Jesień to najlepsza pora roku, aby poprawić kondycję skóry i podjąć się działań mających na celu usunięcie przebarwień. Ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość. Metod jest wiele, nie wszystkie działają na każdą osobę tak samo. Dlatego warto je łączyć i testować. Sam proces wyrównywania kolorytu skóry wymaga czasu i systematyczności.

Co to są przebarwienia?

Przebarwienia to małe, płaskie zmiany pigmentacyjne. Mogą mieć różne kształty oraz wielkość i pojawić się na całym ciele, na twarzy, dekolcie, dłoniach. Są znacznie ciemniejsze niż reszta skóry, mogą przyjmować odcienie od jasnobrązowych aż do ciemnobrunatnego.

Dlaczego powstają przebarwienia?

Przebarwienia mogą pojawiać się wskutek wielu różnych czynników. Do najważniejszych i powszechnie występujących należą:

- Promieniowanie UV: zbyt długa ekspozycja na światło UV (opalanie się, korzystanie z solarium, niekorzystanie z kremów z filtrem)

- Zaburzona gospodarka hormonalna: podczas ciąży, menopauzy oraz stosowania pigułek antykoncepcyjnych

- Niedobór witamin A, PP, B5 (kwasu pantotenowego), B9 (kwasu foliowego)

- Przewlekłe choroby nerek i wątroby

- Zmiany potrądzikowe oraz związane z wiekiem

- Stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne (Hashimoto, cukrzyca typu 1)

Naturalne metody usuwania przebarwień

Gabinety medycyny estetycznej oferują cała gamę zabiegów na przebarwienia. Tymczasem istnieją także naturalne, sprawdzone sposoby, aby rozjaśnić brązowe plamki. Można z powodzeniem stosować je w domu.

1. Cytryna. Najpopularniejsza z metod na rozjaśnianie przebarwień.

Jak stosować? Zrób domową maskę na twarz. Zmieszaj sok z cytryny z łyżką miodu oraz jogurtem naturalnym i nałóż na skórę. Zmyj ciepłą wodą po 10 minutach.

Możesz też łatwo stworzyć domowy tonik do twarzy. Wyciśnij sok z połowy cytryny i zmieszaj go w szklance z przegotowaną wodą.  Przemywaj skórę kilka razy dziennie. Przechowuj w lodówce nie dłużej niż 4-5 dni. Nie stosuj przed wyjściem na słońce.

2. Ogórek. Ogórek nie tylko rozjaśnia ciemne sińce pod oczami, ale także plamy pigmentacyjne.

Jak stosować? Zetrzyj na tarce lub w rozdrabniaczu pół świeżego ogórka. Tak otrzymaną papkę połóż na skórę. Zmyj po 20 minutach. Maseczka z ogórka nie tylko ma działanie rozjaśniające, ale także fantastycznie nawilża skórę.

3. Ocet jabłkowy. To skuteczny i silny, naturalny sposób pielęgnacji ciała. Pomoże rozjaśnić przebarwienia, a przy okazji doda blasku i zdrowego wyglądu. Działa jak łagodny peeling enzymatyczny.

Jak stosować? Przygotuj tonik, łącząc wodę z octem jabłkowym w proporcji 1:1. Przemywaj oczyszczoną skórę 2 x dziennie. Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz zacząć od mniejszego stężenia.

4. Kurkuma. Sproszkowana kurkuma to nie tylko zdrowa przyprawa w kuchni, ale także świetny dodatek do pielęgnacji skóry.

Jak stosować? Zmieszaj łyżeczkę kurkumy z 4 łyżkami jogurtu naturalnego. Trzymaj na skórze 10 – 20 minut. Kurkuma barwi skórę, dlatego nie stosuj maseczki tuż przed wyjściem z domu czy zaraz po wykonaniu peelingu.

5. Soda oczyszczona. To skuteczny środek pielęgnacyjny prosto z kuchennej szafki.

Zrób papkę z 2 łyżeczek sody i 1 łyżeczki wody, nanieś ją na skórę cienką warstwą. Zmyj po 10 minutach letnią wodą. Uwaga! Soda może podrażnić wrażliwą, przesuszoną cerę, dlatego ta metoda nie będzie odpowiednia dla wszystkich.

Nasza rada: Wszelkie zmiany kształtu czy struktury przebarwień, zaczerwienie, swędzenie czy bolesność potraktuj jako sygnał alarmowy i zgłoś się do lekarza specjalisty, który dokładnie je zbada.