Makaron z soczewicy, ciecierzycy czy groszku? Dlaczego warto wprowadzić je do swojej diety? Makaron to popularny w Polsce składnik diety. I nic dziwnego: jest pyszny, sycący, uniwersalny, nadaje się do jedzenia na słodko i słono, z całą gamą sosów, jako baza do zapiekanek czy sałatek. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele rodzajów makaronu: począwszy od kształtu, a skończywszy na składzie. Stosunkowo niedawno do oferty zawitał typ makaronu pozyskiwanego z roślin strączkowych. Makaron z czerwonej soczewicy, ciecierzycy a może groszku? Dlaczego warto je jeść?

Makaron z roślin strączkowych – obawy przed spróbowaniem

Wiele osób, nawet tych chętnie i często zajadających rośliny strączkowe, boi się sięgnąć po makaron z soczewicy czy groszku. Obawy dotyczą tutaj smaku takiego produktu (różnego od „tradycyjnego” makaronu i podejrzewanego o brak neutralności), sposób przygotowania, konsystencję po ugotowaniu i in. Makarony strączkowe, głównie za sprawą braku glutenu w składzie, mają nieco inną strukturę niż ich pszenne odpowiedniki. Makarony z takich roślin jak soczewica, ciecierzyca, groszek czy fasola są z reguły bardziej delikatne i podatne na rozgotowanie (z reguły gotujemy je krócej, 4–5 minut, ale wystarczy tu po prostu zachować ostrożność), a po obróbce termicznej są odrobinę mniej sprężyste niż zbożowe i mogą mieć lekką tendencję do sklejania się. Ich smaku z kolei nie można raczej określić jako specyficznego czy charakterystycznego, można w nich wyczuć nowe nutki, lecz nie na tyle intensywne, by makarony te wytraciły swój uniwersalny charakter i pasowały do szerokiej gamy składników.

Makaron z soczewicy, ciecierzycy lub groszku – lista korzyści zdrowotnych

  • Prosty skład – ze względu na sposób produkcji makarony z roślin strączkowych mają najczęściej bardzo proste składy: z reguły jest to adekwatna mąka (i ewentualnie woda).
  • Wysoka zawartość białka roślinnego – makarony strączkowe zawierają średnio dwa razy więcej białka niż tradycyjne makarony (dla przykładu makaron z soczewicy ma średnio ok. 25–26 g białka na 100 g, z zielonego groszku – ok. 20–22 g na 100 g produktu). Z tego powodu makarony strączkowe są polecane osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, w trakcie odchudzania czy aktywnym fizycznie.
  • Wysoka zawartość błonnika – makarony z roślin strączkowych są również bogate w błonnik pokarmowy, który wspomaga perystaltykę jelit, zapewnia uczucie sytości i wspomaga odchudzanie oraz zachowanie prawidłowej masy ciała.
  • Brak glutenu – makarony pozyskiwane z ciecierzycy, soczewicy, groszku czy fasoli nie zawierają w swoim składzie glutenu, co jest świetną informacją dla osób cierpiących na celiakię.
  • Bogactwo witamin i mikroelementów – wspomniane makarony, podobnie jak i warzywa strączkowe, stanowią bogate źródło wartościowych składników; makaron z czerwonej soczewicy dostarczy nam dużo witaminy B1, kwasu foliowego, potasu, miedzi, fosforu i cynku, makaron z ciecierzycy to z kolei przede wszystkim dobry zasób żelaza, a ten z zielonego groszku – witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5), kwasu foliowego czy witaminy K.
  • Różnorodność kolorystyczna – makaron tradycyjny może być tyleż uniwersalny, co po prostu nudny. Kolorowe makarony strączkowe są tu zatem świetną alternatywą. Sprawdzą się też w diecie dziecka, zwłaszcza niejadka; z pewnością stanowią zdrowszy sposób na uatrakcyjnienie posiłku malucha niż tradycyjny makaron w kształcie literek czy zwierzątek.