Co robisz, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia i podnieść odporność organizmu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym? Do zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia koniecznie dołącz regularne mycie rąk! Odpowiednia higiena rąk zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń i infekcji, takich jak biegunka, infekcje dróg oddechowych, chorób pasożytniczych i skórnych oraz wirusów.

Mycie rąk – zdrowy nawyk numer 1

Według szacunków UNICEF-u prawidłowe, systematyczne mycie rąk przez wszystkich ludzi na świecie mogłoby ograniczyć zachorowania na biegunkę nawet o połowę, a choroby układu oddechowego o jedną czwartą.

Do „chorób brudnych rąk” należą także m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, zakażenia salmonellą oraz pasożytami, takimi jak owsiki lub tasiemiec. Mycie rąk to prosty sposób na pozbycie się z dłoni aż 90% szkodliwych drobnoustrojów, które łatwo przenieść do układu pokarmowego.

Czy robisz to dobrze?

Mycie rąk – wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Ale czy na pewno robisz to dobrze? W okresie zwiększonego ryzyka zachorowań warto przypomnieć sobie podstawowe zasady prawidłowej higieny rąk.

 1. Mycie rąk powinno trwać ok. 30 sekund, nie krócej.
 2. Rozpocznij od zmoczenia rąk wodą, następnie spień mydło dłoniach.
 3. Zwróć uwagę, aby dokładnie rozprowadzić mydło na całej powierzchni dłoni – zadbaj o namydlenie kciuków, powierzchni między palcami oraz nadgarstków.
 4. Dokładnie opłucz dłonie, a następnie wytrzyj je do sucha! Bakterie lubią wilgoć, to idealne warunki dla ich rozwoju, dlatego mycie rąk bez osuszenia może być przeciwskuteczne.

Uwaga! Temperatura wody nie ma tak dużego znaczenia, jak się powszechnie uważa. Umycie rąk w zimnej wodzie będzie równie skuteczne, co w ciepłej – mimo, że mniej przyjemne.

Jak często należy myć ręce?

GIS podaje, że przy każdym dotknięciu dowolnego przedmiotu w przestrzeni publicznej – np. poręczy w autobusie, przycisku w windzie, banknotu itd. – na naszych dłoniach pozostaje od 100 do nawet 10 tysięcy drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić zdrowiu. Dlatego regularne mycie rąk to zdrowy nawyk, który powinien na stałe zagościć w naszej codziennej rutynie, nie tylko w okresie zwiększonego ryzyka infekcji.

Nie istnieje przepisowa liczba mycia rąk w ciągu dnia, którą wystarczy wypełnić. Pamiętaj, aby umyć dłonie zawsze po kontakcie z przedmiotami, których dotykały także inne osoby. Powinien to być obowiązkowy elementy rutyny w następujących sytuacjach:

 • Po przyjściu do domu – z pracy, ze sklepu, ze spaceru, nie ma to większego znaczenia,
 • Przed posiłkiem oraz przed gotowaniem,
 • Po skorzystaniu z toalety,
 • Po kontakcie ze zwierzętami, a także zwierzęcymi zabawkami, kuwetą itd.,
 • Po kontakcie z osobą chorą, przeziębioną – nie tylko w szpitalu, również w domu,
 • Po sprzątaniu – zwłaszcza po wyniesieniu śmieci!,
 • Po kontakcie z pieniędzmi.

Uczmy dzieci mycia rąk

Higiena rąk jest szczególnie ważna, jeśli masz kontakt z dziećmi – oraz dla samych dzieci. Najmłodsi poznają świat wszystkimi zmysłami i często zdarza się, że wkładają do buzi zabawki oraz inne przedmioty, które znajdują się w ich zasięgu.

Również w szkole dzieci otoczone są przedmiotami, z których korzystają codziennie setki uczniów. Dlatego wpojenie naszym podopiecznym nawyku regularnego mycia rąk – zwłaszcza po wizycie w toalecie oraz przed przystąpieniem do jedzenia – jest tak ważne.

Pokaż dziecku, jak prawidłowo myć dłonie i przypominaj o używaniu mydła.


Źródła:

http://pis.lodz.pl/page/459,higiena-rak.html

http://pis.lodz.pl/data/other/wytyczne_who_higiena_rak_1.pdf

https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/