Bieganie stało się nie tylko aktywnością dla sportowców, lecz także hobby, które zyskuje coraz więcej amatorów. To forma rozrywki i codziennej aktywności, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu, za to skłania do wyjścia na świeże powietrze. Zastanawiasz się po co to robić? Czytaj dalej, podpowiemy też, na co warto uważać!

Jogging poprawia humor

Już 30 minut truchtu, a nawet szybkiego marszu wyraźnie poprawia nastrój. Chodzi oczywiście o endorfiny, nazywane także hormonami szczęścia, których produkcja pikuje, kiedy podejmujemy aktywność fizyczną. W efekcie czujemy się lepiej i jesteśmy radośniejsi.

Poza tym bieganie jest sportem angażującym wiele partii mięśni, dzięki czemu to świetny sposób na wyładowanie się i oczyszczenie umysłu. Kiedy biegniesz, postaraj się nie myśleć o niczym innym – wymagająca dla organizmu praca sprzyja skupieniu na tu i teraz i wyładowaniu frustracji.

I jeszcze jeden bonus! Uważa się, że biegacze generalnie lepiej radzą sobie ze stresem w codziennym życiu. Potrafią lepiej zarządzać napięciem emocjonalnym w różnych sytuacjach, a dzieje się tak dzięki neuroprzekaźnikom, takim jak serotonina i noradrenalina, których poziom jest wyższy u osób biegających.

Bieganie wydłuża życie

Po pierwsze, jeśli mamy nawyk regularnego joggingu lub nawet szybkich spacerów, niwelujemy negatywne skutki siedzącego trybu życiu. Zwiększanie poziomu ruchu w ciągu tygodnia zawsze wychodzi na zdrowie!

Po drugie, bieganie to aktywność zalecana wszystkim, niezależnie od wieku. Jeśli istnieją przeciwwskazania zdrowotne do sprintu, zwłaszcza seniorom poleca się maszerowanie albo nordic walking. Takie ćwiczenie wpływa na cały organizm, pobudza krążenie i metabolizm, wzmacnia mięśnie, a także pozytywnie wpływa na zdrowie umysłowe, sprzyjając lepszej koncentracji i pamięci.

Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu. Dlatego taką aktywność zaleca się osobom o wysokim ciśnieniu krwi, mimo że aktywność fizyczna w perspektywie krótkofalowej przyspiesza przecież bicie serca. Biegacze wzmacniają serce, ponieważ ćwiczą jego wydolność i statystycznie rzadziej zapadają na choroby sercowe, rzadziej dotyczą ich zakrzepy, ponieważ przyzwyczajone do zwiększonej wydolności serce potrafi sobie poradzić z pompowaniem większej ilości krwi i przyjmowaniem większej ilości tlenu.

Bieganie odchudza

To oczywiście prawda, zwłaszcza, jeśli rozpoczynamy przygodę z joggingiem, aby przełamać siedzący tryb życia. Biegając, spalamy od około 60 do 80 kcal na jeden kilometr, w zależności od tempa biegu i czynników indywidualnych. Regularnym treningom biegowym zazwyczaj towarzyszy także zmiana diety na zdrowszą, co jest kluczowe, jeśli planujemy skuteczne i zdrowe odchudzanie. Należy pamiętać, że przy większej aktywności fizycznej wzrasta też nasze zapotrzebowanie kaloryczne i nie uzupełniać go niezdrowymi przekąskami, ale pełnowartościowym posiłkiem.

Jeśli planujemy odchudzanie z bieganiem koniecznie musimy wziąć pod uwagę, że sport zwiększa naszą masę mięśniową, a mięśnie ważą więcej. Dlatego regularna kontrola masy ciała może nie być w takiej sytuacji miarodajna – aby kontrolować efekty, lepiej mierzyć obwody swojego ciała.

Więcej joggingu = mniej cellulitu

Ponieważ w czasie biegu nasze krążenie przyspiesza, poprawia się także ukrwienie skóry. Lepiej ukrwione tkanki skórne i podskórne to ich lepsze napięcie i regeneracja, a także szybsze usuwanie toksyn oraz nadmiaru wody z ciała. Dlatego bieganie to także skuteczny sposób minimalizowania cellulitu.

Co za dużo…

…to niezdrowo! Dlatego przy treningach biegowych, tak jak w przypadku każdego sportu, należy zachować rozsądek. Jeśli masz problemy z kolanami i stawami, warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie, jak zabezpieczyć dawne kontuzje, czy potrzebny jest stabilizator i jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

Podczas biegu nasze stawy są mocno obciążone, dużo silniej niż przy chodzeniu. Obciążenie to jest większe, jeśli zmagamy się z nadwagą. Dlatego przy regularnym bieganiu warto zadbać o odpowiednie obuwie i zdrowy umiar – lepiej zacząć od mniej intensywnych, ale regularnych treningów i zawsze być wrażliwym na dolegliwości bólowe.

Jeśli podczas biegu pojawia się ból w klatce piersiowej, kołatanie serca albo zawroty głowy, powinniśmy natychmiast zmniejszyć intensywność ćwiczenia i skonsultować się z lekarzem. Takie symptomy mogą świadczyć o ukrytej chorobie, np. sercowej.