Ciepła pogoda sprzyja beztroskim zabawom na świeżym powietrzu, ale również aktywności owadów, takich jak pszczoły, szerszenie czy osy. Jad pszczół u osób uczulonych może wywołać wstrząs anafilaktyczny (stan zagrożenia życia), ale nie jest to reguła. Jak należy więc postępować, jeśli dziecko zostanie użądlone przez pszczołę?

Czy użądlenie jest niebezpieczne?

W większości przypadków użądlenie przez pszczołę czy osę skończy się na nieprzyjemnych wrażeniach i to wszystko. Jeśli jednak ofiarą jest dziecko, co do którego reakcji nie mamy pewności, warto zachować czujność, na wypadek alergii.

Do normalnych objawów pojawiających się po użądleniu (przez jednego owada) należą: miejscowy obrzęk, ból, zaczerwienienie i uporczywe swędzenie. Objawy te nie wymagają wizyty u lekarza. Problem zaczyna się wtedy, gdy dziecko jest uczulone na jad pszczół, bądź zostało pogryzione przez grupę owadów. Pojawia się wtedy ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

Jak rozpoznać uczulenie na jad pszczół?

Niepokojące sygnały to m.in. obrzęk całego ciała (lub znacznie wykraczający poza miejsce użądlenia), uczucie lęku i paniki, duszności, wymioty, a także utrata przytomności. Równie niebezpieczne mogą być ugryzienia w okolicy jamy ustnej czy gardła, ponieważ nawet niewielki obrzęk tkanek może spowodować zamknięcie dróg oddechowych i uduszenie. W takim przypadku szybko wezwij pogotowie!

Co robić w przypadku użądlenia?

 • Wyjmij żądło za pomocą igły. Nie rób tego palcami, gdyż może to spowodować głębsze wepchnięcie żądła;
 • Zdezynfekuj miejsce użądlenia;
 • Do złagodzenia obrzęku i bólu użyj lodu. Możesz też podać dziecku wapno;
 • Obserwuj dziecko! Nawet po paru godzinach od ugryzienia stan dziecka może ulec pogorszeniu
 • Gdy użądlenie dotyczy okolicy ust lub gardła, podaj dziecku do picia zimny napój lub lód do ssania, by zminimalizować obrzęk;
 • Jeśli dziecko jest uczulone na jad pszczoły natychmiast wezwij pogotowie! Może to uratować życie dziecka;
 • Jeśli dziecko jest uczulone i masz przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, wstrzyknij jej zawartość w boczno-przednią część uda dziecka;
 • Użądlenie przez pszczołę w okolicę oka, które prowadzi do znacznego obrzęku powiek i tkanek oczodołu jest również wskazaniem do wizyty u lekarza (okulisty).

Jak zapobiegać użądleniom?

Pszczoła użądlić może w każdej sytuacji i ryzyko użądlenia nie jest przeciwwskazaniem do zabaw na świeżym powietrzu. Mimo wszystko warto jednak zachować czujność i zmniejszyć to ryzyko, zwracając uwagę na miejsce, w którym dziecko przebywa i jego zachowanie:

 • Nie pozwalaj dziecku bawić się w okolicy gniazda pszczół, os czy szerszeni;
 • Nie zezwalaj na zabawę małego dziecka wśród kwitnących kwiatów;
 • Postaraj się, aby dziecko latem nie spożywało lodów i słodkich napojów w miejscach gdzie obecne są pszczoły, os czy szerszeni;
 • Dopilnuj, aby po zjedzeniu słodkiego posiłku dziecko dokładnie umyło ręce i buzię;
 • Starsze dziecko ucz, aby w przypadku pojawienia się owada nie panikowało i nie wykonywało gwałtownych ruchów. Wizytę pszczoły najlepiej spokojnie przeczekać.

Jeśli już wiesz, że Twoje dziecko jest uczulone na jad pszczół rozważ przeprowadzenie odczulania. Po wstępnej terapii powinno się stosować leczenie przypominające zgodnie ze schematem ustalonym przez lekarza.