COVID-19 jest nowym wirusem, dlatego wiedza na jego temat jest niepełna i wciąż aktualizowana. Daje to pole do rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa oraz sposobów zwalczania go. Na postawie informacji udostępnionych przez WHO obalamy mity - czyli co jest prawdą, a co kłamstwem?

Koronawirus jest niebezpieczny tylko dla osób starszych

MIT! Wirus może być niebezpieczny również dla osób młodych i w sile wieku. Chociaż szacuje się, że największa śmiertelność występuje u osób powyżej 80. roku życia, to aż kilkanaście procent ze wszystkich pacjentów, również młodych, przechodziło ciężkie infekcje np. zapalenie płuc.

Maseczka zapewni mi ochronę przeciwko wirusowi

MIT! Zarażenie koronawiruem może nastąpić przez zetknięcie z błoną śluzową, więc przez oko również może dojść do zakażenia, natomiast maseczka chroni tylko nos i usta. Aby noszenie maseczki rzeczywiście miało sens, należy używać jej odpowiednio, tzn. zakładać ją tylko czystymi rękami i często wymieniać na nową. Nie ma jednak potrzeby noszenia maseczek przez osoby zdrowe, chyba że mają kontakt z osobami chorymi. Maseczki powinny natomiast być noszone przez osoby chore lub mające objawy zakażenia, np. kaszel.

Obróbka termiczna żywności zabija wirusa

FAKT. Koronawirus ulega zniszczeniu przy zastosowaniu odpowiedniej kombinacji czasu i temperatury, np. przy 60stC przez 30 min. Obróbka termiczna eliminuje zanieczyszczenia mikrobiologiczne, w tym koronawirusa. Należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie bezpośredniego kontaktu z żywnością już po obróbce termicznej, np. podczas sprzedaży lub dystrybucji.

Zwierzę domowe może zarażać koronawirusem

MIT! Badania prowadzone przez WHO wykazały, że zwierzę domowe, np. pies lub kot nie może zarazić się koronawirusem, nie ma zatem możliwości, żeby zwierzę to przenosiło chorobę SARS-CoV-2019.

Regularnie wykonuję szczepienia, więc wirus mi nie grozi

MIT! Jest to nowy wirus i nie istnieje jeszcze szczepionka przeciwko SARS-CoV-2019. Naukowcy wciąż są w trakcie opracowywania szczepionki, jednak proces ten wymaga czasu.  Szczepienia przeciwko innym chorobom, np. przeciw zapaleniu płuc, przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem. Mimo to zaleca się wykonywanie ich zgodnie z kalendarzem szczepień.

Spożywanie alkoholu i rozpylanie go po całym ciele zwalczy wirusa

MIT! Jeśli doszło już do zarażenia, rozpylanie alkoholu na całym ciele nie zwalczy go, a tylko może podrażnić błony śluzowe, np. oczy. Natomiast alkohol spożywany doustnie również nie zwalczy wirusa, a poza tym nie powinno się go stosować w czasie choroby, ponieważ obniża odporność. Alkohol jest natomiast skutecznym środkiem dezynfekującymi powierzchnie oraz kluczowym składnikiem środków do dezynfekcji dłoni.

Myjąc ręce, chronię się przed wirusem

FAKT. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, więc najlepszym środkiem prewencyjnym jest unikanie miejsc publicznych oraz odpowiednia higiena – częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem lub stosowanie środków do dezynfekcji rąk z zawartością alkoholu.

Aby nie ulegać nieprawdziwym informacjom na temat koronawirusa, warto czerpać  wiedzę z  wiarygodnych źródeł, tj.: WHO lub oficjalne strony rządowe, np. gov.pl lub gis.pl.


Źródła

WHO, Coronavirus disease (COVID-19): https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Serwis Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus