Podatek cukrowy to w wielu krajach sposób realizacji polityki prozdrowotnej. Takie działanie ma ograniczać szkodliwy wpływ cukru na ludzki organizm i przeciwdziałać w ten sposób licznym chorobom cywilizacyjnym, związanym z otyłością. W Polsce od początku nowego roku opłata cukrowa została nałożona na napoje, które zawierają dodatek substancji słodzących

Słodycze nie są koniecznym elementem diety

Mimo że niewielu z nas naprawdę zdaje sobie z tego sprawę albo bardzo lubimy o tym zapominać – z żywieniowego punktu widzenia słodycze wcale nie są nam potrzebne do życia. Stoją na samym szczycie piramidy żywieniowej, co oznacza, że powinniśmy raczej dążyć do ograniczania ich spożycia.

Podatek cukrowy został wymyślony jako czynnik kształtujący wybory konsumenckie i ma wpłynąć na ograniczenie spożycia niezdrowych dla człowieka produktów. Wcześniej tego typu rozwiązanie zastosowała już m.in. Francja i Wielka Brytania.

Ile cukru zjadamy?

Zgodnie z raportem przygotowanym przez NFZ w roku 2019, przeciętny Polaka zjada dziś około 11 kg cukru przetworzonego więcej niż miało to miejsce 10 lat temu. To ogromna różnica dla zdrowia. Z raportu wynika też, że z otyłością zmaga się już aż 23% kobiet i 25% mężczyzn, a w przypadku osób poniżej 20. roku życia – 13% chłopców i 5% dziewcząt, przy czym nadwaga dotyczy już aż 44% chłopców i 25% dziewcząt.

Eksperci alarmowali, że nadwaga i otyłość to czynniki m.in. nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy i szacowali, że w Polsce nawet 1400 zgonów rocznie ma związek z konsekwencjami nadmiernego spożycia słodzonych napojów. Zastępowanie wody słodkimi napojami to nasz „narodowy” nawyk.

Podatek cukrowy jako profilaktyka cukrzycy

Eksperci ds. zdrowia publicznego argumentują, że częstość zapadania na cukrzycę w krajach Europejskich niebezpiecznie rośnie, a ważnym tego czynnikiem jest wzrost odsetka osób otyłych.

Przybieramy na wadze zazwyczaj przez nieprawidłowy styl życia – jemy szybko i wybieramy wysokoprzetworzoną żywność z dużą ilością cukru i tłuszczu, a przytym prowadzimy siedzący tryb życia, zapominając o aktywności fizycznej. Tak wygląda ogólna tendencja.

Co ciekawe, tylko około 5% otyłości u dzieci wynika z czynników genetycznych lub chorobowych, zdecydowana większość zmaga się z tego typu problemami na skutek niewłaściwej diety i zbyt małej ilości ruchu.

Jak przeprowadzić cukrowy detoks?

Nawyki żywieniowe są bardzo trudne do wyplenienia, dlatego jeśli myślisz o ograniczeniu cukru, najlepiej robić to stopniowo. Wzrost ceny słodzonych napojów to dobry pretekst do postawienia pierwszego kroku na drodze do zdrowszej diety.

W rzuceniu cukru warto trzymać się kilku prostych kroków i nie rzucać się od razu na głęboką wodę:

- spożywaj regularne posiłki, tak, aby nie doprowadzać do wzmożonego uczucia głodu. Jeśli doprowadzamy organizm do dużego łaknienia, mamy większą ochotę na słodkie, bo to „łatwy posiłek”, dostępne i błyskawiczne źródło energii;

- nie rzucaj cukru z dnia na dzień, bo prawdopodobnie Ci się to nie uda – takiego zdania są eksperci. Lepiej rozłożyć ten proces na okres około jednego miesiąca i, jeśli np. dotąd słodzisz herbatę dwiema łyżeczkami cukru, zacznij od zredukowania jej do jednej itd.;

- wzbogać dietę o błonnik, ponieważ zwiększa on uczucie sytości. Zamień jasne pieczywo na pełnoziarniste i nie unikaj warzyw;

- sięgaj po alternatywy: najlepiej sprawdzi się ksylitol lub stewia, ponieważ nie podnoszą one poziomu glukozy we krwi. Miód ma co prawda właściwości prozdrowotne, ale działa na organizm podobnie, jak cukier.


Źródła:

https://zdrowedane.nfz.gov.pl/pluginfile.php/205/mod_resource/content/4/nfz_o_zdrowiu_cukrzyca.pdf

https://www.gov.pl/web/zdrowie/cukier-otylosc-konsekwencje-prezentacja-raportu

https://zdrowie.pap.pl/dieta/nowa-oplata-ma-pomoc-w-walce-z-plaga-otylosci-i-cukrzycy

https://zdrowie.pap.pl/dieta/podatkami-w-nadwage-i-otylosc