Dzieci w szkole spędzają czas na nauce oraz zabawie. Potrzebują do tego wysokoenergetycznego pożywienia.  Głód przeszkadza w koncentracji, powoduje zmęczenie i rozdrażnienie. Dlatego tak ważne jest, aby proponować naszym pociechom jedzenie, które pokryje ich zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze.

Za dużo cukru na co dzień

Niestety uczniowie często sięgają po produkty wysoko przetworzone, bogate w cukier. Batoniki, paluszki, czekoladki, drożdżówki i inne słodycze zaspokajają głód tylko na chwilę, powodując, że po krótkiej chwili sięga się po kolejną przekąskę tego typu. Co więcej, poza „pustymi kaloriami” nie dostarczają żadnych witamin, składników mineralnych czy innych elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu.

Istnieją liczne badania, które pokazują szkodliwy wpływ cukru na organizm. Nadmiar cukru w diecie powoduje:

  • Rozwój próchnicy,
  • Nadwagę i otyłość,
  • Pogorszenie apetytu,
  • Złą tolerancję na zdrowe odżywianie,
  • Nadpobudliwość ruchową,
  • Stany zapalne w organizmie,
  • W konsekwencji poważne choroby, m.in. układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, cukrzycę typu II.

Jak przygotować idealne drugie śniadanie?

Sprawdzoną metodą jest planowanie posiłku wieczór wcześniej. Pozwoli to uniknąć wyborów dokonywanych „na szybko”, czyli choćby zakupu drożdżówki w drodze do szkoły. Wybierajmy takie przekąski, które lubią nasze dzieci. Ładnie zapakowany posiłek nie tylko ucieszy oczy dzieci, ale także zwiększy szansę na jego zjedzenie. Ważny jest też sposób podania (zapakowania) - drugie śniadanie powinno być także łatwe do zjedzenia. Ciekawe, że dzieci np. chętniej sięgają po jabłko pokrojone w ósemki niż w całości.

Kanapki

Dzieci je uwielbiają. Staraj się wybierać pieczywo pełnoziarniste zamiast kajzerki z białej mąki. Jeśli dziecko nie ma alergii, wybierz masło zamiast margaryny. Możesz także posmarować kromkę chleba dobrej jakości serkiem twarogowym. Uwaga, serki topione często zawierają sztuczne dodatki, np. aromaty, barwniki, stabilizatory.

Jeśli Twoje dziecko lubi wędliny, wybieraj te dobrej jakości, zawsze czytaj skład. Doskonałym pomysłem jest pieczenie mięsa. Możesz zrobić to w weekend i z powodzeniem trzymać takie mięso w lodówce przez kilka dni.

Do kanapki włóż listek sałaty, plasterek pomidora, ogórka czy innego warzywa, które lubi Twoje dziecko. Możesz pokroić kanapkę na małe „kąski”, aby zachęcić dziecko do sięgnięcia po nie.

Owoce i warzywa

Świeże owoce są świetną przekąską. Dostarczają energii, ponieważ zawierają  węglowodany, ale nie powodują skoków cukru we krwi dzięki zawartości błonnika. Oprócz tego są skarbnicą witamin i składników odżywczych.

Możesz także przygotować ulubione warzywa dzieci. Pokrojony w słupki ogórek, pomidorki koktajlowe, a może papryka? Sami wiecie, co chętnie jedzą Wasze dzieci.

Placuszki i naleśniki

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tornistra zapakować placuszki lub naleśniki. Dzieci je kochają!  Doskonałym pomysłem są placki przygotowane z płatków owsianych lub ugotowanej kaszy jaglanej. Do naleśników możesz natomiast użyć mąki orkiszowej. Uważaj, żeby nie były zbyt tłuste, aby wygodnie było je jeść ręką.

Kulki mocy

Ta przekąska wpisała się już na stałe na listę zdrowych przekąsek. W Internecie znajdziesz wiele przepisów, możesz także eksperymentować razem z dzieckiem, używając tych produktów, które akurat masz w domu. Doskonałą bazą będą daktyle namoczone godzinę wcześniej w gorącej wodzie. Do tego ulubione orzechy, odrobina oleju kokosowego czy nawet masła. Dodatki dowolne: suszone owoce, płatki owsiane, ziarna słonecznika, cynamon, wanilia.

Składniki wystarczy zblendować na gładką masę i uformować z nich kulki. Jeśli masa jest zbyt sucha, dodaj wody z daktyli. Gotowe kulki można obtoczyć w wiórkach kokosowych, kakao czy pokruszonych orzeszkach.

Bakalie i suszone owoce

Jeśli nie masz akurat czasu na przygotowanie czegoś wymyślnego, wsyp trochę bakalii do pojemniczka. Nerkowce, migdały, pistacje, pestki słonecznika – kombinacje są różne. Możesz dorzucić nieco rodzynek czy suszonych moreli.

Napoje

Najlepszym wyborem jest przyzwyczajanie dziecka już od najmłodszych lat do picia wody. Uważaj na napoje owocowe, często to bomba cukru! Czytaj także etykiety jogurtów pitnych – niekiedy zawartość cukru jest w nich tak samo wysoka jak w słodyczach.