Kaszel u dziecka niekoniecznie musi oznaczać konieczność wizyty lekarskiej. Nie można go jednak lekceważyć, bo nieleczony może doprowadzić do groźnych konsekwencji. Rozpoznanie rodzaju kaszlu pozwala odpowiednio dobrać wsparcie dla zdrowia dziecka i zdecydować, kiedy potrzebna będzie interwencja lekarza.

Czym jest kaszel?

Kaszel jest obronnym odruchem organizmu, który świadczy o podrażnieniu dróg oddechowych. Pojawia się w wyniku uszkodzenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, przy infekcji – zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej – może świadczyć o alergii albo zakrztuszeniu.

To standardowy objaw towarzyszący nawet lekkiemu przeziębieniu. Dzieli się go na kaszel mokry i suchy, a poza tym może być też krztuszący, napadowy, szczekający itd.. W zależności od rodzaju kaszlu konieczne jest inne postępowanie dla pełnego powrotu do zdrowia, dlatego warto umieć je rozróżniać.

Kaszel suchy u dziecka

To typowy objaw dla początkowego i końcowego etapu infekcji. Jego cechą charakterystyczną jest brak wydzieliny z płuc lub jej znikoma ilość. Zwykle jest dla dziecka bardzo uciążliwy i intensywny, pojawia się napadowo i po chwili ustępuje. Jeśli faktycznie jest symptomem infekcji, powinien w ciągu 2-3 dni przejść w kaszel mokry. Pod koniec choroby może znów na moment się pojawić i nie jest to powód do niepokoju.

Suchy kaszel bywa także reakcją na gwałtowną zmianę temperatury, także przebywanie w przegrzanym i niewietrzonym pomieszczeniu.

Jak łagodzić kaszel suchy?

Dziecku z suchym kaszlem warto podać syrop, który przyspieszy pojawienie się wydzieliny i złagodzi dyskomfort związany z kaszlem. Dobrze sprawdzi się też nawadnianie dziecka letnią wodą z sokiem malinowym oraz naparem z lipy i herbatkami z dodatkiem soku malinowego.

Kaszel mokry u dziecka

Pojawia się w trakcie rozwoju infekcji dróg oddechowych. Łatwo go poznać po występowaniu wydzieliny – lepkiej, gęstej, o najczęściej żółtej, białej lub zielonkawej barwie. Jeśli kaszel suchy przechodzi w mokry – to dobry znak! Wraz z wydzieliną organizm usuwa z ciała szkodliwe patogeny oraz ciała obce, które mogły drażnić układ oddechowy.

Jak łagodzić kaszel mokry?

Kaszlu mokrego nie należy hamować – to naturalny mechanizm obronny, który przyspiesza proces zdrowienia. Przy mokrym kaszlu można stosować syrop witaminowy, który wesprze odporność dziecka i złagodzi nieprzyjemne drapanie w gardle. W opiekę nad chorym można też włączyć delikatne oklepywanie pleców, które pomoże oderwać zalegającą wydzieliną od ścianek oskrzeli.

Zwłaszcza malutkim dzieciom trzeba też pomagać w regularnym opróżnianiu nosa i zwrócić uwagę, czy dziecko nie połyka wydzieliny.

Kiedy potrzebna jest pomoc pediatry?

Łagodne infekcje z towarzyszeniem kaszlu często można wyleczyć w domu, stosując naturalne metody i preparaty z apteki. Przez cały czas trwania choroby należy jednak zachować czujność i w odpowiednim momencie zwrócić się po pomoc lekarską.

Do pediatry warto udać się z dzieckiem przed 3. rokiem życia – u najmłodszych nawet delikatne infekcje mogą mieć gwałtowny przebieg i skończyć się powikłaniami. Jeśli kaszel przeszkadza dziecku w nocy i uniemożliwia zaśnięcie, jeśli pojawiają się wymioty lub wysoka gorączka, także w przypadku problemów z oddychaniem konsultacja lekarska jest konieczna.

Kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, ale jeśli po kilku dniach nie widać wyraźnej poprawy należy udać się z dzieckiem do przychodni.