Wraz z wiekiem funkcje mózgu zmniejszają swoją aktywność. Po 65. roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na demencję starczą, czyli chorobę objawiającą się dezorientacją, trudnościami z zapamiętywaniem i mówieniem. Jak dbać o mózg, aby pozostawał w dobrej formie?

Wiek jest najważniejszym czynnikiem przy ryzyku wystąpienia demencji, ponieważ choroba ta wiążę się z neurodegeneracją tkanki nerwowej. Temu procesowi nie da się zapobiec, naturalnie będzie zawsze postępował wraz z wiekiem. Istnieje jednak szereg rzeczy, na które możemy zwracać większą uwagę – swoją i swoich dziadków – aby skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowania. Mózg to organ, o który warto dbać nie tylko na starość, ale zawsze

Troska o serce = troska o mózg

Praca mózgu jest możliwa dzięki prawidłowemu krążeniu krwi, dlatego choroby krążenia mogą być bezpośrednią przyczyną pogarszania się pracy mózgu. W ostatnich latach liczba pacjentów zmagających się z chorobami mózgu zaczyna wyprzedzać statystycznie zapadanie na choroby kardiologiczne. Tym bardziej warto wiedzieć, że profilaktyka układu sercowo-naczyniowego pozytywnie wpływa także na kondycję mózgu. Oba zespoły chorobowe są ze sobą powiązane – wysokie ciśnienie sprzyja pojawianiu się zaburzeń poznawczych. W grupie ryzyka mogą być także osoby zmagające się z otyłością, regularnie palące papierosy, cukrzycy, a także osoby chorujące na niewydolność serca lub chorobę wieńcową.

Regularne badania mogą zapobiec chorobom takim jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub podwyższony poziom cholesterolu, dlatego warto je wykonywać nie tylko dla zdrowia serca, lecz także mózgu. To dwa kluczowe organy naszego organizmu, dlatego regularnych badań nie warto się wystrzegać.

Dieta dla mózgu

Zdrowe odżywianie jest, obok aktywności fizycznej, podstawowym czynnikiem rzutującym na zdrowie całego organizmu. Dieta tzw. śródziemnomorska, opierająca się na dużej ilości warzyw oraz owoców, włączająca orzechy i produkty pełnoziarniste, należy do rekomendowanych przez WHO sposobów zapobiegania demencji i utrzymania sprawności mózgu.

Dieta dla mózgu powinna obfitować szczególnie w następujące składniki odżywcze: miedź, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, witamina D, magnez, kwasy omega-3, aminokwasy. Produkty bogate w te składniki odżywcze to: orzechy, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, jaja, kakao, ryby, szpinak, wątróbka, mięso wołowe i wieprzowe.

W okresach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały, np. po przebytej chorobie i w okresie infekcji sezonowych, warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji, zwłaszcza, jeśli nasza dieta opiera się na szybkich, wysokoprzetworzonych daniach.

Nie tylko rozwiązywanie krzyżówek...

Kiedy uczymy się nowych rzeczy, w mózgu powstają nowe komórki, dlatego właśnie zaleca się tzw. ćwiczenie mózgu. W ten sposób działa nabywanie nowych umiejętności – nie tylko nauka języka, także czynności manualne, takie jak np. szydełkowanie albo robienie na drutach.

Dobrym treningiem dla mózgu jest także urozmaicanie codziennej rutyny, co zaleca się zwłaszcza seniorom. Może to być nawet powrót inną drogą do domu, zakupy w innym sklepie albo sięgnięcie po inny typ krzyżówki, czy wypróbowanie nowego przepisu kulinarnego.

Dobrym treningiem dla mózgu jest także oczywiście czytanie, które nie tylko pobudza wyobraźnię, ale również wzbogaca słownictwo. Przyjemnym sposobem na trening mózgu mogą być gry planszowe lub komputerowe, najlepiej jeśli są strategiczne.

Wyspany mózg to zdrowy mózg

Zmęczenie wywołane przez brak odpowiedniej ilości snu negatywnie wpływa na koncentrację i funkcje poznawcze. Ponadto brak snu zwiększa poziom beta-amyloidu, czyli białka, które niszczy neurony i wpływa na rozwój choroby alzhaimera.

O ile jednorazowe „zarwanie nocy” odbije się na naszej produktywności i umiejętności skupienia kolejnego dnia, chroniczne niedosypianie może mieć bardzo poważne i niemożliwe do cofnięcia konsekwencje zdrowotne.

W zdrowym ciele – zdrowy… mózg!

Pozytywny wpływ ruchu na mózg rozpoczyna się już przez uwalnianie tzw. hormonów szczęścia – endorfiny i dopaminy, które poprawiają samopoczucie. Podczas aktywności fizycznej tworzą się także nowe komórki nerwowe oraz poprawia się krążenie niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Warto dodać, że regularna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia układu sercowego, co z kolei, jak już wiemy, jest bezpośrednio związane z kondycją umysłu.

Chociaż bezpośrednie zapobieganie demencji nie jest możliwe, to regularne ćwiczenie mózgu może skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję.


Źródła:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dementia

https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/gdy-dbasz-o-serce-chronisz-mozg