Mimo że zimowe dni już właściwie za nami, to wielu z nas wciąż zmaga się z problemem suchych, popękanych czy piekących ust. O nasze wargi trzeba dbać cały rok! Jednym ze sposobów na miękkie, gładkie i zadbane usta jest stosowanie peelingów. Jak zrobić domowy peeling do ust? I dlaczego warto?

Peeling, czyli co to właściwie jest? [1]

Peeling (czasem zapisywany po prostu fonetycznie jako „piling”) to powszechnie znany zabieg kosmetyczny. Mechanizm jego działania jest prosty – polega on na złuszczeniu oraz usunięciu wierzchnich warstw naskórka. Kluczowe jest tutaj poprzerywanie połączeń między zrogowaciałymi, obumarłymi komórkami. Co więcej, złuszczenie martwych części naskórka pobudza regenerację skóry (za sprawą wytworzenia w tym miejscu niewielkiego stanu zapalnego). Może wydaje Ci się, że peeling jest wynalazkiem ostatnich lat? Nic bardziej mylnego. Podobne zabiegi pielęgnacyjne znane były już w starożytności, natomiast peelingi jako świadomie stosowane czynności pielęgnacyjne pojawiają się pod koniec XIX wieku, a od początku XX upowszechnia się wykorzystanie fenolu do złuszczania blizn potrądzikowych, a niewiele później – do leczenia i poprawiania wyglądu skóry twarzy po oparzeniach u osób walczących w I wojnie światowej. Z biegiem lat rozszerzano zastosowania peelingów, co było wspierane przez zachodzący równolegle proces rozwoju badań nad przyczynami chorób skórnych.

Domowe peelingi – dlaczego warto?

Oczywiście na rynku znajduje się bez liku różnych gotowych peelingów o precyzyjnie z reguły oznaczonym miejscu stosowania i właściwościach. Czy wobec tego warto przygotowywać np. peeling do ust samodzielnie w domu? Zdecydowanie! Dlaczego?

  • domowe peelingi są tańsze i możesz przygotować taką ich ilość, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom, koniec z wyrzucaniem resztek niezużytych kosmetyków dawno po dacie ich ważności!
  • nie zawierają sztucznych i szkodliwych składników, możesz również dokładnie dopasować skład do swoich potrzeb zdrowotnych, estetycznych czy zapachowych,
  • możesz mieć pewność, że będą przygotowane etycznie – jeśli użyjesz dobrych składników ze sprawdzonych źródeł, to zyskasz gwarancję, że w wyniku przygotowania Twojego peelingu nie ucierpiało żadne zwierzę,
  • to opcja przyjazna środowisku, nie musisz korzystać z żadnego plastikowego słoiczka!
  • samodzielne przygotowywanie peelingu w domu może stanowić doskonałą formę relaksu, treningu uważności i cierpliwości!

Domowy peeling do ust – jak go zrobić?

1. Peeling cukrowy

To najprostszy i najbardziej uniwersalny peeling. Do niewielkiej miseczki wsyp jedną kopiatą łyżeczkę cukru trzcinowego (możesz zastąpić białym), łyżeczkę oliwy z oliwek (lub oleju kokosowego) oraz niepełną łyżeczkę miodu. Dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby możesz delikatnie zmieniać proporcje, by uzyskać pożądaną konsystencję. Możesz także dodać kroplę ulubionego olejku zapachowego.

2. Owsiankowy peeling

Dwie łyżeczki płatków owsianych górskich wrzuć do blendera i zmiel krótko, aby płatki nie były zbytnio rozdrobnione. Dodaj łyżeczkę miodu, dwie szczypty cynamonu oraz łyżeczkę mleka owsianego.

3. Peeling domowy do ust w wersji dla wegan

Miód to doskonały składnik domowych peelingów do ust. Jeśli jednak jesteś weganinem/weganką i wciąż chcesz przygotować taki kosmetyk samodzielnie, to możesz np. w powyższych przepisach miód zastąpić syropem klonowym lub syropem z agawy. Spróbuj też np. peelingu na bazie kokosa. Dwie łyżeczki wiórków kokosowych wsyp do małej miseczki lub słoiczka, dodaj łyżeczkę oleju kokosowego oraz pół łyżeczki cukru. Gotowe!

Dowolny peeling nałóż na oczyszczone usta. Wmasuj delikatnie kolistymi ruchami palców, rozprowadzaj kosmetyk przez około 2 minuty. Następnie spłucz wargi ciepłą woda i wytrzyj czystym ręcznikiem. Po zabiegu nawilż usta grubą warstwą naturalnego kosmetyku. Powtarzaj zabieg 2-3 razy w tygodniu, najlepiej wieczorami.

[1] W. Jankowiak, W. Imielski, E. Janeba-Bartoszewicz, Zastosowanie kwasu migdałowego w peelingu kosmetycznym, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, t. 5, (1), s. 57–58.