Wiek szkolny to dla dziecka czas intensywnego wzrostu i rozwoju psychofizycznego. Na tym etapie dostarczenie małego organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka. Odpowiednia lub kiepsko zbilansowana dieta dziecka będzie niosła za sobą długofalowe konsekwencje. Dlatego przy komponowaniu dziecięcego menu, warto sprawdzić, jakie witaminy dla dzieci w wieku szkolnym są kluczowe.

Po co dzieciom witaminy?

To oczywiście podchwytliwe pytanie, bo witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała – tak samo dziecka, jak i dorosłego. Generalnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze powinniśmy pokrywać dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie. Takie menu powinno być układane z uwagą i różnorodne. Wszyscy rodzice wiedzą, że czasami utrzymanie takiej diety jest trudne – dotyczy to zarówno niejadków, jak i dzieci, które mają silne preferencje smakowe. Milusińscy często unikają określonych produktów, a zmuszanie dziecka do jedzenia tego, czego nie znosi jest nie tylko niepraktyczne, lecz także niezdrowe zarówno dla relacji dziecka z rodzicem, jak i jego relacji z jedzeniem. Dodatkową sytuacją, w której sięgnięcie po preparat witaminowy dla ucznia jest pożądane, to nawracające lub długotrwałe infekcje czy urazy (takie jak złamania), czyli generalnie rzecz biorąc, momenty, w których organizm dziecka może potrzebować zwiększonej dawki witamin.

Witamin bezwzględnie potrzebują dzieci ze zdiagnozowanymi niedoborami. Nie warto jednak diagnozować ich samodzielnie i w przypadku podejrzenia, że dziecko może źle przyswajać niektóre składniki odżywcze albo cierpieć na hipowitaminozę należy skontaktować się z lekarzem pediatrą, który zleci odpowiednie testy.

Jakie witaminy dla ucznia wybrać?

Dobierając witaminy dla dziecka, zawsze należy kierować się jego potrzebami. Chodzi tu nie tylko o to, jakie witaminy dla ucznia wybrać, lecz także o to, w jakiej postaci. Podczas gdy niemowlęta najłatwiej przyjmują suplementację w kroplach, starsze dzieci mogą już np. pić syropy. Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po suplementy diety „udające” słodycze, czyli wzbogacone o witaminy lizaki i żelki.

Multiwitamina dla ucznia

Organizm dziecka intensywnie się rozwija i rośnie, a do tego musi mierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nim szkoła. Chodzi o proces nauki, który wymaga intensywnej koncentracji, utrzymywania długotrwałego skupienia i zapamiętywania.

Jeśli więc celem suplementacji jest wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka w okresie np. zwiększonego narażenia na infekcje lub intensywnego wysiłku albo wzmożonego narażenia na stres, lepiej postawić na preparaty wieloskładnikowe, czyli multiwitaminę. Multiwitaminowe syropy, lizaki lub żelki zawierają cały kompleks witamin w odpowiednich proporcjach, czyli wszystkie witaminy, jakie warto podawać dziecku w wieku szkolnym.

Za co odpowiadają poszczególne witaminy?

Najkorzystniejsze witaminy dla dzieci w wieku szkolnym to te, które wspierają dziecko w zadaniach, z którymi mierzy się na co dzień. Dlatego w diecie ucznia powinny znaleźć się:

  • WITAMINY Z GRUPY B: wspomagają utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, czyli – wspierają pracę mózgu. Są także niezbędne do utrzymania prawidłowego procesu krwiotwórczego, aby nie dopuścić np. do anemii;
  • WITAMINA E: jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, jest szczególnie ważna dla małych sportowców, ponieważ intensywna aktywność wpływa na wzrost stresu oksydacyjnego, który prowadzi do powstawania w organizmie niekorzystnych wolnych rodników;
  • WAPŃ: powszechnie znany jako budulec kości i zębów, szczególnie ważny w okresie wzrostu;
  • MAGNEZ: poza tym, że kontroluje prawidłową kurczliwość mięśni (serce również jest mięśniem!),
  • WITAMINA A: znana jako sprzymierzeniec prawidłowych funkcji wzroku, ale ma też kluczowe znaczenie dla wzrostu, a przy tym kontroluje prawidłowe działanie tarczycy;
  • WITAMINA D: powszechnie zalecana dla osób w każdym wieku, począwszy od niemowląt ze względu na powszechne w populacji niedobory. Jest istotna dla rozwoju kości i w profilaktyce krzywicy, ale ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ciała.

Najpierw dieta

Zanim zadamy sobie pytanie, jaki suplement witaminowy dla dziecka wybrać, warto zastanowić się, o jakie witaminy dla ucznia wzbogacić jego codzienną dietę. Poza witaminą D, którą poza miesiącami letnimi należy suplementować, zapotrzebowanie na witaminy powinno być w całości pokrywane przez zdrowy jadłospis. Troska o prawidłowe żywienie powinna być pierwszoplanowa także, a właściwie zwłaszcza w przypadku niejadków, dzieci wybrednych, zmagających się z alergiami itp. - chodzi przede wszystkim o to, aby uczyć dziecko zaspokajania zapotrzebowania organizmu na witaminy poprzez komponowanie zdrowych, różnorodnych posiłków. Nawet, jeśli suplementacja okaże się konieczna, warto zwrócić szczególną uwagę na żywieniowe nawyki dziecka.

Do diety dziecka w wieku szkolnym można wprowadzić multiwitaminowe lizaki lub żelki. Są dobrym urozmaiceniem diety, ponieważ pozwalają w „sprytny” sposób dodać do jadłospisu garść niezbędnych witamin i minerałów. Zawsze należy przy tym pamiętać, aby traktować takie multiwitaminowe słodycze jako dodatek do zdrowej diety, a nie jej zamiennik. Ważny jest również sposób, w jaki komunikujemy się w tej sprawie z dzieckiem. Lizak z multiwitaminą jest źródłem witamin dla dziecka w wieku szkolnym i może zastąpić regularne słodycze, które dziecko i tak zjada. Nie mniej, jest to nadal słodka przekąska, którą można zjeść OPRÓCZ warzyw i owoców, ale nigdy ZAMIAST.