Śnieżnobiały uśmiech ozdabia skuteczniej niż makijaż. To marzenie, dla którego spełnienia jesteśmy w stanie wiele poświęcić i wiele znieść. Niestety rzadko zdarza się, że nasz naturalny kolor zębów spełnia wygórowane wymagania ideału „hollywoodzkiego uśmiechu”. Co możemy w tej sprawie zrobić?

Od czego zależy kolor zębów?

Każdy człowiek ma swoją indywidualną barwę zębów – zdarzają się w różnych odcieniach bieli, kości słoniowej, a nawet w kolorach żółtobrunatnych i szaroniebieskich. O kolorze zębów decydują przede wszystkim geny, ale faktem jest, że zmienia się on także z wiekiem.

Wygląd zębów zależy od stopnia prześwitywania szkliwa w stosunku do nasycenia koloru zębiny. Dzieci i młodzi ludzie mają z reguły bardziej nasycone kolorem szkliwo, przez co ich zęby wydają się bielsze i bardziej lśniące. Wraz z postępem wieku, na skutek rozmaitych czynników zewnętrznych – przede wszystkim chodzi tu o dietę – szkliwo staje się coraz bardziej przezierne (czyli prześwitujące), przez co zęby wyglądają na mniej białe.

Skąd biorą się przebarwienia?

Specjaliści w tej dziedzinie dzielą przebarwienia płytki nazębnej na dwa typy – wewnętrzne, a więc związane z predyspozycjami genetycznymi, chorobami czy uszkodzeniami wywołanymi przez stosowane leki (niektóre typu antybiotyków) oraz zewnętrzne. O ile na te pierwsze zazwyczaj mamy niewielki wpływ, możemy zatroszczyć się o zminimalizowanie powstawania przebarwień na skutek czynników zewnętrznych, takich jak nieodpowiednia higiena jamy ustnej, zła dieta i rzadkie wizyty u stomatologa.

Czy istnieją naturalne sposoby na białe zęby?

Zła wiadomość - nie jesteś w stanie na stałe zmienić koloru swoich zębów, nawet decydując się na inwazyjne zabiegi wybielające. Dobra - możesz redukować przebarwienia pojawiające się na powierzchni zębów. Stosując naturalne sposoby możesz rozjaśnić je nawet o 2-3 tony, a regularność pozwoli Ci zachować lśniący uśmiech na dłużej.

Zrezygnuj z papierosów i ogranicz kawę

Palenie tytoniu prowadzi do powstawania bardzo nieestetycznych przebarwień zębów, zazwyczaj jedynek. Dodatkowo przyczynia się go rozwoju próchnicy, chorób przyzębia, a w szerszej perspektywie może skutkować także innymi groźnymi chorobami, m.in. nowotworem. To nałóg, który warto porzucić!

Niestety, mamy także kiepską informację dla kawoszy oraz miłośników herbatykofeina i teina powodują przebarwienia na zębach. Jeśli nie chcesz rezygnować z kawy, możesz spróbować pić ją przez słomkę – dzięki temu unikniesz bezpośredniego kontaktu płynu z uzębieniem.

Myj zęby po posiłku

Tak, po każdym. To może być trochę uciążliwe, ale z czasem na pewno uda Ci się wyrobić nawyk, który wpłynie nie tylko na wygląd, lecz także na zdrowie Twoich zębów. Schowaj do codziennego plecaka lub torebki szczoteczkę do zębów i pastę – możesz skorzystać z małych, składanych akcesoriów przeznaczonych do podróży. Nie zajmują dużo miejsca, a mogą przynieść niesamowite efekty!

Używaj pasty wybielającej

To prosty i skuteczny sposób na usunięcie niewielkich przebarwień i rozjaśnienie zębów o kilka tonów. Pasty wybielające zawierają specjalne enzymy oraz mikrogranulki, które oczyszczają i polerują szkliwo.

Nasza rada: Przy wyborze pasty wybielającej zwróć uwagę na jej oznaczenie RDA, czyli wskaźnik ścieralności – ważne, żeby nie był zbyt wysoki. Jeśli przekracza 200, pasta może uszkodzić wrażliwe szkliwo!

Polub cytrynę

Jej właściwości wybielające i rozjaśniające są powszechnie znane i używane w różnych obszarach życia – od środków czystości po kosmetologię. Uwaga! Zawarte w cytrynie kwasy w dużej ilości negatywnie wpływają na kondycję szkliwa i mogą je uszkodzić, a także prowadzić do ich nadwrażliwości. Dlatego nie zalecamy przecierania zębów sokiem z cytryny – zamiast tego warto włączyć do swojej diety jej większą ilość. Możesz spróbować np. zastąpić jedną filiżankę kawy każdego dnia jedną szklanką wody z sokiem z cytryny.

Odwiedzaj stomatologa

Efekt „przybrudzonego” i zszarzałego uśmiechu może być wynikiem osadzania się na zębach kamienia. Pamiętaj, aby 1 lub 2 razy w roku odwiedzić dentystę w celu wykonania zabiegu ściągnięcia kamienia nazębnego. Osad, którego pozbędzie się lekarz, wygląda nieestetycznie, a jego duże nagromadzenie może powodować obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, a w dalszej kolejności rozchwiania zębów i parodontozy.