Wybór odpowiedniego plecaka dla dziecka to dylemat, przed którym stają rodzice jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Eksperci zalecają, aby wybrać tornister z usztywnioną tylną ścianą, zwrócić uwagę na odpowiednią, dopasowaną do postury ucznia szerokość szelek. Zakup odpowiedniego plecaka jest bardzo ważny, ale warto pamiętać, że to tylko pierwszy krok, jaki rodzice stawiają w trosce o kręgosłup dziecka.

Ile powinien ważyć tornister?

Zalecane obciążenie dla dzieci w wieku szkolnym to 10-15% ich masy ciała. Więcej kilogramów na plecach może prowadzić do uszkodzeń kręgosłupa oraz zaburzeń wzrostu.

Przeciążony plecak to jedna z najczęstszych przyczyn wad postawy, takich jak:

- okrągłe plecy,

- skolioza,

- dyskopatia.

Dźwiganie ponad siły może skończyć się też objawami bólowymi lub urazami stawów.

Za kłopot zbyt ciężkich tornistrów chętnie obwiniamy szkołę, która zmusza uczniów do noszenia grubych tornistrów i zeszytów. O ile jednak rodzicom trudno zaingerować w wymagania systemu, powinni bacznie obserwować dzieci i reagować, kiedy zauważają problem.

Na co zwrócić uwagę?

Jak często ważysz plecak swojego dziecka? A jak często sprawdzasz, co kryje się w środku? Szacuje się, że tylko 1/3 rodziców kontroluje zawartość plecaków swoich pociech. Ważna jest także nauka odpowiedniej postawy, którą często zaniedbujemy. Co więc możesz zrobić, aby zadbać o kręgosłup Twojego dziecka?

Po pierwsze – postawa

Zachęcaj dziecko do noszenia plecaka na obu ramionach. Im szybciej wyrobisz w nim ten nawyk, tym zdrowszy będzie jego kręgosłup – noszenie tornistra na jednym ramieniu oznacza nierównomierne rozłożenie ciężaru i w dłuższej perspektywie czasu skutkuje skrzywieniem pleców.

Ważne jest również, aby szelki były odpowiednio dopasowane. Zbyt długie szelki spowodują, że plecak będzie opierał się o dolną część pleców, a dziecko – wyginało pod wpływem jego ciężaru.

Dyskusyjnym  rozwiązaniem jest wybór plecaka na kółkach. Co prawda odciąża plecy dziecka, ale ciągnięcie go za sobą jedną ręką znacznie obciąża jedną część ciała. Może to prowadzić do bocznego skrzywienia kręgosłupa.

Po drugie – zawartość

Systematycznie sprawdzaj, co Twoje dziecko nosi do szkoły. Nie oznacza to, że musisz przegrzebywać jego plecak przed każdym wyjściem do szkoły. Spróbujcie robić to razem – tak, aby dziecko nie poczuło się nadmiernie kontrolowane i aby nauczyło się samodzielnie podejmować racjonalne decyzje co do tego, co warto nosić ze sobą cały dzień.

Nasza rada: zamiast zeszytów w twardej oprawie wybierzcie te z miękką okładką. Dopilnuj też, aby uczeń przepakowywał plecak każdego dnia, dostosowując jego zawartość do planu lekcji. Nie warto nosić pomocy do przedmiotów, których danego dnia nie ma w planie lekcji.

Po trzecie – ruch po szkole

Zadbaj o to, aby codziennie zapewnić dziecku aktywne formy wypoczynku. Odpowiednia dawka wysiłku fizycznego jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Wspiera prawidłowy rozwój dziecka, poprawia odporność i pozwala zapomnieć o ciężkim dniu w szkole.

Pamiętaj, że przykład idzie od góry. Aktywny rodzic to także aktywny maluch.  Czas po szkole wykorzystujcie nie tylko na odrabianie lekcji i odpoczynek na kanapie, ale także na dynamiczne i kreatywne zabawy!