Jeśli wraz z nadejściem cieplejszych dni, zaczyna Ci dokuczać katar, być może wcale nie chodzi o przeziębienie. Jesteś alergikiem? Katar sienny najłatwiej pomylić z objawami nieżytu nosa, towarzyszącego drobnym infekcjom. Ale leczy się go inaczej.

Katar sienny czy „zwykły” katar?

Najważniejszą wskazówką jest czas występowania objawów. Przy katarze siennym, czyli wynikającym z alergii mówi się o okresowym, w którym objawy pojawiają się cyklicznie (mniej niż 4 dni w tygodniu i utrzymują się krócej niż 4 tygodnie w roku) oraz przewlekłym, w którym objawy utrzymują się więcej niż 4 dni w tygodniu i dłużej niż 4 tygodnie w roku. Taki katar generalnie trwa dłużej, powyżej tygodnia. Wydzielina przy katarze alergicznym jest zwykle wodnisty i przezroczysty.

Poza tym przy alergii często pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak łzawienie oczu, kichanie czy uczucie swędzenia w nosie. Mogą pojawić się nawet zaburzenia koncentracji, uczucie przewlekłego zmęczenia, a czasami podwyższona temperatura ciała.

Z drugiej strony, jeśli zatkanemu nosowi towarzyszy ropna wydzielina, ból zatok, krwawienia z nosa albo zaburzenia węchu, skontaktuj się z lekarzem. To prawdopodobnie nie jest katar alergiczny.

Czy mam alergię?

Alergia występuje u ludzi w każdym wieku. To nieprawidłowa reakcja organizmu na powszechnie występujące w naszym otoczeniu alergeny. Alergeny dostają się do jamy nosowej wraz z wdychanym powietrzem i u osób z nadwrażliwością są rozpoznawane jako szkodliwe. W takiej sytuacji w obrębie błony śluzowej nosa dochodzi do zapalenia, co objawia się świądem, uczuciem niedrożności oraz wydzieliny zapalnej (wodnistej, przezroczystej).

Ważną wskazówką jest obserwacja, jak Twój organizm reaguje na potencjalny alergen. Zadaj sobie dwa pomocne pytania:

  • czy Twoje objawy nasilają się w określonych sytuacjach? np. podczas zabawy ze zwierzakiem, zawsze o konkretnej porze roku albo nasila się podczas spaceru parkiem
  • czy objawy zmniejszają się po przepłukaniu nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej? To łatwy do wykonania test. Odpowiedni preparat nabędziesz w aptece, a jego zastosowanie pomoże Ci wypłukać alergeny z błony śluzowej nosa. Jeśli po takim zabiegu objawy ustępują lub stają się znacznie łagodniejsze – to prawdopodobnie alergia!

Co może uczulać?

Objawy alergicznego nieżytu nosa wywoływane są najczęściej przez: pyłki traw, pyłki drzew, roztocza kurzu domowego, pleśnie, naskórki i sierść zwierząt domowych.

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, warto zgłosić się do lekarza, który skieruje pacjenta na test wykrywający, jakie alergeny są dla nas drażniące.

W Polsce do najczęstszych czynników powodujących katar sienny należą:

  • pyłki traw – wiechliny łąkowej, kostrzewy łąkowej, tymotki łąkowej i żyta;
  • pyłki chwastów- m.in. babki lancetowatej i bylicy pospolitej;
  • pyłki drzew - m.in. wierzby, brzozy, jesionu i dębu.

Jak łagodzić objawy samodzielnie?

Przy alergicznym nieżycia nosa może pomóc wapno, jako pierwiastek zmniejszający przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Jego rola polega na pomocy w łagodzeniu objawów, ponieważ może mieć działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Można zastosować wapno doraźnie, jednak lepiej nie stosować go łącznie z lekami przeciwalergicznymi – w takiej sytuacji zalecana jest konsultacja z lekarzem.

W aptece bez recepty można kupić leki przeciwalergiczne należące do grupy leków antyhistaminowych II generacji, np. cetyryzynę, loratadynę. Należy jednak pamiętać, że zawsze skuteczniejsze będzie przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza i pod jego kontrolą.