Utarło się przekonanie, że prawidłowa temperatura ciała człowieka to wyłącznie 36,6 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak cała prawda, ponieważ nawet kiedy jesteśmy zdrowi, w ciągu doby nasz organizm zmienia temperaturę ciała i może ona wahać się między 36,4 a 37 stopniami. Jest to naturalny stan, który nie powinien wzbudzać niepokoju. Warto jednak wiedzieć od ilu stopni zaczyna się gorączka i kiedy powinna wzbudzać niepokój. 

Wahania temperatury w ciągu dnia to zjawisko naturalne i jest uzależnione od wieku, płci i pory dnia, a także od zwykłych czynności takich jak: sen, jedzenie, praca. Jeśli temperatura ciała nie przekracza 37 stopni, to jest to zupełnie naturalny stan i nie ma najmniejszych powodów do obaw.

Czy temperatura 37 stopni to już gorączka?

Od temperatury 37 stopni do 38 stopni występuje stan podgorączkowy, a nie gorączka. Jeśli stan podgorączkowy nie utrzymuje się dłużej niż 3 dni, to nie jest groźny i nie ma powodów do niepokoju. Dopiero wtedy, gdy taka temperatura się utrzymuje się dłużej lub towarzyszą jej inne dolegliowości, należy zgłosić się do lekarza. Długotrwale utrzymujący się stan podgorączkowy może zwiastować poważniejsze choroby. 

Od ilu stopni zaczyna się gorączka?

Umiarkowana gorączka waha się między 38 a 39 stopniami. Taka temperatura nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jednak jeśli chory skarży się z jej powodu na złe samopoczucie, można ją zbić za pomocą leków przeciwgorączkowych, wspomagając się naturalnymi sposobami takimi jak: okłady lub kąpiel w chłodnej wodzie. Jeśli temperatura ciała przekroczy 39 stopni, nastaje wysoka gorączka. Jest to stan, który bardzo obciąża organizm ze względu na nadmierne pocenie się - może więc łatwo nadwyrężyć gospodarkę wodno-elektrolitową. Taką temperaturę powinno się zbić farmaceutykami przeciwgorączkowymi, a przy tym zadbać o odpowiednie nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów chorego.

Kiedy gorączka jest niebezpieczna?

Jeśli występuje wysoka gorączka powyżej 39 stopni, która utrzymuje się długi czas i jest trudna do zbicia, nawet za pomocą leków przeciwgorączkowych, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli temperatura ciała przekroczy 40 stopni może dojść do uszkodzenia białek w komórkach, co powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Tak wysoka temperatura zagraża życiu, więc w takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem.

Skąd się bierze gorączka?

Gorączka to najczęściej objaw oznaczający walkę organizmu z bakteriami lub wirusami. Gorączka jest reakcją organizmu, który przez podwyższenie temperatury walczy z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Gorączka najczęściej pojawia się podczas przeziębienia i grypy, dlatego w okresie jesienno-zimowym powinno się zadbać o wzmocnienie naturalnej odporności, zapewniając organizmowi odpowiednie dawki witaminy D i C. Czas zwiększonego narażenia na infekcje to również czas zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały.