Prawdopodobnie zdarzyło Ci się popić tabletkę herbatą lub sokiem, ale czy zdajesz sobie sprawę że połączenie substancji zawartych w lekach i napojach innych niż woda mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia? Podpowiadamy, czym nie popijać leków i dlaczego.

Soki owocowe 

Chociaż soki dostarczają do organizmu wiele witamin, to pod żadnym pozorem nie powinny być przyjmowane wraz z lekami! Szczególnie unikać powinno się soku grejpfrutowego, który zawiera naryngeninę i kwercetynę – substancje, które hamują aktywność  enzymów trawiennych, tym samym spowalniając metabolizm, co skutkuje zbyt wysokim stężeniu leku we krwi. Leki w większej dawce niż zalecanej przez lekarza mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia!

Herbata i kawa 

Popijanie leków kawą lub herbatą również nie jest najlepszym wyborem. Herbata ze względu na zawartość dużej ilości kwasu garbnikowego, zmniejsza wchłanianie żelaza, dlatego picie herbaty w niedalekiej odległości od przyjęcia leków powinny unikać osoby leczące anemię. To samo dotyczy kawy, która dodatkowo zawiera kofeinę o właściwościach pobudzających i zwiększających ciśnienie krwi. Kawa w połączeniu z niektórymi lekami może mieć negatywne skutki zdrowotne, objawiające się przyspieszonym rytmem serca, bólem głowy i drżeniem dłoni.

Mleko

Mleko jest najlepszym źródłem wapnia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jeśli zastanawiasz się, czym popić lek, mleko nie jest najlepszym wyborem ze względu na zawartość wapnia.  Wapń w połączeniu z niektórymi lekami może wytrącać nierozpuszczalne sole wapnia w jelitach, które zmniejszają wchłanianie leku, a co za tym idzie zmniejszają jego działanie.

Napoje gazowane

Popijanie leków napojami gazowanymi typu coca-cola może zmniejszyć ich działanie przeciwbakteryjne. Ponadto połączenie kwasu węglowego zawartego w tego typu napojach z niektórymi lekami może nawet uszkodzić przewód pokarmowy.

Alkohol

Z pewnością wszyscy wiedzą, że połączenie leków i alkoholu jest niewskazane i może prowadzić nawet do śmierci. To połączenie sprawia, że lek staje się toksyczny i prowadzi do działań niepożądanych. To samo dotyczy stosowania leków przeciwbólowych dzień po spożywaniu alkoholu na tzw. kaca. Należy pamiętać, że alkohol w czasie kaca nadal utrzymuje się w organizmie, dlatego ból głowy po zakrapianej imprezie najlepiej zwalczyć naturalnymi sposobami, aby nie obciążać dodatkowo wątroby. 

Czym popijać leki? 

Aby ułatwić sobie połknięcie tabletki, najlepszym wyborem jest popicie jej wodą niegazowaną. Woda nie wpłynie negatywnie na działanie leków i nie spowoduje działań niepożadanych.