Gotowanie nie wszystkim kojarzy się z przyjemnością. Często zajmuje więcej czasu niż samo jedzenie, a po wszystkim trzeba jeszcze pozmywać. Zmobilizowanie się do domowego gotowania bywa trudne, dlatego warto mieć pod ręką tych 5 sprawdzonych wskazówek, aby zacząć robić to częściej – dla zdrowia!

Dlaczego warto?

Stołowanie się w restauracjach to przede wszystkim oszczędność czasu, który dziś jest przecież bardzo cenną walutą. Ale to rozwiązanie nie jest pozbawione wad, z których najbardziej narzuca się czynnik ekonomiczny. W domu jest po prostu taniej. Ale to nie wszystko. Tylko jedząc w domu masz 100% pewność, że wiesz, co jesz. Jeśli gotujesz od podstaw i nie sięgasz po półprodukty, znasz każdy składnik, który ląduje na Twoim talerzu. W ten sposób dużo łatwiej zatroszczyć się o jakość diety i zwracać uwagę na drobne, ale kluczowe dla zdrowia elementy, takie jak np. jakość i ilość tłuszczu albo soli.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić

Znamy to! Dlatego, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do jedzenia w biegu, diet pudełkowych albo półproduktów i zamawiania posiłków z restauracji, potraktuj domowe gotowanie jako wyzwanie. Minie trochę czasu, zanim uda Ci się przekształcić je w nawyk. Miej dla siebie wyrozumiałość – zjedzenie „na mieście” raz na jakiś czas to nic złego. Nie chodzi o to, aby się katować, ale żeby znaleźć odpowiedni dla nas balans.

Zacznij od prostych kroków.

1. Planuj posiłki

Spontaniczne gotowanie nie sprawdza się na co dzień. Pewnie znasz ten scenariusz: postanawiasz, że coś ugotujesz, otwierasz lodówkę, a tam… kilka składników, które nijak do siebie nie pasują. I na tym zapał się kończy.

Lepiej wybrać kilka przepisów raz w tygodniu i robić zakupy spożywcze według listy. Taki styl odżywiania nie musi być nudny! Nie musisz planować każdego posiłku na każdy kolejny dzień, wystarczy, że wybierzesz kilka przepisów, których chcesz wypróbować. Możesz wtedy zdecydować, na co masz ochotę akurat teraz, nie martwiąc się o to, czy masz potrzebne składniki w domu.

Ten sposób pomaga też ograniczyć marnowanie jedzenia – warzywa nie zgniją dlatego, że nie masz ich z czym połączyć.. Mniej resztek = bardziej ekologiczne gotowanie!

2. Gotuj na zapas

To najważniejsza rada, która może naprawdę ułatwić domowe gotowanie. Jeśli wiesz, że kolejnego dnia nie będziesz mieć czasu, przygotuj sobie „catering” dzień wcześniej. Najlepiej sprawdzą się dania do szybkiego odgrzania i takie, które nie psują się zbyt szybko – czyli lepsza będzie zupa albo danie jednogarnkowe niż sałatka, która najlepiej smakuje na świeżo.

Jeśli przygotowujesz posiłek wymagający dużego nakładu pracy, bo akurat masz na to ochotę – zrób więcej i zamroź! Pierogi, kluski, warzywne i mięsne gulasze mogą poleżeć w takiej formie nawet kilka tygodni.

Żeby ułatwić sobie dotrzymanie postanowienia, możesz np. raz w tygodniu przygotować domowe półprodukty. Mięsne lub warzywne kotlety możesz zamrozić i w tygodniu na bieżąco odgrzewać. Sosy wytrzymają w słoiku. Zupa to najszybsze danie świata, jeśli tylko masz w domu dowolne warzywo i domową kostkę rosołową – jej stworzenie jest bardzo proste. Raz w tygodniu ugotuj duży garnek bulionu i zamroź w formie na lód. Przydadzą się nie tylko do zup, lecz także do szybkich sosów i bardziej skomplikowanych dań, jak np. risotto.

3. Ustal swoje podstawowe składniki

W zależności od preferencji Twoich i osób z którymi oraz dla których gotujesz, potrzebujesz kilku podstawowych składników, które pozwolą Wam na szybkie przygotowanie sprawdzonego, ulubionego dania. Te składniki mogą być dla każdego inne – zaobserwuj, jakie są Twoje podstawowe przepisy. Co robisz, kiedy chcesz zjeść „coś pysznego” w domu i nie masz siły ani czasu mocno się nad tym zastanawiać? Jeśli pieczesz – Twoim „must have” jest mąka i jajka, jeśli lubisz zdrowe desery – mrożone owoce i jogurt – a jeśli kochasz włoską kuchnię – makaron i pesto.

Postaraj się zawsze mieć w domu taki „zestaw raturnkowy”. Sięgniesz po niego w chwili rezygnacji, żeby w kilkanaście minut cieszyć się gotowym, sprawdzonym posiłkiem, bez zbędnego kombinowania.

4. Unikaj nudy

Możesz próbować nowych przepisów, składników, których nie znasz, odtwarzać dania z restauracji albo wymyślać własne połączenia smakowe. Nie pozwól, żeby dopadła Cię nuda! Spędzanie czasu w kuchni może być przyjemne. Zgoda, nie dla wszystkich będzie to hobby, ale to taki czas, który możesz wykorzystać jako czas dla siebie, kiedy skupiasz się tylko na wykonywanej czynności.

A jeśli krojenie i mieszanie szybko Cię nudzi, śmiało, odpal ulubiony serial albo podcast! Zero poczucia straconego czasu, wykorzystaj go na chwilę relaksu.. Tylko uwaga na palce!

5. Sprzątaj na bieżąco

Nic tak nie niszczy chęci na gotowanie, co rozgardiasz w kuchni. Dlatego wyrobienie w sobie nawyku sprzątania na bieżąco to podstawa domowego gotowania. Jeśli masz zmywarkę – załaduj ją brudnymi naczyniami od razu po posiłku.

Będziesz zdziwiony, jak dużo czynności możesz wykonać także podczas samego gotowania. Kiedy piekarnik chodzi na wysokich obrotach albo czekasz aż zagotuje się woda – pozmywaj naczynia, przetrzyj blat, rozłóż pozmywane naczynia… Po prostu nie pozwalaj na to, aby bałagan się nawarstwiał.