Powiedzenie, że sport to zdrowie jest prawdziwe, niezależnie od wieku. Ma szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych, ponieważ aktywne fizycznie dzieci budują nawyki, z którymi łatwiej będzie im zachować zdrowy tryb życia w dorosłość. Jaki sport dla dziecka wybrać?

Korzyści z aktywności sportowych

Regularna aktywność fizyczna jest konieczna dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka. Wspiera utrzymanie prawidłowej wagi i metabolizmu, pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, które są związane z siedzącym trybem życia. Wzmacnianie mięśni, również mięśni głębokich, sprzyja budowaniu zdrowej sylwetki, co ma znaczenie m. in. dla rozwoju układu kostno-stawowego, ruch wspiera też funkcje wydolnościowe i immunologiczne.

Bardzo ważny okazuje się także aspekt psychologiczny. Sport to nie tylko endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia, produkowany pod wpływem ruchu.

Czego uczy sport?

Niezależnie od tego, jakie sporty dla dzieci uprawiają Wasi podopieczni, korzyści z regularnej aktywności to dużo więcej niż zdrowa sylwetka. Regularna aktywność fizyczna uczy dziecko kompetencji emocjonalnych i społecznych, które przydają się później w innych sferach jego życia.

Czas spędzony na aktywności w grupie rówieśniczej to również czas doskonalenia umiejętności interpersonalnych i zachowań społecznych, a także okazja do nawiązywania oraz zacieśniania relacji z innymi dziećmi. Sportowa konkurencja z kolei uczy zasad fair play, ale także, co równie ważne, uczy przegrywania. Radzenie sobie z emocjami wywołanymi przez porażkę i trudności – kiedy coś dziecku nie wychodzi – to bardzo cenna lekcja, która odpłaci się w przyszłych życiowych sytuacjach, już niekoniecznie związanych ze sportem.

Dzięki regularnym treningom dziecko uczy się także dyscypliny oraz sumienności – to świetna szkoła uświadamiająca, że konkretne efekty wymagają czasu i poświęcenia, a więc także cierpliwości.

Jak zachęcać dziecko do sportu?

Jeśli ruch nie jest częścią rutyny dziecka, warto wprowadzić go metodą małych kroczków. Nie warto planować intensywnych treningów, a pomyśleć nad sposobami na stopniowe zwiększanie aktywności dziecka. Pamiętaj też, że przykład idzie z góry! Dzieciom aktywnych rodziców łatwiej wykształcić zdrowy nawyk ruchu.

Aktywność może być świetnym zajęciem dla całej rodziny, warto również wprowadzać ją w codzienne życie – np. w postaci „soboty z rowerem” albo spacerów w określony dzień tygodnia. Największą zachętą dla maluchowa będzie wspólne, rodzinne uprawianie sportu.

Jaki sport wybrać dla dziecka?

To, jaki sport dla dziecka będzie najlepszy jest kwestią indywidualną. Przede wszystkim chodzi o to, aby maluch lubił wybraną aktywność fizyczną, nie był do niej zmuszany, ale traktował ją jako formę zabawy. Sport powinien być dla dzieci przyjemnością. Zresztą ta sama zasada dotyczy także dorosłych! Jeśli nie lubimy jakiejś aktywności, zmuszanie do niej okaże się najpewniej przeciwskuteczne.

Poza zapisaniem dziecka na wybrane przez nie zajęcia sportowe, zawsze warto jednak pomyśleć o wspólnych aktywnościach, które lubicie oboje oraz takich, które są łatwe do wdrożenia w codzienny tryb życia i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Do takich aktywności należą alternatywne sposoby transportu, jak rower, hulajnoga, czy nawet spacer. Dzięki temu nauczymy dziecko włączania ruchu w codzienne aktywności, które nie muszą być postrzegane jako „treningi”.