Podwyższona temperatura ciała to znany objaw toczącej się infekcji, ale może również pojawiać się pod wpływem nerwów. Stres powoduje reakcje psychosomatyczne, a więc odbija się nie tylko na stanie naszego umysłu, lecz także ciała.

Stres mobilizuje organizm

Stres jest reakcją organizmu na stresor, czyli stresujący nas bodziec. W sytuacji stresowej organizm mobilizuje swoje siły i przygotowuje się do obrony – walki albo ucieczki. Taki stan jest naturalny i nie sposób go uniknąć. To, jak sobie z nim radzimy, warunkuje, czy odbieramy go w danej sytuacji jako tzw. dobry czy zły stres.

Co dzieje się w ciele pod wpływem stresu?

Pod wpływem stresora w naszym organizmie zachodzą procesy, które odczuwamy somatycznie. W pierwszej kolejności organizm produkuje hormony stresu, czyli adrenalina, noradrenalina, kortyzol i tyroksyna. Są wydzielane do krwi, a w rezultacie odczuwamy takie objawy, jak:

  • przyspieszenie oddechu i tętna,
  • zwiększona potliwość,
  • zmniejszona reakcja na bodźce bólowe,
  • powiększenie źrenic,
  • napięcie w mięśniach.

Krótkotrwały stres powinien działać mobilizująco i pomóc nam przywrócić równowagę. Problem pojawia się, kiedy stres staje się długotrwały i mamy problemy z jego rozładowaniem. Chroniczny stres może uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie i prowadzić do wielu poważnych chorób – ważne, aby tego typu dolegliwości konsultować z lekarzem i reagować.

Gorączka psychogenna

Podwyższenie ciepłoty ciała nie jest bardzo powszechną reakcją na sytuacje stresowe, ale to objaw znany pod nazwą gorączki psychogennej. Może ona pojawiać się zarówno pod wpływem nagłego, jak i chronicznego stresu.

Kiedy pojawia się temperatura, warto na początek wykluczyć jej inne przyczyny, przede wszystkim infekcję. Choroba lub przeziębienie także mogą być przecież wynikiem stresu, zwłaszcza chronicznego, który osłabia naturalną odporność organizmu.

Gorączkę psychogenną powinno leczyć się, uderzając w przyczynę, czyli źródło stresu, pracując nad technikami radzenia sobie ze stanem emocjonalnym.

Jak długo ciało pozostaje zmobilizowane?

Objawy stresu powinny ustępować samoczynnie w niedługim czasie. Po fazie mobilizacji następuje faza rozluźnienia, kiedy spięcie całego ciała „rozchodzi się po kościach”. Organizm powinien zawsze powrócić do równowagi.

Podobnie jest z podwyższoną temperaturą. Może pojawić się na skutek silnych emocji i nie jest to powód do paniki, ale jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może stanowić powód do niepokoju. Jeśli jest spowodowana długotrwałym stresem, może świadczyć o zaburzeniach nerwicowych, które również warto bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.