Przeziębienie, a wraz z nim katar i kaszel to dwie dolegliwości, z którymi najczęściej zmagają się nasze pociechy w okresie jesienno-zimowym. Kaszel może towarzyszyć poważniejszym chorobom albo być objawem towarzyszącym jesiennej, generalnie niegroźnej infekcji. Co można podać na kaszel u dziecka, aby szybko i w bezpieczny sposób ulżyć maluchowi?

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Uporczywy kaszel jest naprawdę męczący i osłabia cały organizm. Często skutkuje też podrażnieniami gardła i nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego od razu po jego wystąpieniu warto zajrzeć do domowej spiżarki i sięgnąć po łagodzące składniki.

Syrop z cebuli

Nie każdemu smakuje, ale działa na każdego. Swoją skuteczność syrop z cebuli zawdzięcza lotnym olejkom, które mają właściwości bakteriobójcze i oczyszczają górne drogi oddechowe. Przepis na taki syrop jest bardzo prosty: skrojone plastry cebuli zasypuje się kilkoma łyżeczkami miodu lub cukru i odstawia w ciepłe miejsce na ok. dobę. Po tym czasie można go stosować kilka razy dziennie.

Co ważne, syrop z cebuli działa zarówno na suchy kaszel, jak i na mokry kaszel u dziecka.

Czarny bez

Dobrze mieć w domowej apteczce syrop z dodatkiem czarnego bzu albo też w postaci gęstego soku spożywczego, który świetnie smakuje z herbatą. Ten składnik bardzo dobrze znają nasze babcie i w medycynie naturalnej jest stosowany pod postacią ugotowanej rośliny z dodatkiem cukru. Co takiego jest w bzie, że pomaga na kaszel u dziecka?

Chodzi o wysoką zawartość witamin C i A, a także właściwości wykrztuśne oraz antywirusowe. Generalnie czarny bez wzmacnia drogi oddechowe, rozrzedza katar, a także łagodzi stany zapalne. Warto podawać go przy infekcji, ponieważ może ją złagodzić oraz skrócić czas choroby.

Lipa

Kolejna roślina znana i ceniona w medycynie naturalnej. Co w lipie pomaga na kaszel? Przede wszystkim chodzi o substancje śluzowe, które łagodzą uczucie drapania w gardle i w górnych drogach oddechowych, które może doskwierać zwłaszcza przy uporczywym kaszlu.

Poza tym, podobnie jak czarny bez, to bogate źródło witaminy C. Lipa ma też właściwości napotne, stosuje się ją więc także jako środek wspomagający przy gorączce.

Sok z malin

Maliny są nie tylko pyszne, ale też pełne witamin: C, E, B1, B6, B12. Przetwory malinowe to powszechnie znane remedium na choroby bakteryjne oraz wirusowe. Działa – podobnie jak lipa – napotnie, a poza tym zawierają tzw. „naturalną aspirynę”, czyli kwas salicylowy.

Najskuteczniejszy w walce z kaszlem jest sok malinowy, którego konsystencja dodatkowo łagodzi podrażnienia gardła, a duże stężenie owoców dostarcza wartościowych składników odżywczych. Maliny w takiej formie są też smaczne, co ma niebagatelne znaczenie przy kurowaniu najmłodszych!

Syrop dla dzieci w akcji

Podanie dziecku syropu to podstawowy sposób na to, co zrobić, żeby nie mieć kaszlu. Syropy są polecane zwłaszcza najmłodszym ze względu na przystępną, wygodną formę. Postać kleistego płynu dodatkowo łagodzi podrażnienia gardła i dróg oddechowych, które przy kaszlu u dziecka są dla malucha źródłem dyskomfortu.

Przy wyborze odpowiedniego syropu na kaszel warto zwrócić uwagę na składniki aktywne i sięgać po naturalne składniki, prosto z domowej spiżarki – właśnie takie jak lipa, czarny bez czy sok z malin.

To najlepsze, co na kaszel u dziecka można podać od razu po jego wystąpieniu. Szybka reakcja pozwala skutecznie złagodzić objawy infekcji i skrócić czas jej trwania.

Pamiętaj, że z lekarzem należy skontaktować się w sytuacji, gdy wystąpi wysoka gorączka, która utrzymuje się przez 1-2 dni, napadowy, męczący kaszel, ból gardła utrudniający przełykanie, ból ucha, duszności lub wymioty.