W tygodniu rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na leniwe śniadanie. Rano liczy się każda minuta. Trzeba wyszykować siebie i niechętne do współpracy o tej porze dzieci. Wtedy sięgamy po płatki i mleko. To szybkie i zdrowe śniadanie. No właśnie – czy na pewno zdrowe?

Reklamy płatków dbają o to, żebyśmy uwierzyli, że to zdrowa propozycja na śniadanie. Witaminy, składniki mineralne, energia… Niestety zatrważająca większość sklepowych płatków dla dzieci to produkty wysoko przetworzone, zasypane cukrem i niezdrowymi tłuszczami. Wartości odżywcze podbija niewielki dodatek witamin i minerałów – a te powinny być składową samego jedzenia, czyli płatków, a nie substancją wzbogacającą.

Na co uważać, wybierając płatki dla dziecka?

Nie kieruj się reklamą czy wyborem dziecka. Przede wszystkim czytaj etykiety.

  • Uważaj na cukier. Często występuje pod kilkoma postaciami: cukier, syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop cukru inwertowanego, syrop cukru karmelizowanego. Patrz na tabelę wartości odżywczych na pozycję „Węglowodany, w tym cukry”. Większość z wybieranych przez dzieci płatków zawiera ich blisko 30 g w 100 g. To prawie 6 łyżeczek cukru!
  • Nadmiar cukru w diecie sprzyja otyłości, próchnicy zębów, powstawaniu stanów zapalnych i rozwojowi grzybów w organizmie.
  • Unikaj niezdrowych tłuszczów. Olej palmowy czy olej roślinny częściowo lub całkowicie utwardzony – te hasła powinny zapalić czerwoną lampkę.

Jeśli Twoje dziecko lubi płatki

Płatki z mlekiem czy jogurtem to naprawdę wygodna forma śniadania. Szybka do przygotowania dla rodziców i lubiana przez dzieci. Mamy dobrą wiadomość – nie musisz z niej rezygnować! Przygotuj własną, zdrową wersję. Podpowiadamy jak.

  1. „Łatwo powiedzieć…” Też mamy dzieci i wiemy, że z dnia na dzień nie da się tak po prostu podmienić im ich ulubionych płatków na eko wersję. Spokojnie. Tu zadziała metoda małych kroczków. Na początek zacznij od dosypywania zdrowych składników do używanych na co dzień płatków. Stopniowo zmieniaj proporcje. Mogą to być płatki owsiane, orkiszowe, orzechy czy suszone owoce.
  2. Przygotuj – najlepiej razem z dzieckiem – własną wersję płatków. Wybierzcie te składniki, które lubi Twoja pociecha. Zrobicie nie tylko zdrową wersję musli, ale przy okazji spędzicie także razem ciekawie czas. Dzieci zaangażowane w przygotowywanie posiłków chętniej potem je jedzą. Zmieszajcie płatki, orzechy, nasiona, suszone owoce i przesypcie do ładnego słoika.

Domowa granola – zdrowie na talerzu

Dzieciom zasmakować może granola. To chrupiąca wersja musli. Wszystkie składniki opieka się w miodzie z odrobiną tłuszczu. Dzięki temu jest chrupiąca i słodsza. Idealna do mleka lub jogurtu naturalnego na śniadanie.

Składniki i przepis na domową granolę:

  • 2 szklanki płatków owsianych górskich
  • 1/2 szklanki ulubionych posiekanych orzechów (np. nerkowców, migdałów)
  • 1/2 szklanki pestek słonecznika, dyni, sezamu
  • 1/2 szklanki suszonych owoców (rodzynek, żurawiny, śliwek)
  • ½ szklanki miodu
  • 3 łyżki oleju kokosowego (możesz pominąć)
  • Szczypta soli
  • ½ łyżeczki cynamon
  • Opcjonalnie: ½ szklanki posiekanej ciemnej, gorzkiej czekolady

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik to temperatury 150 stopni C. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia.
  2. Do dużej miski wsyp płatki, orzechy, nasiona, sól, cynamon. W miseczce połącz olej kokosowy z miodem. Przelej do dużej miski i wymieszaj całość.
  3. Rozłóż na blasze i piecz ok. 30 minut aż do zezłocenia granoli. Co 8-10 minut przemieszaj składniki, żeby się nie przypiekły.
  4. Po wyjęciu z piekarnika dosyp suszonych owoców. Po wystudzeniu dodaj posiekaną czekoladę. Przesyp granolę do papierowej torby lub słoika.

Nasza rada: Granola może służyć też za podstawę zdrowego deseru. Ułóż w szklanym pucharku naprzemienne po dwie warstwy granoli i jogurtu naturalnego (dosłodzonego miodem lub syropem klonowym). Udekoruj wierzch świeżymi owocami, wiórkami kokosowymi i pokruszoną czekoladą.