Stres, lęk o bliskich i niepewność, co będzie jutro, bezsenność, nadwaga i nałogi – to koszty pandemii, które ponosimy wszyscy. Nowa choroba wpłynęła na reorganizację społeczną i jest przyczyną nie tylko fizycznych, lecz także psychicznych kłopotów. Czego boimy się najbardziej?

Wpływ pandemii na samopoczucie

Pierwsze badanie dotyczące wpływu pandemii na ludzką psychikę przeprowadzono w Chinach, jeszcze w lutym. O samopoczucie zapytano ponad 7 tysięcy osób. Okazało się, że ponad 35% ankietowanych odczuwało ogólny lęk, ponad 20% wykazywała symptomy depresji, a ok. 18% cierpiała na zaburzenia snu.

Dodatkowa informacja dotyczy wieku osób najbardziej narażonych na psychiczne skutki pandemii – to osoby młode, zwłaszcza poniżej 35 roku życia oraz pracownicy służby zdrowia.

Dobrowolna lub przymusowa kwarantanna oznacza izolację od rodziny i przyjaciół oraz rezygnację z dotychczasowego stylu życia. Wraz z przeorganizowaniem naszej rutyny znika poczucie kontroli, a wzrasta poziom stresu i czarne myśli. Rośnie społeczna dezorientacja – w natłoku informacji trudniej rzetelnie je weryfikować, przez co łatwiej nam uwierzyć w czarne scenariusze i pogrążać się w beznadziei.

Czego boimy się najbardziej?

Wyniki polskich sondaży pokazują, że naszym największym strachem jest możliwość zakażenia koronawirusem. Boimy się o siebie, a także o naszych najbliższych. Drugą najczęstszą przyczyną stresu i lęków jest ekonomiczna sytuacja kraju, strach przed utratą pracy albo pogorszeniem warunków bytowych. Negatywnie wpływa też na nas niemożliwość planowania, zwłaszcza długoterminowego.

Z sondażu zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS wynika ponadto, że pogorszenie samopoczucia w ostatnich miesiącach odczuła więcej niż połowa ankietowanych, a izolację najgorzej znoszą osoby młode, przed 34 rokiem życia.

Jak radzić sobie ze stresem?

W odpowiedzi na duże społeczne zapotrzebowanie takich wskazówek WHO na swojej stronie opublikowało praktyczny poradnik dotyczący radzenia sobie ze stresem i niepokojem w czasie pandemii. Można znaleźć je tutaj.

Specjaliści zalecają przede wszystkim:

  • Redukowanie szumu informacyjnego i czerpanie wiedzy wyłącznie z rzetelnych źródeł
  • Pozostanie w kontakcie z innymi ludźmi (telefon, komunikatory internetowe)
  • Troskę o kondycję ciała – odpowiednia dieta, ruch, dobrej jakości sen itd.

Warto również pamiętać, że mimo ograniczonego dostępu bezpośredniego do lekarzy profesjonalna pomoc psychiatryczno-psychologiczna jest dostępna w ramach telemedycyny, a NFZ refunduje takie zdalne wizyty.


Źródła:

Zdrowie.pap.pl, COVID-19: jak radzić sobie z lękiem i nie ulec panice, https://zdrowie.pap.pl/psyche/covid-19-jak-radzic-sobie-z-lekiem-i-nie-ulec-panice

WHO, Coping with stress during the 2019-nCoV outbreak, https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/coping-with-stress.pdf?sfvrsn=9845bc3a_2

Zdrowie.pap.pl, Psychiczne koszty pandemii: stres, lęk i bezsenność, https://zdrowie.pap.pl/psyche/psychiczne-koszty-pandemii-stres-lek-i-bezsennosc