Jesienią i zimą nasza skóra jest szczególnie narażona na wysuszenie i podrażnienia. Wiatr, chłód i niepogoda z pewnością nie sprzyjają naszej urodzie. Dowiedz się, jak dbać o skórę w sezonie jesienno-zimowym i zachowaj zdrowy i piękny wygląd przez cały rok.

Jesień to pora dynamicznych zmian temperatury, na które nasza skóra reaguje coraz większym przesuszeniem. Staje się coraz bardziej szorstka a stosowana dotąd codzienna pielęgnacja zaczyna nie wystarczać. Brak słońca i zmniejszona ilość czasu spędzana na świeżym powietrzu powodują, że koloryt cery zmienia się na szary i matowy. Można jednak temu zapobiec! Wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Witamina A

Dobór kosmetyków jest kwestią indywidualną uzależnioną od potrzeb naszej skóry, jednak w okresie jesienno-zimowym warto sprawdzić, czy nasz krem został wzbogacony o witaminy A.

Witamina A wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i poprawia jej elastyczność. Preparaty kosmetyczne wzbogacone o witaminę A:

  • zmiękczają naskórek
  • zapewniają odpowiednie nawilżenie
  • usprawniają funkcje obronne skóry
  • poprawiają koloryt cery

Witamina E

Witamina E jest doskonałą partnerką witaminy A - zapobiega jej utlenianiu, a także uzupełnia i wzmacnia jej działanie. Specjaliści nazywają witaminę E „witaminą młodości”, ponieważ opóźnia procesy starzenia się komórek i pomaga w likwidowaniu tak zwanych „plam starczych”. W okresie jesienno-zimowym kosmetyki wzbogacone o witaminę E sprawią, że nasza skóra stanie się dobrze nawilżona i gładsza.

Filtr UV

Większość z nas chroni skórę przed promieniami słonecznymi jedynie latem. To duży błąd! Krem do twarzy z filtrem UV powinniśmy stosować cały rok. Szkodliwe promieniowanie słoneczne dociera do naszej skóry nawet, kiedy niebo zasnute jest grubą warstwą chmur. Pamiętaj, że przyspiesza ono procesy starzenia się skóry i wpływa niekorzystnie na DNA naszych komórek.

Maseczki

Jeżeli Twoja skóra jest szczególnie podatna na podrażnienia, zrezygnuj z kosmetyków silnie matujących skórę, np. maseczek z glinką. Zastąp je maseczkami nawilżającymi i łagodzącymi podrażnienia. Sięgaj po kosmetyki zawierające w swoim składzie miód, kozie mleko, oleje roślinne i płatki owsiane. W ciągu dnia, jeżeli poczujesz dyskomfort związany z przesuszoną skórą, spryskaj twarz wodą termalną, a na pewno poczujesz ulgę.

Nasza rada:

Skorzystaj z naturalnych produktów i stwórz domowy kosmetyk dostosowany do potrzeb Twojej skóry! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przepis na nawilżającą maseczkę z jajek i płatków owsianych. Składniki:

  • dwa jajka
  • płatki owsiane

Przygotowanie:

Zmiksuj białka jajek z łyżką płatków owsianych. Nałóż na twarz grubą warstwę maski i pozostaw do wyschnięcia. Spłucz ciepłą wodą.