„Proszę, weźmy pieska!” – to zdanie, z którym prawdopodobnie zetknie się w końcu każdy rodzic. Zbliżające się święta to często dla dziecka dobry pretekst, aby głośno upominać się o realizację tego pragnienia. Rodzice często uginają się pod prośbami malucha i pies staje się świątecznym prezentem.

Niestety często nie jest to dobrze przemyślana decyzja – nie zdając sobie sprawy z trudów, jakich przysparza opieka nad psem, pod wpływem impulsu przynosimy do domu słodkiego szczeniaczka. Nie pamiętamy, że piesek niedługo wyrośnie, a my będziemy zobowiązani do spełniania jego naturalnych potrzeb. Jeśli nie jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani, pochopna decyzja o przygarnięciu psa często kończy się dramatem zwierzaka.

Dlaczego dziecko marzy o psim towarzyszu? Jak powiedzieć „nie” skutecznie i nie tracąc zaufania malucha? Kiedy zdecydować się na czworonoga w rodzinie?

Dlaczego dziecko chce psa?

Chęć przygarnięcia pieska może wynikać z rozmaitych pobudek. Warto szczerze porozmawiać z dzieckiem, aby zorientować się, skąd u niego takie pragnienie. Być może szuka przyjaciela, który będzie spędzał z nim czas na zabawie? Potrzebuje bliskości  i marzy o ciepłej, puchatej przytulance? Może doskwiera mu uczucie samotności lub chciałoby więcej czasu spędzać na łonie natury?

Nasza rada: spróbuj wypytać dziecko o to, jak wyobraża sobie życie z pieskiem. Skup się na szczegółach – w ten sposób dowiesz się, czego maluchowi brakuje. Być może są to długie spacery, a może dziecięca ciekawość lub chęć popisania się przed rówieśnikami. Dzięki takiej wiedzy łatwiej będzie Ci zaspokoić potrzeby dziecka, niekoniecznie z udziałem zwierzaka.

Udane negocjacje

Jeśli na pytanie o możliwość posiadania psa odpowiesz od razu „nie” i nie dopuścisz dziecka do głosu, może to negatywnie odbić się na Waszej relacji. Zamiast tego warto wysłuchać, co Twoje dziecko ma w tej sprawie do powiedzenia i odpowiedzieć na jego argumenty.

W trakcie rozmowy postaraj się zrozumieć potrzeby dziecka, a równocześnie uświadom mu, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeśli poważnie potraktujesz marzenia malca, wspólnie uda Wam się odkryć, czy marzenie o piesku jest świadomym i silnym pragnieniem, czy tylko chwilową zachcianką.

Możecie wspólnie dowiedzieć się więcej na temat psów, np. oglądając film przyrodniczy, czy przeglądając atlas ras psów. Odwiedźcie znajomego, który opiekuje się z psem, aby dziecko mogło zaspokoić potrzebę kontaktu ze zwierzęciem i poszerzyć wiedzę na temat obowiązków opiekuna psa. Możecie też wybrać się razem do schroniska dla zwierząt i czynnie pomóc w opiece nad zwierzętami. W ten sposób pokażesz dziecku, z czym wiąże się posiadanie psa.

Czy warto kupować dziecku pieska?

Wychowywanie dziecka w domu, w którym jest pies, ma także swoje zalety. Uczy regularności i rzetelności w wypełniania obowiązków domowych, kształtuje poczucie odpowiedzialności oraz empatię. Dziecko uczy się szacunku do innych żywych stworzeń, co w przyszłości zaprocentuje łatwiejszym współodczuwaniem także z innymi ludźmi. Poza tym kontakt ze zwierzęciem działa uspokajająco i pomaga zmniejszyć  poziom stresu, a codzienne spacery zapewnią dziecku dodatkową dawkę ruchu.

Przygarnięcie psa powinno być zawsze świadomą i dobrze przemyślaną decyzją dorosłych. Przyjmując pieska pod swój dach, bierzesz na siebie odpowiedzialność za żywe stworzenie – zawsze należy o tym pamiętać.

Jak przygotować się na przygarnięcie psa?

Jeśli zapadnie decyzja o posiadaniu czworonoga, warto odpowiednio przygotować do tej zmiany najmłodszych członków rodziny. Porozmawiaj z dzieckiem o potrzebach psa, wytłumacz mu, co trzeba będzie robić, aby pies czuł się dobrze. Upewnij się, że maluch rozumie, że pies to żywa istota, która podobnie jak ona odczuwa radość i ekscytację, ale także ból czy głód.

Ustal z dzieckiem jego obowiązki – np. karmienie i wychodzenie na spacer. Możecie je wcześniej przetrenować i umówić się, że przez określony czas, np. 2 tygodnie, dziecko będzie o określonej porze wychodziło na spacer lub nalewało wody do miski. Dzięki temu malec będzie miał szansę wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków, a Ty sprawdzisz, czy jego zapał nie kończy się na żarliwych zapewnieniach.

Jeśli ktoś z Twoich znajomych ma psa, warto wybrać się w odwiedziny i zapewnić dziecku wcześniejszy kontakt ze zwierzakiem. Pozwól dziecku pobawić się z psem i poobserwować jego zachowanie. Dzięki temu oswoi się z obecnością zwierzaka i łatwiej mu będzie nawiązać relację z kolejnym pieskiem.