Jaka jest różnica pomiędzy wapniem a wapnem? Mimo że powszechnie używamy tych dwóch terminów wymiennie, słownikowo wcale nie oznaczają tego samego! Co więcej, pomyłka byłaby mocno nieprzyjemna.

Co lepsze – tabletki z wapnem czy tabletki z wapniem?

To podchwytliwe pytanie, ponieważ ściśle rzecz ujmując, jedne z nich – gdyby istniały – działałyby na zdrowie zdecydowanie niekorzystnie. Substancją tradycyjnie stosowaną na łagodzenie alergii oraz kluczową przy wzroście i utrzymaniu zdrowych oraz mocnych kości i zębów jest wapń, inaczej „calcium”. Właśnie w ten sposób oznaczone są wszystkie farmaceutyczne preparaty.

Wapń stosuje się jako substancję pomocniczą np. w formie syropów dla dzieci, których zadaniem jest wspieranie prawidłowego rozwoju małego organizmu, przede wszystkim układu kostno-stawowego, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu i osłabienia organizmu, np. po chorobach. Wapń w postaci tabletek musujących to z kolei powszechny sposób na łagodzenie objawów alergii.

Wapń – do apteczki, wapno – na budowę

Tymczasem wapno jest materiałem chemicznym wykorzystywanym przede wszystkim jako materiał budowlany, najczęściej zaprawa murarska. W postaci zawiesiny znajduje także zastosowanie w sadownictwie, ponieważ wykazuje działanie dezynfekujące i antygrzybiczne. Również z tego powodu zawiesiną wapnia można wykańczać ściany pomieszczenia o dużej wilgotności, np. kuchni.

Istnieje jedno połączenie wapna z medycyną i troską o zdrowie – w stomatologii wapno jest czasem wykorzystywane jako podkład pod wypełnienie ubytku. W żadnym razie nie zaleca się jego spożywania, w żadnej postaci.

Wapń – materiał budulcowy kości. Jak wapń działa na organizm?

Różnicę pomiędzy wapniem i wapnem możemy zapamiętać w ten sposób: wapń to „wapno”, czyli materiał budulcowy, dla naszych kości.

99% wapnia w ludzkim organizmie znajduje się w kościach oraz zębach. Pozostałe 1% to tkanki miękkie i płyny ustrojowe. Warto wiedzieć, że zasoby wapnia są w naszym organizmie odnawiane na bieżąco, każdego dnia, aby utrzymać jego prawidłowy poziom. W momencie, w którym wapnia zaczyna brakować, jest ono uwalniane z kości – na tym polega proces odwapniania kości, który sprawia, że stają się one bardziej podatne na złamania.

Właśnie z tego powodu tak istotne jest dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości wapnia, zwłaszcza w momentach zwiększonego na niego potrzebowania, czyli m.in. podczas ciąży, w okresie intensywnego wzrostu, a także u osób starszych, które mają problemy związane z niską gęstością kości.

Wapń zawsze z witaminą D

Przy suplementacji wapnia zazwyczaj zaleca się także równoczesne przyjmowanie witaminy D. To ważne, ponieważ przy niedoborach witaminy D, które są powszechne na naszej szerokości geograficznej od jesieni do późnej wiosny, wchłanianie wapnia nie jest zwykle optymalne.

Dlatego poza wzbogacaniem diety w produkty i suplementy o wysokiej zawartości wapnia, warto zwiększyć także czas przebywania na świeżym powietrzu i bezpiecznej ekspozycji skóry na słońce, co jest konieczne dla skutecznej syntezy witaminy D, a w okresach niedoboru słońca – wdrożyć dodatkową suplementację witaminy D.

Wapń jest nie tylko w mleku

Mleko, mimo że dzięki znanej kampanii reklamowej, zasłynęło jako bogate źródło wapnia, nie jest ani jedynym, ani najlepszym produktem zasobnym w wapń. Produkty mleczne, poza dobrze przyswajalnym wapniem, zawierają także dużo białka zwierzęcego, które działa na organizm zakwaszająco, co z kolei może prowadzić do pobierania wapnia z kości – czyli przeciwskutecznie. Również wysoka zawartość fosforu oraz sód, które znajdują się w twardych żółtych serach, mogą utrudniać przyswajanie wapnia.

Bez zastrzeżeń sprawdzają się natomiast roślinne źródła wapnia, m.in. zielone warzywa, takie jak:

  • jarmuż,
  • brukselka,
  • kapusta,
  • fasolka szparagowa,
  • brokuły,
  • botwinka,
  • natka pietruszki,
  • rzeżucha.

Dużo wapnia zawierają również ryby oraz orzechy. Przy komponowaniu diety o wysokiej zawartości wapnia, warto uwzględnić jednak przede wszystkim powyższe warzywa, ponieważ to właśnie warzywa, nie produkty mleczne, powinny stanowić podstawę zdrowej diety, choć oczywiście mogą doskonale ją wspierać.