W Polsce zaczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Temat szczepień wzbudza w nas mieszane uczucia – chcemy być zdrowi i zapomnieć o roku pandemii, ale boimy się też nowej szczepionki. Czy szczepionka zawiera w sobie koronawirusa, z którym słaby organizm może sobie jednak nie poradzić? Nie! Ale w takim razie, jak działa?

Szczepionki przeciwko koronawirusowi to szczepionki typu mRNA

Technologia mRNA to innowacyjny sposób szczepień, nad którym naukowcy pracują już od wielu lat. W skrócie – chodzi o to, żeby były bezpieczniejsze niż tradycyjne szczepionki, które zawierają patogeny.

mRNA, czyli matrycowe RNA to rodzaj kwasu rybonukleidowego. Ogrywa rolę pośrednika w ekspresji genów, czyli przenosi informację genetyczną na temat produkcji białek. Obrazowo można powiedzieć, że to instrukcja – przepis dla danego białka.

Jak działa szczepionka mRNA?

mRNA w szczepionce przeciw COVID-19 zawiera informację o syntezie białka S (białka kolca) i jest zamknięte w otoczce tłuszczowej, która chroni je przed zbyt szybkim rozpadem. Białko S umożliwia wirusowi przeniknięcie do wnętrza komórki i zainfekowanie jej, a jednocześnie jest antygenem i posiada właściwości immunogenne. Kiedy w ciele człowieka mRNA zostaje uwolnione, układ odpornościowy zostaje pobudzony do produkcji przeciwciał. Jednocześnie nie dostaje się do jądra komórkowego, co oznacza, że nie modyfikuje DNA człowieka, nie zawiera też samego wirusa.

Kiedy nasz organizm wytworzy przeciwciała przeciwko białku kolca, potrafi już je rozpoznać i zneutralizować – w efekcie wirus nie jest w stanie przedostać się do komórek wywołać infekcji. Oznacza to, że przy kontakcie z wirusem, nasze ciało rozpozna białko i od razu zareaguje, uniemożliwiając namnażanie się wirusa i blokując chorobę.

Szczepionka nie ma możliwości modyfikacji ludzkiego genomu, nie ingeruje w DNA, a mRNA ze szczepionki zostaje naturalnie usunięte z organizmu w ciągu kilku dni.

W Polsce dostępne są szczepionki Pfizera i Moderny

Te dwie szczepionki zostały autoryzowane przez Europejską Agencję Leków jako bezpieczne i mogą być podawane pacjentom na terenie Europy. Skuteczność obu z nich jest wysoka, na poziomie około 95%.

Żadna ze szczepionek nie zawiera wirusa, który mógłby zarazić przyjmującego szczepionkę, obie oparte są na opisanej wyżej technologii mRNA.

Co jest w środku szczepionek?

Poza mRNA białka S szczepionki zawierają substancje pomocnicze i różne substancje stabilizujące – to techniczna różnica, która warunkuje m.in. zalecaną dawkę oraz sposób przechowywania szczepionki.

Pełną charakterystykę szczepionki Pfizera można znaleźć tutaj >>, a informacje o szczepionce Moderny tu ».


Źródła:

https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/szesc-powodow-dla-ktorych-warto-zaszczepic-sie-przeciw-covid-19

http://naukaprzeciwpandemii.pl/#biala-ksiega

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi

https://www.uw.edu.pl/stanowisko-naukowcow-dotyczace-szczepien-przeciwko-covid-19/

https://ec.europa.eu/health/