Nie zapomnij przestawić zegarka! W niedzielę 28 marca 2021 o godzinie 2:00 przestawiamy wskazówki na godzinę 3:00, czyli zmieniamy czas z zimowego na letni. Niestety, tym razem oznacza to godzinę snu mniej. Jaki wpływ ma zmiana czasu na zdrowie? Dlaczego zmieniamy czas i jak długo będziemy to jeszcze robić?

Zmieniamy czas od ponad stu lat

To stosunkowo niedawno. Jako pierwsi zrobili to Niemy w 1916 roku, później dołączyli Brytyjczycy, Amerykanie, a za nimi reszta Europy.

W Polsce zaczęliśmy stosować czas zimowy i letni w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a potem podczas okupacji – wskazówki zegarów zostały wtedy ustawione zgodnie z czasem obowiązującym w Rzeszy Niemieckiej.

Aktualnie zmiany czasu są wyznaczane przez dyrektywę Unii Europejskiej.

Ostatnia zmiana czasu?

Mimo pojawienia się w Parlamencie Europejskim projektu nowelizacji dyrektywy dotyczącej zmiany czasu, ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Zgodnie z projektem jesienią 2021 roku zmienialibyśmy czas po raz ostatni. Czy tak się wydarzy?

Decyzje na szczeblu europejskim jeszcze nie zapadły i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Warto przy tym zaznaczyć, że według badań CBOS z roku 2019 zdecydowana większość Polaków, bo aż 78,3% chciałoby zatrzymać zegarki raz na zawsze.

Po co nam przestawianie zegarków?

Celem zmiany czasu od początku było lepsze dostosowanie naturalnego czasu aktywności człowieka do czasu w ciągu doby, kiedy jest najwięcej naturalnego światła. Przy okazji, takie rozwiązanie miało przynieść oszczędności, dzięki ograniczeniu w stosowaniu światła sztucznego.

Więcej światła i niższe rachunki to niewątpliwe korzyści wynikające ze zmiany czasu. Dzięki możliwości wydłużonej ekspozycji na słońce syntetyzujemy witaminę D, poprawia się też nasze samopoczucie.

Do listy zysków należy jednak doliczyć także listę strat, która, w zależności od naszego stanu zdrowia, może okazać się dłuższa.

Zaburzenia snu

Osoby z zaburzeniami snu to grupa, na którą zmiana czasu może wpłynąć fatalnie. Zmiana czasu to dodatkowy czynnik, który rozstraja nasz rytm okołodobowy i nawet jedna godzina różnicy to dla organizmu drastyczna, nagła zmiana.

Należy przy tym zaznaczyć, że sama zmiana czasu nie jest przyczyną problemów z zasypianiem, ale może być dodatkowym czynnikiem drażniącym.

Wzrost ciśnienia i bóle głowy

Niedogodności mogą też odczuć sercowcy i osoby zmagające się z chorobami układu krążenia. Ponieważ ciśnienie krwi rośnie w ciągu nocy oraz nad ranem, cofnięcie wskazówek zegara może nasilać dolegliwości związane z wysokim ciśnieniem.

Ten czynnik może też powodować migreny i nasilone bóle głowy, nawet przez kilka dni. Minie trochę czasu, zanim organizm dostosuje się do nowego trybu.

Jak przygotować się do zmiany czasu?

Podejdź do siebie z wyrozumiałością i daj sobie kilka dni na dostosowanie się do nowego rytmu. W tym czasie warto ze szczególną troskę zadbać o higieniczny tryb życia. Postaraj się trzymać tych wskazówek:

  • nastaw budzik na zwykłą porę,o której wstajesz, uwzględniając zmianę czasu,
  • wieczorem przed zmianą czasu możesz wcześniej położyć się do łóżka,
  • nie pij pobudzających napojów, kiedy potrzebujesz doładowania. Na kilka dni zrezygnuj z kawy i nie sięgaj po energetyki – pobudzają tylko na chwilę, a kiedy przestają działać, zmęczenie uderza ze zdwojoną siłą,
  • nie przeciążaj się pracą i pozwól sobie na wieczory w rytmie slow,
  • reaguj na sygnały, które daje Ci ciało – możesz zdrzemnąć się w ciągu dnia (najlepiej nie po 16) albo dać sobie dodatkowy czas na wieczorny relaks,
  • postaraj się wstawać po pierwszym budziku, nie nastawiaj drzemek,
  • przed snem daj sobie czas na wyciszenie – weź relaksującą kąpiel, wypij wyciszającą herbatę, możesz poczytać książkę – pamiętaj, żeby przez min. godzinę przed zaśnięciem nie wpatrywać się w ekran.