Jak bezpiecznie kontaktować się ze światem w czasach pandemii? Czy można zarazić się od sąsiada? Od psa? Na spacerze? A od pieniędzy? Warto wiedzieć, w jaki sposób przenosi się wirus.

Drogi transmisji koronawirusa SARS-COV-2

Dotąd rozpoznano kilka sposobów, na które rozprzestrzenia się wirus. Na szczęście, niektóre z nich udało się też wykluczyć. Wirus przenosi się generalnie na dwa sposoby:

Bezpośredni, czyli w wyniku kontaktu z zainfekowaną osobą. Oznacza to, że ludzie mogą zarazić się COVID-19 od innych ludzi, będących nosicielami. Dzieje się to drogą kropelkową, czyli poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami drugiego człowieka. Podczas mówienia wydzielamy aerozol, a kropelki wydzieliny rozprzestrzeniają się z nosa i ust także podczas kichania i kaszlenia, a nawet wydychania powietrza.

Takie kropelki mogą sięgnąć osoby znajdującej się blisko. Dlatego WHO zaleca, aby zachowywać od siebie nawzajem dystans większy niż 1 metr.

Pośredni, czyli przez kontakt z powierzchniami, z którymi wcześniej kontakt miała osoba chora. Kropelki, które wydzielamy osiadają na przedmiotach wokół. Następnie inna osoba może dotknąć takiej powierzchni, a następnie przenieść wirusa na siebie, sięgając twarzy – poprzez dotknięcie oczu, nosa, ust.

Gdzie utrzymuje się wirus?

Wirus może utrzymywać się na różnych powierzchniach. To, jak długo na nich pozostaje zależy przede wszystkim od wilgotności i temperatury powietrza.

Telefon komórkowy – to przedmiot, którego dotykamy bardzo często, nie zawsze czystymi rękoma. W ten sposób wielokrotnie w ciągu dnia przenosimy na niego patogeny – nie tylko teraz, ale zawsze warto od czasu do czasu go dezynfekować! W czasie epidemii zwróć na to szczególną uwagę. Wskazana jest dezynfekcja telefonu (np. ściereczką do dezynfekcji) zawsze po powrocie do domu i nie używanie urządzenia przy jedzeniu.

Pieniądze – zalecenia WHO obejmują zrezygnowanie z gotówki na rzecz karty. Pieniądze przechodzą przez wiele rąk i nie podlegają dezynfekcji, dlatego łatwo stają się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów.

Klamki i włączniki świateł – mogą być źródłem zarażenia, dlatego należy je regularnie dezynfekować.

Zwierzęta domowe – nie ma dowodów na to, aby koronawirusa mogły przenosić zwierzęta domowe. Nie ma potrzeby izolowania ich teraz od ludzi. Warto jednak unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami dzikimi oraz zachować wszelką ostrożność przy kontakcie z surowymi mięsem, również ze względu na inne choroby.

Jedzenie – nie ma dowodów na to, żeby wirus przenosił się drogą pokarmową. To oznacza, że jedzenie, szczególnie po odpowiedniej obróbce termicznej, jest bezpieczne, przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny.

Jak długo wirus utrzymuje się na różnych powierzchniach?

W tym kierunku przeprowadzono już pierwsze badania. Zgodnie z testami koronawirus jest w stanie przetrwać 4 godziny na podłożu miedzianym, 24 godziny na kartonie i nawet do 3 dni na plastiku oraz stali nierdzewnej.

Wirus utrzymuje się także w powietrzu, poza organizmem zarażonego przez dłuższy czas, tj. ok. 3 godziny. Dotyczy to zwłaszcza zamkniętych, ciepłych, niewietrzonych pomieszczeń.


Źródła:

WHO, Q&A on coronaviruses (COVID-19): https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

WHO, Coronavirus disease (COVID-19) outbreak: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.09.20033217v2

Pacjent.gov.pl Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ, Koronawirus – co o nim wiemy: https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy

Serwis Zdrowie PAP, Jak żyć w czasach epidemii? Praktyczne wskazówki: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jak-zyc-w-czasach-epidemii-praktyczne-wskazowki