Lato to pora wakacyjnych wyjazdów – ucieczka od codziennej rutyny, chwila wytchnienia od pracy i obowiązków, często również od dietetycznych rygorów, których dotrzymujemy na co dzień. Ale uwaga! Z urlopu możesz przywieźć nie tylko piękną opaleniznę, lecz także kilka dodatkowych kilogramów. Jak tego uniknąć?

Urlop, a wraz z nim… lody, gofry, pizza, frytki – morze pokus! Podczas wypoczynku nie liczymy kalorii i często pozwalamy sobie na więcej. W końcu od tego są wakacje! Jeśli jednak nie chcesz wrócić z nich z dodatkowym „nadbagażem”, sprawdź 5 złotych zasad, które pomogą Ci zachować wakacyjną sylwetkę również po urlopie.

1. Jedz wszystko… ale z umiarem!

Nie przesadzaj w żadną stronę. Należy Ci się wypoczynek i chwila zapomnienia. Ale to nie znaczy, że możesz pozwolić, aby Twój apetyt przejął nad Tobą kontrolę.

  • Jesteś w nowym miejscu i chcesz poznać lokalną kuchnię? Próbuj wszystkiego po trochu. Jeśli zamawiasz kilka dań, wybierz małe porcje i podziel się jedzeniem z przyjaciółmi. Wspólna degustacja to świetna zabawa!
  • Jeśli masz ochotę na gofry, zrezygnuj z najbardziej kalorycznych dodatków, które nie dostarczą Ci niczego poza pustymi kaloriami. Zrezygnuj z bitej śmietany i czekoladowego kremu na rzecz sezonowych owoców – zaspokoją Twoją ochotę na słodkości, a równocześnie dostarczą Ci cennych składników odżywczych.
  • Lody to jedne z najmniej kalorycznych wakacyjnych łakoci, zwłaszcza niskosłodzone owocowe sorbety. Ich niska temperatura mobilizuje ciało do zużywania energii, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Delektuj się ich smakiem. Niespieszne lizanie lodów sprawi, że bardziej się nimi nasycisz.
  • Jeśli decydujesz się na pizzę, zamów ją na obiad – niech to będzie Twój największy posiłek w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest również zamówienie do niej lekkiej sałatki. Jeśli zaczniesz posiłek od dietetycznej przystawki, łatwiej będzie Ci zjeść mniejszą porcję fast foodu.  

2. Ruszaj się

Podczas urlopu zadbaj o regenerację nie tylko ducha, ale także ciała. Nie oznacza to, że powinnaś spędzić cały dzień na leżeniu na plaży. Dostarcz sobie zdrowej dawki ruchu. Możesz chodzić na spacery lub zwiedzać okolicę podczas wycieczek rowerowych. Pływaj lub biegaj, a jeśli masz ochotę skorzystaj z okazji i spróbuj nowej aktywności, jak windsurfing, kajakarstwo, albo jazda konna.

3. Uważaj na napoje

Soki owocowe ze sklepowej półki, gazowane napoje, słodzone jogurty pitne, alkohol – to wszystko źródła cukru i pustych kalorii. Sok nie zapewni Ci uczucia sytości, może natomiast poskutkować dodatkowymi kilogramami.

Wakacyjna atmosfera sprzyja także sięganiu po alkohol. Możesz sobie na niego pozwolić, byle z głową. Postaw na wytrawne wino i unikaj kolorowych drinków – to często prawdziwe bomby kaloryczne! Pamiętaj też, aby podczas picia alkoholu, sięgać także po wodę. Dzięki temu unikniesz odwodnienia, uczucia opuchniętego ciała oraz nieprzyjemnej migreny następnego dnia.

4. Zachowaj zdrowe nawyki

Wakacje to czas laby, ale nie warto z ich powodu zaprzepaścić efektów, których wypracowanie kosztowało Cię sporo czasu i energii. Nie rezygnuj ze zdrowych nawyków – Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne.

  • Jedz regularnie. Kiedyś czujesz głód, chętniej sięgasz po niezdrowe przekąski. 5 posiłków dziennie pozwoli Ci na bieżąco zaspokajać łaknienie i pomoże podejmować racjonalne decyzje dotyczące tego, co chcesz zjeść.
  • Pij wodę – to ważne, zwłaszcza podczas upału. Duże ilości wody między posiłkami ograniczą Twój apetyt, a prawidłowe nawodnienie organizmu pozytywnie wpłynie na kondycję całego ciała.
  • Nie zapominaj o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie.
  • Wysypiaj się – kiedy odczuwasz zmęczenie, chętniej sięgasz po niezdrowe, słodkie lub tłuste przekąski.
  • Nie rezygnuj z aktywności fizycznej.

5. Nie zadręczaj się

Podczas wakacji nie myśl ciągle o tym, co Cię ogranicza. Staraj się podejmować racjonalne decyzje, ale nie pozwól, by rygorystyczna dieta i ciągły strach przed przytyciem zepsuły Ci humor! Urlop to czas na relaks – stres również bardzo źle wpływa na kondycję całego organizmu i spowalnia zachodzące w ciele procesy metaboliczne. Korzystaj z pięknej pogody i widoków, spędź dni wolne od pracy w otoczeniu ludzi, których kochasz. Jedzenie powinno być tylko dodatkiem do udanego wypoczynku, a nie sprawą, która cały czas zaprząta Twoją głowę.

Dzięki stosowaniu naszych 5 rad oraz pozytywnemu nastawieniu po powrocie nie będziesz obawiać się wejścia na wagę.