Zdalne nauczanie to wielkie wyzwanie zarówno dla uczniów i pedagogów, jak i rodziców. Trudność sprawia pogodzenie pracy zawodowej rodziców z obowiązkami ucznia oraz sprawowaniem nad maluchami nadzoru i opieki. Niepokoi także jakość nauki zdalnej oraz kłopoty z adaptacją dzieci do szkoły online. Co możesz zrobić, aby ułatwić sobie i dziecku to zadanie?

To bardzo ważne, aby w czasie nauki zdalnej zapewnić dziecku możliwie najlepsze warunki i pomóc mu w utrzymaniu motywacji. Odpowiedni plan dnia i organizacja nauki pomoże wszystkim domownikom. Warto więc wdrożyć kilka zasad, które pomogą usprawnić ten proces.

1. Ustalcie plan dnia

Możecie wspólnie z dzieckiem rozpisać plan dnia na dużej kartce. Ustalcie stałą porę wstawania, nauki (najlepiej w godzinach dopołudniowych) i czas na przerwy. To ważne, aby trzymać się planu zajęć wyznaczonego przez szkołę i zachować różnorodność – mózg pracuje lepiej, kiedy zmienia aktywności.

W planie dnia warto uwzględnić przerwy na aktywność fizyczną – może to być zabawa, spacer albo obowiązki domowe. Chodzi o to, aby odciągnąć uwagę dziecka od monitora i dać mu chwilę na rozluźnienie i rozruszanie mięśni.

2. Dzielcie zadania na etapy

Spadek motywacji może skutecznie utrudnić naukę, zwłaszcza, kiedy brakuje bezpośredniego kontaktu z nauczycielem i rówieśnikami. Jeśli dziecko czuje się przytłoczone listą zadań do wykonania, postaraj się podzielić je na mniejsze etapy. Upewnij się, że dziecko dobrze rozumie, co ma zrobić, a następnie zachęć je do wykonania najprostszej części zadania. Często najtrudniej jest zacząć.

3. Zachowaj kontakt z nauczycielami

Zdalna szkoła powoduje wiele frustracji, zarówno u uczniów i rodziców, jak i u nauczycieli. Jesteśmy uzależnieni od technologii, która czasem sprawia problemy i łatwo wtedy, aby emocje wzięły górę. Tym bardziej postaraj się utrzymywać bieżący kontakt ze szkołą – zaglądaj do elektronicznego dziennika i w razie potrzeby kontaktuj się z nauczycielami.

Jeśli masz pytania albo sugestie dotyczące możliwych usprawnień procesu zdalnego nauczania na podstawie obserwacji swojego dziecka, nie wahaj się ich zgłaszać. Współpraca pomiędzy nauczycielem, który pozostaje po drugiej stronie ekranu a rodzicem, który obserwuje postępy dziecka każdego dnia może okazać się kluczowa.

4. Zorganizujcie miejsce pracy

Uczeń powinien mieć stałe miejsce do nauki. Branie udziału w lekcjach raz z kanapy, raz z łóżka, a raz z kuchni źle wpływa na koncentrację. Zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni może być sporym wyzwaniem, ale nie warto się poddawać. Spróbujcie wyznaczyć nawet niewielką przestrzeń w mieszkaniu, która będzie odpowiednio oświetlona i uporządkowana. Stałe miejsce nauki sprzyja koncentracji i pomaga uporządkować codzienny rytm dnia.

5. Mniej bodźców

Bałagan w miejscu nauki nie sprzyja koncentracji. Dlatego na czas nauki postarajcie się chować wszystkie sprzęty, które nie są w tej chwili potrzebne – jeśli dziecko uczy się przy kuchennym stole, niech stoi na nim tylko komputer/ tablet/ telefon i szkolne przybory.

Postarajcie się też ograniczyć dźwięki tła. W czasie lekcji powinien obowiązywać zakaz włączania telewizora albo radia a w przerwach korzystniej będzie wyciszyć się albo przespacerować niż szukać rozrywki przy komputerze.

6. Zadbaj o higieniczne życie

Regularny sen, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to podstawa profilaktyki zdrowia, którą łatwo zaniedbać przy natłoku obowiązków i zmartwień. Siedzący tryb życia, któremu sprzyja pandemia może skutkować spożywaniem zbyt obfitych posiłków.

Nawet, jeśli uczeń nie wychodzi z domu, postaraj się zadbać, aby zawsze miał pod ręką zdrowe przekąski na drugie śniadanie i podwieczorek. Jeśli przygotujecie wcześniej np. pokrojone w cząstki jabłko, łatwiej będzie sięgnąć po nie niż szukać czekolady albo chipsów.

Pamiętaj, że nie da się odespać zarwanej nocy. Postarajcie się zachować stało pory zasypiania i wstawania, nawet jeśli danego dnia lekcje rozpoczynają się później.

Wspólne spacery albo gimnastyka mogą być przyjemną, integrującą rodzinną czynnością. Jest wiele aktywności, które możecie wykonywać razem, zwłaszcza, kiedy zrobi się cieplej – marsz, badminton, rolki, rowery…

7. Rozmawiajcie!

Dziecku też jest ciężko, nie zapominaj o tym – zaburzony rytm dnia i tygodnia, brak kontaktu z rówieśnikami, trudności z utrzymaniem koncentracji i motywacji do nauki… Nie zapominaj o rozmowie ze swoim dzieckiem. Mimo że nie przychodzi teraz ze szkoły do domu, warto zapytać, jak sobie radzi, co sprawia mu największe problemy i jak się czuje. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale nie warto tłumić emocji – zwykłe wygadanie się może przynieść ogromną ulgę.