadbaj o kondycję całego ciała

Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów wesprze prawidłowe działanie narządu wzroku. Kluczowe są witaminy A, C i E oraz cynk, selen, magnez. Na oczy korzystnie działają preparaty z zawartością luteiny, choliny i zeaksantyny.

Badaj wzrok

Regularne wizyty u okulisty pomogą Ci kontrolować stan Twoich oczu, a w razie potrzeby lekarz dobierze odpowiednie okulary, które zahamują pogarszanie się widzenia.