Wiosna w pełni oznacza cieplejsze i dłuższe dni, fantastyczne kolory rozkwitających roślin, a dla niektórych… kichanie i łzawienie oczu. Te problemy Cię dotyczą? Okres pylenia roślin to dla alergików często droga przez mękę. Nie musisz jednak poddawać się jej bezczynnie. Działaj!

Pierwsze dolegliwości alergicy mogą zacząć odczuwać już w lutym, kiedy zaczyna kwitnąć leszczyna. Z czasem dołączają do niej inne drzewa, m.in. olchy, wiązy oraz brzoza, której pyłek jest jedną z najpopularniejszych przyczyn okresowego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Koniec maja to czas, w którym w powietrzu zaczynają unosić się pyłki traw i zbóż – to one są w Polsce najczęstszym powodem alergicznego nieżytu nosa  i atopowej astmy pyłkowej.

Trzymaj rękę na pulsie

Czy wiesz o istnieniu tzw. kalendarza pylenia roślin? Polskie Towarzystwo Alergologiczne co roku przygotowuje harmonogram pylenia poszczególnych roślin, biorąc pod uwagę zmienne czynniki pogodowe, np. to, jak długa i mroźna była zima oraz jak szybko i z jaką intensywnością nadeszła wiosna. Przed pyłkami nie można uciec, unoszą się w powietrzu i docierają dosłownie wszędzie, również do naszych mieszkań. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i w odpowiednim czasie podjąć kroki, prowadzące do złagodzenia naszych objawów alergii.

Alergia - czyli co?

Nawet 25% populacji zmaga się z alergią pyłkową. Jej rozwój jest skutkiem indywidualnych predyspozycji genetycznych oraz styczności z alergenem, na który jesteśmy uczuleni. Katar sienny to reakcja na wziewny kontakt z alergenem. Często towarzyszą mu objawy podobne do skutków przeziębienia, a także zapalenie spojówek. Reakcja alergiczna pojawia się, gdy dochodzi do kontaktu alergenu, np. pyłku określonej rośliny, z błoną śluzową osoby uczulonej. W efekcie uwolniona zostaje histamina, co prowadzi do podrażnienia nosa i kataru, łzawienia, pieczenia oraz swędzenia oczu, czasem obrzęku lub świądu skóry.

Jak radzić sobie z alergią pyłkową?

Współczesne leki są skuteczne w przeciwdziałaniu uczuleniom i łagodzeniu ich objawów. Dla wyboru odpowiednich preparatów i ustalenia właściwego dawkowania warto wybrać się na wizytę lekarską. Jednak już samo unikanie ekspozycji na alergen jest jedną z najważniejszych, zalecanych przez specjalistów, metod leczenia. Co możesz zrobić?

  1. Śledź informacje dotyczące pylenia roślin – media na bieżąco informują o aktualnej prognozie pylenia. Te informacje pojawiają się zwykle wraz z komunikatami meteorologicznymi.
  2. Stężenie pyłków w miastach rośnie wieczorem, jest też wysokie podczas kilkunastu pierwszych minut deszczu, gdy pyłki opadają na ziemię. Nie wietrz wtedy mieszkania i staraj się nie wychodzić w tym czasie z domu.
  3. Nie podejmuj intensywnego wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu w czasie pylenia roślin. Zwłaszcza w suchy, gorący dzień stężenie pyłków jest wysokie. Lepiej przełóż spacer albo wycieczkę rowerową na czas mniejszego pylenia. Dobrą porą na aktywność na dworze jest czas po ulewnym deszczu, który spłukał pyłki na ziemię.
  4. Podczas pobytu na dworze warto chronić oczy okularami.
  5. Po powrocie do domu przemyj twarz i ręce wodą oraz zmień ubranie.
  6. Zadbaj o dietę, która wzmocni Twój układ odpornościowy. Uważaj na niektóre produkty - mogą wchodzić w reakcje krzyżowe z pyłkami!

Nasza radaMiej zawsze przy sobie rozpuszczalne wapno. Gdy tylko poczujesz, że katar i łzawienie utrudniają Ci funkcjonowanie, rozpuść tabletkę w szklance wody, wypij i poczuj ulgę!