Jeśli jesteś już znudzona(-y) tradycyjną jajecznicą na śniadanie, to Twojej uwadze polecamy dzisiaj szakszukę. To danie co najmniej równie proste jak jajecznica, a do tego – niezwykle pożywne i – zdaniem niektórych – smaczniejsze!

Co to jest szakszuka i jak się ją robi?

Co to jest szakszuka? Szakszuka pochodzi z terenów Północnej Afryki i jest popularnym daniem w kuchni tunezyjskiej, libijskiej, algierskiej i marokańskiej. Najprościej mówiąc, jest to danie z jajek gotowanych w sosie z pomidorów (najczęściej pikantnym, doprawionym papryczką chili, cebulą, czasem też kminkiem). Najczęściej podaje się ją na żeliwnej patelni z dużą ilością chleba do maczania w gorącym i aromatycznym sosie.

Przepis na szakszukę

Na długo sycące śniadanie dla jednej osoby potrzebujemy następujących składników:

  • 2 jajka
  • pół puszki pomidorów (najlepiej obranych)
  • pół cebuli
  • 2–3 ząbki czosnku
  • oliwę do smażenia
  • przyprawy (w dowolnych proporcjach, zależnie od smaku): mielone chili, mielona papryka słodka, kminek, kolendra, sól, pieprz.

Na patelni rozgrzewamy oliwę, drobno kroimy cebulkę i smażymy ją powoli na bardzo małym ogniu aż do zarumienienia. Następnie dodajemy pokrojony lub wyciśnięty przez praskę czosnek, smażymy jeszcze przez chwilę. Wrzucamy pomidory, dosypujemy przyprawy i mieszamy. Taki aromatyczny pomidorowy sos podgrzewamy do momentu wyparowania wody. Kolejno, przy pomocy łyżeczki delikatnie robimy dwa wgłębienia i wbijamy w nie jajka. Ważne, by zrobić to delikatnie i nie naruszyć żółtek. Gotujemy pod pokrywką kilka minut do momentu ścięcia jajek.

Szakszuka – twórz dowolne kombinacje

Szakszukę można jeść (tradycyjnie) z chlebem maczanym w sosie, z pitą czy hummusem. Podstawową wersję potrawy (zaprezentowaną powyżej) można dowolnie miksować i indywidualizować. Doskonale smakuje połączenie szakszuki z papryką, botwinką czy szpinakiem! Smacznego!