Pryszcze na pośladkach to dla wielu z nas problem nie tylko wstydliwy, lecz także – bolesny i niekomfortowy. Wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz, będziemy coraz bardziej odsłaniać swoje ciała, tylko patrzeć, jak zaczniemy wybierać się na plażę! Pryszcze na pośladkach mogą zniweczyć naszą perfekcyjną wizję nadmorskiego odpoczynku. Poznaj domowe sposoby na krosty na pośladkach.

Krosty na pośladkach – przyczyny

Na pryszcze na pośladkach mówimy też buttne (od ang. butt + acne). To dość popularny problem, częściej dotykający mężczyzn. Zdarza się, że pryszcze są duże, bardzo czerwone lub nabrzmiałe ropą, a do tego wyjątkowo bolesne. Niekiedy mogą wręcz utrudniać swobodne siedzenie. Skąd się biorą? Często przyczyny są dość prozaiczne i stosunkowo łatwe do usunięcia – pot, sztuczna bielizna, zaniedbania lub niewłaściwa higiena. Niekiedy pryszcze na pupie są wynikiem różnych schorzeń dermatologicznych: zapalenia mieszków włosowych, rogowacenia okołomieszkowego czy wreszcie trądziku. Jeśli problem nie ustępuje, zwłaszcza po zmianie nawyków higienicznych, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem!

Krosty na pośladkach – domowe sposoby

 • Staraj się brać prysznic zamiast kąpieli.
 • Pamiętaj o regularnej higienie, a zwłaszcza o wzięciu prysznica po intensywnym wysiłku fizycznym lub w przypadku nadmiernego pocenia się, np. latem, a także po korzystaniu z publicznych przestrzeni takich jak baseny, sauny, miejsca odnowy biologicznej, spa, siłownie, sale gimnastyczne itd. Staraj się ograniczyć wizyty w takich miejscach, a zwłaszcza – zminimalizować kontakt z bogatą w chlor wodą.
 • Korzystaj zawsze z suchego i czystego ręcznika, często wymieniaj ręcznik.
 • Nie stosuj silnych peelingów na pośladki, doprowadzą jedynie do wysuszenia skóry. Zrezygnuj z ostrych szczotek, rękawic czy gąbek do mycia. Przyjrzyj się swoim kosmetykom w poszukiwaniu substancji potencjalnie wywołującej u Ciebie reakcję alergiczną. Sprawdź, czy w składzie używanych przez Ciebie produktów nie ma takich składników jak SLS, SLES. Stosuj kosmetyki stworzone na bazie roślinnych substancji.
 • Myj i nawilżaj skórę pośladków tylko produktami niezatykającymi ujść gruczołów (tzw. produktami niekomedogennymi), unikaj olejków lub płynów pod prysznic na ich bazie (one także nadmiernie zatkają pory).
 • Noś naturalną, przewiewną i nieuciskającą bieliznę, unikaj nylonowych rajstop.
 • Wybieraj luźne spodnie o szerokich nogawkach lub spódnice wykonane z naturalnych i przepuszczających materiałów; dzięki temu ograniczysz tarcie materiału o zmienioną trądzikowo skórę.
 • Śpij w przewiewnej, naturalnej piżamie oraz pościeli, regularnie zmieniaj pościel (w tym także nakładkę na materac, jeśli ją stosujesz, ta bowiem, mimo że przykryta prześcieradłem, intensywnie wchłania nasz pot).
 • Nie opalaj się.
 • Nie drap i nie wyciskaj krostek.
 • Unikaj zbyt długiego siedzenia, jeśli wykonujesz pracę siedzącą, staraj się przynajmniej regularnie wstawać i wykonywać małe spacery po biurze.
 • Ostrożnie z depilacją! Jeśli możesz, najlepiej zrezygnuj na jakiś czas z depilacji okolic pośladków. Jeśli jednak koniecznie musisz usunąć przeszkadzające Ci owłosienie, upewnij się, że korzystasz z czystych przyrządów, a najlepiej unikaj golenia maszynką, która może rozdrapać pryszcze na pośladkach.
 • Dbaj o zbilansowaną dietę i regularną umiarkowaną aktywność fizyczną.

Nasza rada: Zafunduj sobie kąpiel ziołową! Kup suszone kwiaty rumianku (nie w torebkach!), garść ziół zalej 2 litrami wrzątku i parz przez ok. 30 minut. Taki wywar wlej następnie do wanny napełnionej dobrze ciepłą (lecz nie gorącą) wodą. Rumianek działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i wspomaga proces gojenia się ran.