Może nam się wydawać, że wcale nie spożywamy dużo soli: nie dosalamy tego, co mamy na talerzu, staramy się unikać czipsów, precelków czy paluszków. Nie zdajemy sobie tak sprawy, że tak naprawdę to może nie wystarczyć. Bogate w sól mogą być także wędliny, sery, kupne sosy i gotowe mieszanki przypraw, dania typu instant i wiele, wiele innych. Jak rozpoznać nadmiar soli w organizmie? Jakie daje objawy?

Nadmiar soli w organizmie – podstawowe objawy

  • Obrzęki (np. dłoni i nóg), uczucie ciężkości, wzrost wagi – sód powoduje gromadzenie nadmiaru wody w tkankach organizmu, problem ten narasta na sile, jeśli – oprócz nadpodaży sodu – nie zapewniamy sobie dostatecznej ilości potasu.
  • Wzmożone pragnienie – zbombardowany nadmierną ilością soli organizm dąży do gromadzenia wody i „wymusza” na nas jej zwiększone spożycie, sól ponadto wywołuje wrażenie suchości w ustach, w wyniku czego częściej sięgamy po butelkę z wodą.
  • Częstsze oddawanie moczu – z powyższej tendencji wynika kolejna, jeśli spożywamy zbyt dużo płynów, musimy częściej biegać do toalety.
  • Problemy trawienne, wzdęcia – zatrzymanie wody w organizmie nasila kłopoty trawienne, wzmaga poczucie pełności i wzdęcia.
  • Wysokie ciśnienie tętnicze krwi – sól, prowadząca do retencji wody, gromadzenia płynu pozakomórkowego i powstania obrzęków, przyczynia się do rozwoju chorób układu naczyniowo-sercowego, spożycie chlorku sodu zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.
  • Częste bóle głowy – sód prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w mózgu, w wyniku czego – cierpimy na bóle głowy. Chroniczne migreny mogą mieć też związek z wywołanym nadmiarem soli w organizmie wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.
  • Skurcze mięśni – jeśli jemy za dużo soli, może to oznaczać, że zaburzyliśmy sobie gospodarkę elektrolitową w organizmie, a tym samym – doprowadziliśmy do niedoboru potasu, który – w równowadze z sodem – zapewnia sprawne funkcjonowanie mięśni.

Pamiętaj! Sól jest naszemu organizmowi niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i nie należy z niej całkowicie rezygnować. Niemniej, jeśli odczuwasz któryś z opisanych powyżej objawów, to warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy nie wynika on z nadmiaru sodu w organizmie. Przyjrzyj się też dokładniej swojej diecie – poczytaj składy produktów, które przyjmujesz każdego dnia i zobacz, ile w nich soli. A jeśli nadal nie wyobrażasz sobie kanapki bez przyprószenia jej białą solą, to spróbuj zamienić ją na zdrowszą (bo zawierającą mikroelementy) sól himalajską lub zastąp ją np. ziołami: lubczykiem, pietruszką (także w postaci suszonej, dostępnej do kupienia w torebce), bazylią, posiekaną drobno cebulką i in.