Chemia jest dzisiaj wszechobecna. O ile wiemy, że warto unikać jej nadmiaru w produktach spożywczych, rzadko myślimy o tym, by sprawdzić skład środków używanych podczas sprzątania. Tymczasem etykiety środków czystości wypełnione są długimi, niezrozumiałymi nazwami składników oraz symbolami ostrzeżeń, np.: niebezpieczne dla środowiska, drażniące skórę, niekorzystne dla dróg oddechowych.

Zapach detergentów zwykle kojarzy nam się z czystością. Niestety rzadko mamy świadomość tego, że zawdzięczamy go sztucznym substancjom zapachowym, które mogą podrażniać i uczulać. 

Detergenty ze sklepowej półki – uwaga!

Popularnym środkom czystości trudno odmówić skuteczności działania, warto jednak wiedzieć, że równocześnie nie są obojętne dla naszego zdrowia i środowiska. Do najczęstszych substancji, które wchodzą w ich skład, należą chlor i podchloryn sodu – składniki odpowiedzialne za występowanie  podrażnień, alergii oraz zatruć wziewnych. Obok nich pojawiają się też zwykle barwniki, konserwanty i inne agresywne substancje.

Skład takich produktów szkodzi naszemu zdrowiu. O ile skórną reakcję alergiczną łatwo zauważyć, to podrażnienie dróg oddechowych może przynieść negatywne efekty dopiero po latach. Pozostałości detergentów często trafiają też do naszego przewodu pokarmowego – wystarczy zjeść kanapkę położoną na świeżo umytym blacie. Szkodzą także środowisku, do którego ostatecznie trafiają.

Czy zatem bez „klasycznych” detergentów nie da się zaprowadzić w domu czystości? Nic bardziej mylnego! Istnieją naturalne sposoby na doprowadzenie domu do błysku. Naturalne środki czystości nie niszczą środowiska, nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, a w dodatku stanowią mniejsze obciążenie dla portfela.  

Sprzątaj zdrowo i ekologicznie!

Naturalne środki myjące nie są trudne w przygotowaniu. Większość z nich możemy wykonać z produktów, które prawdopodobnie już mamy w domu.

Cytryna: to naturalny wybielacz. Skuteczna w usuwaniu plam oraz tłuszczu, zwłaszcza w połączeniu z sodą oczyszczoną lub solą.

Sól: dobrze dezynfekuje i ściera. Ma także właściwości antyseptyczne.

Ocet spirytusowy: można go stosować jako środek usuwający tłuszcz, dezynfekujący i wybielający. Sprawdza się w walce z pleśnią, plamami oraz brzydkimi zapachami.

Soda oczyszczona: ma właściwości ścierne, skuteczna w walce z plamami i niepożądanymi zapachami. Soda i ocet dobrze sprawdzą się w duecie przy sprzątaniu łazienki.

Mydło naturalne: popularne szare mydło, wytwarzane na bazie oliwy, jest doskonałym środkiem piorącym! Roztwór z niego można także stosować przy sprzątaniu.

Olejki zapachowe: herbaciany, lawendowy, eukaliptusowy… dają cały wachlarz możliwości. W zależności od rodzaju olejku, wykazują rozmaite właściwości – antybakteryjne, grzybobójcze, zapachowe.  

Naturalne środki czystości – przepisy

Czyszczą równie skutecznie, co detergenty ze sklepowej półki. Są przy tym neutralne dla środowiska i nie powodują groźnych skutków ubocznych. Możemy używać ich bez obaw o naszą skórę czy drogi oddechowe, a także o zdrowie innych domowników. To szczególnie ważne, jeśli w domu mieszkają dzieci.Zrób je zatem sama i przekonaj się o ich skuteczności!  

Płyn do czyszczenia

Składniki:

  • gorąca woda
  • ¼ szklanki octu
  • 2 łyżki roztworu z mydła naturalnego
  • opcjonalnie: łyżka dowolnego olejku eterycznego, np. lawendowego

Przygotowanie: do wcześniej przygotowanego naczynia (najlepiej sprawdzi się butelka ze spryskiwaczem) wlej wodę. Dodaj resztę składników, a następnie potrząśnij do ich wymieszania. Nasza rada: Takiego płynu możesz używać do większości powierzchni. Jeśli zależy Ci na dodatkowym nabłyszczeniu i wybieleniu, możesz dodać do niego sok z połowy cytryny.  

Płyn do czyszczenia łazienki

Składniki:

  • ½ szklanki sody oczyszczonej
  • 2-3 łyżki octu

Przygotowanie: składniki zmieszaj ze sobą. Uzyskanym roztworem nasącz miękką szmatkę i przecieraj nią brudne powierzchnie. Nasza rada. Sody oczyszczonej i octu możesz użyć również do czyszczenia odpływu! Wsyp do niego ¼ szklanki sody i zalej ½ szklanki octu. Następnie poczekaj 15 minut i przelej odpływ dużą ilością wrzącej wody.  

Naturalny płyn do mycia naczyń

Składniki:

  • 3 cytryny (sok)
  • 2 szklanki wody
  • ¾ szklanki soli
  • 1/3 szklanki octu

Przygotowanie: zmieszaj ze sobą wszystkie składniki, następnie gotuj je przez około 10 minut, mieszając. Płyn powinien nieco się zagęścić. Możesz używać go jak zwykłego płynu do naczyń.