Awokado – skarb tropików. W naturze można spotkać je na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce znane od dawna, jako „smaczliwka”. To jeden z niewielu owoców, który jest źródłem zdrowych tłuszczów. Kształtem przypomina gruszką, cechuje się zieloną, chropowatą skórką i apetycznym zielonym kolorem.

To jeden z najzdrowszych, naturalnie występujących na naszej planecie pokarmów. Awokado jest powszechnie cenione ze względu na swoje prozdrowotne właściwości – jest skuteczne jako profilaktyka chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca i cukrzyca. Znalazło ponadto szerokie zastosowanie w kosmetologii.

Awokado w Twojej diecie

W 100g tego owocu znajduje się aż 221kcal. Dla porównania – na taką samą ilość gruszki przypada 57kcal. Nie oznacza to jednak, że awokado należy unikać! Wręcz przeciwnie – koniecznie pomyśl o włączeniu go do swojego codziennego żywienia.

Owoc maślany

Awokado składa się w około 25% z tłuszczów – z tego powodu jest czasami nazywane owocem maślanym. Jeśli po przeczytaniu takiej informacji w Twojej głowie zapala się czerwona lampka – nic bardziej mylnego! Tłuszcz tłuszczowi nierówny, tymczasem ten pochodzący z awokado należy do najzdrowszych. Smaczliwka to bogate źródło jednonasyconych kwasów tłuszczowych omega-9, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Występują w nim również inne dobroczynne tłuszcze, jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Sprawiają one, że Twoje ciało lepiej przyswaja witaminy, których dostarczasz mu pod postacią innych produktów spożywczych.

Jednonasycone tłuszcze pomagają także obniżać poziom „złego” cholesterolu, dlatego awokado jest polecane jako środek zapobiegający problemom z cholesterolem oraz miażdżycy.

Inne wartości odżywcze

  • Potas – w awokado znajdziesz go więcej niż w bananach. To minerał, który reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, a także pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
  • Witaminy C, E, A – czyli przeciwutleniacze, o udowodnionym działaniu antyrakowym.
  • Witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy – awokado często polecane jest kobietom w ciąży, jako naturalne źródło substancji korzystnie działających na rozwój płodu!
  • Luteina i zeaksantyna – substancje odpowiedzialne za kondycję Twoich oczu.
  • Błonnik – jego obecność zapobiega nagłym skokom poziomu cukru we krwi. To on sprawia też, że po spożyciu awokado dłużej czujemy się nasyceni i nie mamy ochoty na niezdrowe przekąski.

Odchudzające właściwości awokado

Co więcej, mimo że może to wydać się zaskakujące, naukowcy udowodnili pozytywny wpływ spożywania awokado na proces odchudzania. Badani, którzy regularnie spożywali tę roślinę, osiągali lepsze wyniki w utracie masy ciała, udawało im się też bardziej zmniejszyć obwód pasa.

Zjedzenie awokado zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się pełni i nie sięgamy po niezdrowe, zapychające przekąski.

Awokado w Twojej kuchni

Do czego pasuje awokado? Jeśli nie lubisz zjadać go solo, pokrój je w plastry i dodaj do ulubionej sałatki. Miąższem awokado można zastąpić masło, smarując nim kanapki albo dodać do pasty kanapkowej, np. z jajkiem lub rybą.

Być może polubisz też awokado zapiekane w piecu z jajkiem (wystarczy wbić jajko w miejscu po pestce) albo w postaci kremowego dodatku do meksykańskich dań, czyli pasty guacamole. Guacamole to nic innego jak awokado rozgniecione ze świeżym czosnkiem i skropione kilkoma kroplami cytryny.

Wybierają szmaczliwkę ze sklepowej półki, zwróć uwagę na to, czy jest odpowiednio miękka. Twarda będzie musiała jeszcze poleżeć, aby dojrzeć.  Dojrzałe owoce należy przechowywać w lodówce, a te, które muszą jeszcze „dojść do siebie” warto potrzymać kilka dni w cieple, w temperaturze pokojowej.

Nasza rada: Jeśli zostawiasz część awokado na później, koniecznie zostaw wewnątrz pestkę. Możesz też delikatnie skropić je cytryną. Dzięki temu zachowa świeżość i apetyczny kolor – długo leżące awokado bez skórki może sczernieć.