Brzydki zapach z ust może być spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale nie tylko. Wpływa na niego także to, co jemy i pijemy. A jeśli problem jest uporczywy, warto sprawdzić stan naszego żołądka oraz wykluczyć obecność stanów zapalnych w obrębie migdałków. Na szczęście, istnieją domowe sposoby na nieświeży oddech, od których zawsze można zacząć.

Po pierwsze, higiena jamy ustnej

Zdecydowaną większość, bo aż około 80% przypadków utrzymującego się nieświeżego oddechu, czyli tak zwanej halitozy powodują bakterie płytki nazębnej. Kluczowym domowym sposobem na nieświeży oddech jest więc przyłożenie się do czyszczenia zębów. I nie tylko zębów, ponieważ osady wydzielające nieprzyjemny zapach lubią gromadzić się także na policzkach czy języku.

Dlatego do codziennej rutyny higienicznej powinno należeć szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z zawartością fluoru, uzupełnione nitkowaniem zębów i najlepiej zwieńczone zastosowaniem płynu do płukania jamy ustnej.

Jeśli chcesz pozbyć się nieświeżego oddechu, powtarzaj taki zabieg dwa razy dziennie i nie pomijaj żadnego z kroków. Dodatkową uwagę warto poświęcić szczotkowaniu języka oraz delikatnemu szczotkowaniu boków policzków. Te miejsca często zaniedbujemy, a pozostające na nich osady i resztki jedzenia z czasem mogą zacząć wydzielać nieświeży zapach.

Po drugie, zwróć uwagę na to, co pijesz

Odpowiednie nawodnienie osiągane przez regularne picie czystej wody bez dodatków jest kluczowe dla zachowania prawidłowego pH jamy ustnej, a także nawilżenia błony śluzowej. To czynnik, o którym rzadko myślimy, ale spożywanie zbyt małej ilości wody albo też zastępowanie jej słodkimi, gazowanymi napojami, wpływa na mikroflorę jamy ustnej. Zaburzona staje się przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Ludzka ślina pełni funkcję ochronną, ponieważ zawiera substancje chroniące zęby przed rozwojem bakterii na płytce, a tym samym – przed nieświeżym oddechem.

Po trzecie, papierosy i guma do żucia

Ten domowy sposób na nieświeży oddech jest bardzo prosty i bardzo skuteczny. W skrócie: papierosy – odstawić, gumę do żuciastosować. Palenie papierosów nie tylko jest bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego, tytoniowego oddechu, lecz także dodatkowo wysusza błonę śluzową jamy ustnej. W ten sposób sprzyja też powstawaniu próchnicy.

Ważne, aby wybierać gumę do żucia bez cukru (może być np. z ksylitolem). Żucie gumy działa nie tyle ze względu na jej mentolowy zapach, który dosyć szybko się ulatnia, co dzięki temu, że pobudza do pracy ślinianki.

Po czwarte, zioła na odświeżenie oddechu

Na szczycie listy domowych sposobów na nieświeży oddech powinna znaleźć się oczywiście mięta, króla orzeźwienia. Samo picie naparu nie będzie jednak skuteczne. Lepiej postawić na profesjonalne, apteczne produkty zawierające skoncentrowany mentol. Ciekawym rozwiązaniem mogą być CoolCapsy – to produkt o podwójnym działaniu, ponieważ jego część rozpuszcza się i odświeża w jamie ustnej, a część trafia do żołądka. W ten sposób niweluje nie tylko nieświeży oddech w jamie ustnej, lecz także działa na ten problem związany np. z refluksem lub innymi problemami żołądkowymi.

Ze składników, które znajdziemy w kuchni, w walce z halitozą przydatny jest także cynamon, imbir, cytryna oraz pietruszka. Pietruszka działa dzięki wysokiej zawartości chlorofilu, który łączy się z lotnymi związkami siarki, czyli winowajcami nieświeżego oddechu. Cytryna zapobiega namnażaniu się bakterii, a przy tym pobudza do pracy ślinianki. Płukanie jamy ustnej w ciągu dnia wodą z cytryny jest łatwym do wdrożenia domowym sposobem na brzydki zapach z ust. Najtrudniejszy w stosowaniu może okazać się imbir oraz cynamon, ponieważ najwydajniejszy sposób na wykorzystanie ich właściwości to… żucie imbiru. Imbir i cynamon mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego korzystne będzie także picie imbirowo-cynamonowego naparu lub przepłukiwanie taką mieszanką jamy ustnej.