Zmiana obuwia z wiosennego, osłaniającego całą stopę na letnie skłania do poświęcania większej uwagi pielęgnacji stóp. W końcu wielkimi krokami zbliża się sezon klapek i sandałów. Ale estetyka to nie jedyny powód, dla którego warto zadbać o kondycję skóry stóp przed latem. W tym okresie jest ona bowiem mocniej narażona na czynniki zewnętrzne, a tym samym rogowacenie i wysuszenie. Dowiedz się, jak prosto i naturalnie zadbać o stopy przed latem.

Po pierwsze, kąpiel dla stóp

Jej pielęgnacyjnym celem jest zmiękczenie naskórka przed peelingiem. Poza tym dla wielu to doskonały sposób na relaks. Możesz wykonać ją w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej oraz naparów ziołowych, np. z szałwii, lawendy albo nagietku – to zioła działające antyseptycznie i przeciwpotnie. Do kąpieli możesz też wkropić nieco olejku np. z drzewa herbacianego albo eukaliptusa, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Nasza rada: mimo że kąpiel stóp to bardzo powszechna metoda pielęgnacyjna, łatwo można wyrządzić nią sobie krzywdę! Kluczem do sukcesu jest umiar. Zbyt częste kąpiele stóp w gorącej wodzie mogą ją wysuszać. Warto pamiętać, że także sól ma silne właściwości wysuszające – kąpiel stóp nie jest elementem obowiązkowym przed każdym peelingiem, jej częstotliwość powinna zależeć on indywidualnych uwarunkowań i potrzeb naszej skóry. Każdorazowo po peelingu i kąpieli stóp należy także pamiętać o nawilżeniu.

Po drugie, peeling

Złuszczanie polega na usuwaniu martwego i zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu skóra stóp staje się miękka i gładka. Poza tym taki wstępny zabieg przygotowuje skórę do lepszego wchłaniania innych składników, np. nawilżających.

Do złuszczania możesz oczywiście użyć powszechnie znanego pumeksu albo specjalnej tarki. Jeśli robisz to regularnie, dobrym domowym rozwiązaniem jest peeling z fusów po kawie. Możesz stosować je samodzielnie albo z solą lub cukrem, dla wzmocnienia działania peelingu. Kofeina dodatkowo pobudza krążenie w skórze, to ekstra składnik aktywny. Taki peeling jest nie tylko naturalny i bezpieczny, lecz także ekologiczny!

Przepis na peeling kawowy: 1/3 szklanki kawy, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka cukru lub soli, 2 łyżki soku z cytryny.

Jeśli akurat nie jesteś kawoszem, możesz też wypróbować peelingu z maku: 1/3 szklanki kawy, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka cukru lub soli, 2 łyżki soku z cytryny.

Po trzecie, nawilżenie

Jeśli Twoje stopy potrzebują solidnej dawki nawilżenia, możesz zadbać o nie już od kroku pierwszego i zastąpić kąpiel zmiękczającą naskórek kąpielą nawilżającą. Wystarczy, że do ciepłej wody dolejesz szklankę soku z cytryny, pół szklanki mleka i kilka łyżeczek oliwy z oliwek. Możesz także spróbować zastąpić mleko mlekiem kokosowym, dla wzmocnienia efektu.

Po kąpieli i peelingu zawsze stosuj ulubiony krem nawilżający. Może być to prosta maść z witaminą A z apteki. Jeśli masz w domu aloes, rozetnij liść i użyj miąższu do nawilżenia stóp i pięt. Z domowej spiżarni możesz wyciągnąć także słoik miodu, który świetnie sprawdza się w charakterze maski na suche stopy.