W związku z narastającą pandemią koronawirusa popularna stała się akcja „zostań w domu”, która ma zmniejszyć ryzyko zachorowań. Wiąże się z tym decyzja o zamknięciu miejsc, w których zwykle gromadzą się duże ilości osób, m.in. wstrzymano działanie szkół, uczelni, restauracji i galerii handlowych. Większość krajów w Europie podjęło podobne działania, więc sytuacja jest bardzo nietypowa.

Wszyscy wokół zachęcają do pozostania w domach, ale jak to pomoże w walce z wirusem? Kto szczególnie powinien unikać wychodzenia z domu? Czy można nie wiedzieć, że się zaraża?

Pozostanie w domu zmniejsza ryzyko zakażenia

To podstawowa pozytywna konsekwencja społecznej kwarantanny. Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Osoba zarażona kaszląc lub oddychając, wydycha kropelki, które osiadają na przedmiotach i powierzchniach wokół niej. Mogą to być przedmioty użytku publicznego, np. klamka, poręcz w autobusie lub uchwyt koszyka sklepowego.

Pozostając w domu ograniczamy ryzyko zakażenia, ponieważ liczba osób z którymi ma się kontakt jest zmniejszona, poza tym nie jest się zmuszonym do korzystania z przedmiotów, których w ciągu jednego dnia dotykają setki innych osób.

Możesz nie wiedzieć, że zarażasz

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia WHO, a także autorzy raportu opracowanego przez Polską Akademię Nauk PAN informują, że zdecydowana mniejszość zakażonych przechodzi chorobę ciężko. Większość przechodzi wirusa bezobjawowo lub bagatelizuje objawy, myląc go z niegroźnym przeziębieniem. W ok. 80% przypadków chorzy mają łagodne objawy (kaszel, gorączka, ból mięśni).

Dodatkowo czas inkubacji, czyli od infekcji do objawów zakażenia wirusem, trwa od 1 do 14 dni. Osoby zakażone mogą rozprzestrzeniać wirusa jeszcze przed pojawieniem się objawów chorobowych, zupełnie nieświadome swojego stanu zdrowia.

Takie przypadki znacznie utrudniają nadzór nad rozprzestrzenianiem się wirusa. To dodatkowy powód, dla którego warto ograniczyć kontakty z innymi i nie narażać siebie oraz innych.

Musisz zostać w domu, jeśli…

2-tygodniową domową, lub w miejscu wskazanym przez służby, kwarantanną obejmowane są osoby, które:

- mają objawy choroby,

- mieli kontakt z osobami zakażonymi lub tymi, u których podejrzewa się zakażenie,

- wróciły z zagranicy (nawet, jeśli nie odczuwają objawów).

W takiej sytuacji należy niezwłocznie poinformować telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zadzwonić na infolinię NFZ (800-190-590) i postępować dalej według zaleceń służb. Czas kwarantanny domowej to 14 dni, w trakcie których należy odizolować się od innych ludzi, a w razie konieczności kontaktu zaleca się zachowanie odległości min. 1 metra.

Lepiej zostań w domu, jeśli…

Kwarantanna domowa jest ważnym środkiem zapobiegawczym, stosowanym w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii. Decyzja rządu o zamknięciu miejsc, w których gromadzą się duże grupy ludzi jest sprzyjającym temu działaniem.

Szczególnie ostrożni powinni być Ci, u których choroba może mieć cięższy przebieg:

- osoby starsze (szacuje się, że największa śmiertelność występuje u osób powyżej 80. roku życia),

- osoby przewlekle chore (zwłaszcza na cukrzycę, choroby wieńcowe, nadciśnienie),

- osoby przeziębione lub które przebyły ostatnio chorobę i są osłabione.

Wszyscy są narażeni na zachorowanie, dlatego jest ograniczenie do minimum spotkań towarzyskich, unikanie dużych zgromadzeń ludzi i w miarę możliwości pozostanie w domu jest realnym działanie, które można podjąć, aby zahamować proces rozprzestrzeniania się epidemii.


Źródła

WHO, Coronavirus disease (COVID-19): https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

PAN, Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19. Co musisz wiedzieć?: https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2905-koronawirus-sars-cov-2-i-choroba-covid-19-co-musisz-wiedziec?fbclid=IwAR2t4blHfI-65Vy_LwL9l7mbYYU3SnMpRlXnruCHLv01VlgJIwl5PAYh-mE

Serwis Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus