Podstawą zdrowego odżywienia powinny być odpowiednio zbilansowane, bogate w substancje odżywcze posiłki. Po co więc zażywa się witaminy zamknięte w tabletkach? Sięgamy po suplementy, chcąc zapewnić sobie zdrowie, ale czy zawsze warto brać witaminy w tabletkach? Co i kiedy suplementować, a kiedy lepiej nie sięgać po tabletkę? Czy witaminy w tabletkach działają i czy są bezpieczne?

Czy witaminy w tabletkach działają?

Tak, gotowe preparaty witaminowe działają, to znaczy dostarczają organizmowi dodatkową porcję witamin i minerałów. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że to odpowiednia dieta powinna stanowił ich główne źródło. Dlatego wzbogacenie codziennej diety powinno być zawsze priorytetem, zwłaszcza wtedy, kiedy diagnozujemy u siebie jakieś niedobory.

Nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować większości witamin, dlatego zawsze musimy je dostarczać od zewnątrz. Suplementy witaminowe mogą pokrywać to zapotrzebowanie i robią to skutecznie, nigdy nie powinny jednak stanowić podstawy diety, a jej uzupełnienie.

Jakie brać witaminy?

Najlepsza rada brzmi: te – i tylko te – których potrzebujesz. To znaczy, że suplementy, po które sięgasz zawsze powinny być dostosowane do Twoich aktualnych potrzeb. W okresach zwiększonej zachorowalności na infekcje, czyli np. podczas przesilenia wiosennego, a także, kiedy akurat więcej chorujesz, wskazana może być suplementacja multiwitaminą. Podobnie w okresach zwiększonej aktywności fizycznej i umysłowej, a także narażenia na stres.

Najważniejsza zasadę można sformułować tak: tabletki z witaminami to DODATEK do zdrowej diety, nie jej ZAMIENNIK. Warto więc traktować je jako dodatkowe wsparcie, stosowane wtedy, kiedy szczególnie tego potrzebujemy.

Wybierając witaminy w tabletkach, zdecydowanie warto również zwracać uwagę na ich jakość. Najlepsze preparaty to te, które pochodzą od zaufanego producenta, z którym da się w razie potrzeby nawiązać kontakt. Suplementy diety zawsze powinny też posiadać certyfikaty jakości GMP (dobra praktyka wytwarzania – zestaw standardów w produkcji farmaceutycznej) oraz HACCP (postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności).

Osobną kwestią jest zalecenie suplementacji, aby uzupełnić niedobory zdiagnozowane laboratoryjnie. Przyjmowane w ten sposób witaminy zawsze powinny być kontrolowane przez lekarza prowadzącego, a celem takiej suplementacji jest uzupełnienie niedoborów i wyleczenie stanu chorobowego, który je powoduje.

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Produkt multiwitaminowy jest bezpieczny, o ile kupujesz go od sprawdzonego dostawcy i, co równie ważne, stosujesz zgodnie z zaleceniami na ulotce.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre witaminy można przedawkować. Dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcję dawkowania. Jeśli natomiast zmagasz się z jakąś chroniczną chorobą, a zwłaszcza, jeśli zażywasz stale leki, decyzję o włączeniu do diety suplementacji koniecznie skonsultuj z lekarzem. Jednorazowe sięgnięcie po musującą witaminę C czy multiwitaminę nie zaszkodzi, ale już regularne jej stosowanie może wpływać na działanie innych leków. Niektóre suplementy korzystnie wpływają na prowadzone leczenie – działa tak np. suplementacja ekstraktem z morwy białej i chromu jako uzupełnienie leczenia cukrzycy – nie jest to jednak reguła, dlatego w takiej kwestii zawsze lepiej poradzić się lekarza prowadzącego.