Osoby starsze oraz chorujące na schorzenia takie jak nadciśnienie, choroby serca i płuc, nowotwory czy cukrzyca częściej zapadają na niewydolność oddechową i ciężej przechodzą zarażenie koronawirusem. Na to wskazują wszystkie przeprowadzone dotąd badania. Jak możemy zadbać o naszych seniorów?

Starsi są bardziej narażeni

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk PAN raportują: Analiza kilkudziesięciu tysięcy przypadków zakażeń w Chinach pokazuje, że ponad 80% ludzi ma objawy łagodnej choroby, kilkanaście procent przechodzi ciężką infekcję, a 2-3% umiera. Śmiertelność osób zakażonych wirusem rośnie wraz z ich wiekiem, a w grupie osób, które przekroczyły 80. rok życia wynosi kilkanaście procent.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia zaleca: jeśli jesteś osobą starszą, nie wychodź z domu. O czym warto pomyśleć, żeby z powodzeniem zastosować tę wskazówkę?

Jak zrobić zakupy?

Oczywiście to konieczne, żeby normalnie funkcjonować. Jeśli jesteś w grupie ryzyka wyjścia do sklepu warto jednak zredukować do koniecznego minimum. Jak możesz to zrobić?

  • Poproś o zrobienie zakupów kogoś bliskiego – dziecko, wnuka, sąsiada. Możesz zorientować się w Internecie (np. na portalu społecznościowym Facebook) czy w Twoim mieście nie powstała grupa wolontariuszy, którzy chętnie Ci pomogą.
  • Zadzwoń do okolicznego Ośrodka Pomocy Społecznej – ta instytucja na pewno pomoże Ci załatwić wszystkie sprawunki.
  • Zrób zakupy przez Internet. Wiele sklepów, również spożywczych, oferuje teraz bezkontaktową dostawę towaru. Za zakupy zapłacisz przez Internet, a kurier zostawi Ci siatkę pod drzwiami. To prostsze niż Ci się wydaje!

Zadzwoń do swojego lekarza

Jeśli potrzebujesz teraz konsultacji lekarskiej, nie wychodź do przychodni. Wystarczy, że do niej zadzwonisz, a Twój lekarz prowadzący może wystawić Ci receptę w formie online. E-recepta to kod, który otrzymasz na podany numer telefonu. Swoje internetowe recepty możesz tez podejrzeć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat >>.

Zrezygnuj z wizyty w aptece

Jeśli kończy Ci się suplement diety, którego stosowania nie zalecił lekarz – nie wychodź z tego powodu do apteki. Na pewno z łatwością uda Ci się zamówić go przez Internet – lepiej wyjdziesz na kilku dniach opóźnienia niż wizycie w miejscu, do którego chodzą osoby przeziębione i chore.

Jeśli kończą Ci się leki, które przyjmujesz stale, postaraj się, aby receptę zrealizował dla Ciebie ktoś bliski. Możesz też upoważnić wybraną osobę do odbierania Twojej e-recepty na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Pamiętaj, że nawet leki na receptę możesz zamówić w aptece internetowej, przekazując kod swojej e-recepty.

Nasza rada: apteki przeżywają teraz oblężenie i działają wolniej, dlatego jeśli wiesz, że w niedługim czasie skończą się leki, które stale przyjmujesz, zamów je już teraz, aby uniknąć opóźnienia.

Zachowaj dystans

Lepiej nie organizuj teraz spotkań towarzyskich, nawet z najbliższą rodziną. Młodzi ludzie mają większą szansę na przejście choroby bezobjawowo, ale zarażenie babci czy dziadka może skończyć się dla seniorów tragicznie.

Postaraj się unikać bliskich kontaktów z innymi, nie podawaj ręki i nie całuj w policzek na powitanie, zawsze powinieneś zachować ok. 2 metry odstępu od drugiej osoby. To, że nie należy się teraz odwiedzać nie oznacza oczywiście zalecenia zerwania kontaktów – pozostań ze swoimi bliskimi w kontakcie telefonicznym, mailowym itp..


Źródła:

PAN, Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19. Co musisz wiedzieć?: https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2905-koronawirus-sars-cov-2-i-choroba-covid-19-co-musisz-wiedziec?fbclid=IwAR2t4blHfI-65Vy_LwL9l7mbYYU3SnMpRlXnruCHLv01VlgJIwl5PAYh-mE

WHO, Coronavirus disease (COVID-19): https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Pacjent.gov.pl Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ, Zostań w domu: https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/zostan-w-domu

Serwis Zdrowie PAP, Jak żyć w czasach epidemii? Praktyczne wskazówki: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jak-zyc-w-czasach-epidemii-praktyczne-wskazowki