Morwa biała to roślina, która często stosowana jest jako substancja pomocnicza przy cukrzycy, ponieważ pomaga utrzymać równowagę procesów metabolicznych, a co za tym idzie – prawidłową masę ciała. Morwa biała sprawdza się jako suplement na obniżenie cukru. Jak właściwie działa? Po jakim czasie obniża cukier i jak dużo oraz w jakiej postaci najlepiej ją przyjmować? A przy okazji, czy morwa biała może pomóc w odchudzaniu?

Jak działa morwa biała na cukrzycę

Morwa biała, czyli Morus alba może być stosowana wspomagająco przy cukrzycy typu II na obniżenie cukru we krwi, ponieważ badania wykazały, że ma właściwości hipoglikemiczne. Z punktu widzenia cukrzyków najcenniejsza substancja znajduje się w liściach tej rośliny. Chodzi o związek nazywany skrótowo DNJ (alkaloid 1,5-dideoksy-1,5-imino-D-sorbitol), który hamuje aktywność enzymu α-glukozydazyoraz maltazy. Ich zadaniem jest transformowanie cukrów złożonych w glukozę, a proces ten odbywa się w jelicie cienkim. Kiedy enzymy zostają zahamowane, wolniej odbywa się również sam proces wchłaniania glukozy, a bezpośrednią korzyścią dla chorego jest obniżenie glikemii, która występuje po zjedzeniu posiłku.

Dodatkowo, morwa biała jest także źródłem kwercetyny, czyli substancji posiadającej zdolność obniżania stężenia glukozy we krwi.

Przy tym ekstrakty z morwy białej nie powodują skutków ubocznych charakterystycznych dla niektórych syntetycznych inhibitorów, takich jak senność czy dyskomfort ze strony układu pokarmowego.

Pozytywny wpływ morwy białej na obniżenie cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu II zostały potwierdzone w badaniach klinicznych zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach, a potencjał leczniczy tej rośliny nadal stanowi przedmiot dociekań naukowców.

Czy morwa biała pomaga na nadwagę?

Morwa biała może okazać się też skutecznym suplementem na odchudzanie, ponieważ mniejszy poziom glukozy w organizmie przekłada się na zmniejszenie odkładanej tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że ekstrakt z morwy białej może blokować wchłanianie węglowodanów oraz cukru, a tym samym – liczbę kalorii dostarczanej ciału wraz z posiłkiem. Właśnie dzięki tej zdolności morwa biała wspiera proces odchudzania.

Dodatkową, bardzo ważną przy odchudzaniu zaletą morwy jest też jej zdolność do zmniejszania odczuwanego łaknienia. To świetny wybór zwłaszcza dla łasuchów, którym trudno oprzeć się słodyczom.

Jak stosować morwę białą?

Na rynku dostępne są herbatki oraz susz z morwy białej. Same suszone owoce morwy mogą być też świetną przekąską, ale jedynie pod warunkiem, że nie zawierają dodatkowego cukru. Morwa wykorzystywana jest także do produkcji nalewek oraz syropów – uwaga! Wbrew pozytywnym skojarzeniom, które wywołuje morwa, produkty takie mogą zawierać dodatkowy cukier, jeśli nie są wyrobami farmaceutycznymi ani suplementami diety i mają stanowić po prostu smaczny dodatek np. do herbaty.

Dlatego, jeśli zależy nam na wykorzystaniu prozdrowotnych właściwości morwy, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie suplementu diety farmaceutycznej jakości, który zawiera standaryzowany wyciąg z morwy białej. To dobry sposób na dostarczenie organizmowi kontrolowanej, odpowiedniej dawki ekstraktu z tej rośliny.


Źródła:

S. Tian, M. Tang, B. Zhao, Current anti-diabetes mechanisms and clinical trials using Morus alba L., “Journal of Traditional Chinese Medical Sciences”, 2016 1: 3-8, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095754816300680.

J. Mohammadi, P.R. Naik, Evaluation of hypoglycemic effect of Morus alba in an animal model, “Indian Journal of Pharmacology”, 2008, 40(1): 15-18, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3023115/.