Skurcze łydek lub stóp to powszechna dolegliwość, która powoduje nagły ból i chwilowo ogranicza ruchomość. Skurczy nigdy nie powinno się bagatelizować, ponieważ najczęściej sygnalizują niedobór magnezu lub potasu, a także mogą zwiastować inne choroby. 

Jaka jest rola magnezu?

Magnez jest katalizatorem przemian białkowych, mięśniowych i tłuszczowych. Jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego. Oprócz bolesnych skurczy mięśni, do objawów niedoboru magnezu należą: nawracające bóle głowy, problemy ze snem, drżenie mięśni, zaburzenia rytmu serca.

Skąd się biorą niedobory magnezu?

Skurcze mięśni wynikają z zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, które najczęściej są spowodowane źle zbilansowaną dietą lub odwodnieniem, które jest wynikiem np. intensywnego pocenia się, stosowania środków moczopędnych lub nadużywania kawy. To właśnie moczopędne działanie kawy spowodowało, że utarło się stwierdzenie „kawa wypłukuje magnez”. Ponadto, niedobór magnezu może powodować długotrwały stres, palenie papierosów i spożywanie wysoko przetworzonej żywności.

Magnez czy potas na skurcze?

Niedobór potasu bezpośrednio wpływa na stężenie magnezu, dlatego skurcze mięśni mogą zwiastować niedobór obu tych mikroelementów. Zatem aby zniwelować skurcze, najlepiej sięgnąć po suplement, który łączy w sobie zarówno magnez, jak i potas. Dobrym połączeniem tych dwóch składników odżywczych jest również witamina B6.