Oczy to narząd, który w ostatnim czasie eksploatujemy maksymalnie. Znaczną część aktywności przenieśliśmy do Internetu, czyli przed ekran. Szacuje się, że nawet połowa z nas cierpi na jakieś dolegliwości związane ze wzrokiem. Dlatego nie zapominaj o nim i sprawdź, jak dbać o prawidłowe funkcje wzroku!

Jakie witaminy na wzrok?

Po pierwsze, witamina A wpływa na oczy pozytywnie, a jej niedobór może z kolei prowadzić do tzw. kurzej ślepoty i skutkować gorszym widzeniem przy słabym oświetleniu. Ta witamina redukuje też ryzyko zwyrodnień plamki żółtej.

Witamina E współpracuje z witaminą A, to znaczy przyczynia się do lepszego wchłaniania witaminy A.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 to ważne dla wzroku składniki, których często brakuje w naszej diecie, ponieważ chętnie zastępujemy zdrowe tłuszcze tymi niezdrowymi, z fast-foodów i półproduktów. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz m.in. w olejach roślinnych (słonecznikowym, lnianym, rzepakowym). Są potrzebne dla łagodzenia objawów”suchego oka”, chronią też przez jaskrą, ponieważ wpływają na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jeśli często zdarzają Ci się przekrwione oczy z pękniętymi naczynkami, to może być sygnał, że warto wzbogacić dietę o witaminę C. Ta witamina pełni ważną funkcję w fotosyntezie kolagenu, a tym samym wspiera naczynia krwionośne oka.

I wreszcie, bardzo ważne dla funkcji wzroku są antocyjany. To naturalne barwniki, rozpuszczalne w wodzie. Wśród nich czołową rolę odgrywają luteina i zeaksantyna, czyli karotenoidy, które gromadzą się w soczewce oka oraz w plamce żółtej. To strefa odpowiedzialna za ostrość widzenia. Co istotne, ludzkie organizm nie wytwarza tych substancji sam, a ich stężenie spada wraz z wiekiem i jest mniejsze u palaczy, osób spożywających alkohol oraz cukrzyków.

Ćwicz swoje oczy!

Dokładnie tak! Przecież ćwiczysz ciało, żeby zachować dobre zdrowie i kondycję, prawda? Gałka oczna również składa się z mięśni, które warto wzmacniać. Poza tym spora część podrażnień oczu, z którymi się zmagamy, wynika z monotonii pracy wzroku, która je przeciąża. Stałe korzystanie z ekranu, który w dodatku znajduje się zwykle przez dłuższy czas w tym samym miejscu, w stałej odległości sprawia, że oczy są zmuszone do pracy w jednym ułożeniu. Rezultatem jest przeciążenie, które objawia się podwójnym widzeniem, suchością, także nadwrażliwością na światło i zaczerwienieniem spojówek.

Sprawdź tutaj » listę ćwiczeń, które możesz wykonywać, aby wesprzeć wzrok.

Lepiej zapobiegać….

To złota zasada zdrowia, a przyznaj szczerze, kiedy ostatnio odwiedziłeś okulistę? Nawet, jeśli nie zmagasz się na co dzień z chorobą oczu, badanie wzroku powinno stanowić obowiązkowy punkt rutynowych badań, wykonywanych co ok. dwa lata. Tylko w ten sposób można odpowiednio wcześnie wykryć problemy i zahamować groźne zmiany.

Dbaj o higienę wzroku

To bardzo szerokie zalecenie, obejmuje:

  • zachowanie odpowiedniej higieny pracy przed komputerem, z uwzględnieniem przerw (patrz w dal co 20 min., raz w ciągu godziny odejdź od komputera na min. 5 min.),
  • regularne nawilżanie oczu,
  • odpowiednie oczyszczanie i wymienianie soczewek kontaktowych,
  • dokładny demakijaż oka,
  • osobny ręcznik do twarzy,
  • pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych.