Lubisz kulinarne szaleństwa? Niestety smacznie czasami oznacza również ciężko. Najlepszym przewodzicielem smaku jest tłuszcz – dlatego nieraz często nam się oprzeć dodaniu do posiłku dodatkowej porcji masła lub wzbogacenie go świeżą oliwą.

Aromatyczna kolacja nie musi jednak kończyć się niestrawnością. Przygotowując posiłek, zwłaszcza taki, który zwiera produkty ciężkostrawne, możesz użyć przypraw, które wspomogą metabolizm i usprawnią trawienie ucztujących. Odpowiednio dobrane zioła nie tylko wspierają układ trawienny, lecz także doskonale podkreślają smak wielu potraw.

Przyprawy i zioła na talerzu

Przyprawy i zioła zawsze znajdują się w zasięgu ręki dobrego szefa kuchni. Dobrze skomponowany posiłek to taki, który jest pyszny, smakowicie pachnie, pięknie wygląda, a jego zjedzenie sprawia przyjemność i nie przysparza kłopotów żołądkowych. Odpowiednio dobrane dodatki są więc najlepszym przyjacielem łasuchów i kucharzy! Wiele z nich wykazuje działanie prozdrowotne, m.in. wspomagające pracę układu trawiennego.

Mięta i rumianek

To dwa najpopularniejsze zioła kojarzone powszechnie jako remedium na dolegliwości żołądkowe. Mięta przyspiesza proces trawienia, ponieważ pobudza wydzielanie żółci i stymuluje pracę żołądka. Dodatkowo łagodzi wzdęcia. Smakuje dobrze w postaci zielonego dodatku do roślin strączkowych,  ryb i białego mięsa oraz jako składnik świeżych sałatek.

Rumianek ma z kolei właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe, wykazuje również zdolność neutralizowania toksyn. Podobnie jak mięta pobudza wydzielanie żółci, wspierając w ten sposób proces trawienia. Napar z rumianku można wykorzystać jako zamiennik herbaty lub słodkiego napoju, który podajemy do posiłku.

Imbir

Imbir jest źródłem związków fenolowych, które wykazują właściwości łagodzące podrażnienia błony żołądka oraz jelit. Imbir stymuluje także wydzielanie żółci oraz śliny, a także wydzielanie lipazy, czyli enzymu trawiennego. Dodatkowo redukuje wzdęcia i zapobiega nadmiernym gazom.

To popularny dodatek do dań kuchni azjatyckiej. Dobrze równoważny słodki, łagodny smak marchewki i dyni, np. w zupach. Plasterek imbiru wkrojony do ciepłej herbaty pomaga także w walce z infekcjami gardła, dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu.

Nasiona kolendry

Kolendra ma właściwości wiatropędne, łagodzi przy tym skurcze jelit i wspomaga leczenie niestrawności. Stabilizuje także poziom cukru we krwi, wpływając na uczucie sytości, korzystnie wpływa także na poziom cholesterolu.

Nasiona kolendry dobrze smakują w daniach kuchni meksykańskiej i węgierskiej. To aromatyczny dodatek do zup i wariacji na temat gulaszu, także sosów, a nawet koktajli. Dobrze komponuje się ze smakiem ostrym, zapewniając ciekawą przeciwwagę.

Koper włoski

O jego zbawiennym wpływie na trawienie doskonale wiedzą azjatyccy szefowie kuchni. Nasiona kopru włoskiego są jednym ze składników wchodzących w skład przyprawy „5 smaków”. Stymulują produkcję soków żołądkowych, przyspieszając proces trawienia. Działają także rozkurczowo i sprawdzają się jako remedium na zaparcia.

Tę przyprawę możesz dodać do zupy, ryżu albo makaronu ryżowego, a jeśli chcesz – zastosować jako dodatek do herbaty ziołowej.

Naturalne wsparcie

Szybkie tempo życia sprawia, że często brakuje nam czasu na zdrowe i regularne posiłki. O dolegliwości trawienne tym łatwiej, kiedy jemy w biegu i nie mamy czasu na chwilę wytchnienia i celebrację posiłku. Naturalne wsparcie w postaci odpowiednich przypraw może wspomóc pracę układu trawiennego i poprawić tym samym nasze samopoczucie. Oczywiście prozdrowotne przyprawy nie mogą zastąpić odpowiednio zbilansowanej diety, jest to jednak krok w stronę zdrowszego trybu życia, który nie wymaga od nas dużego wysiłku – tym bardziej warto go postawić.