Stres może być czynnikiem, który rozbudza i motywuje do wydajniejszego działania. Tak zwany dobry stres napędza nas do pracy, której wykonanie skutkuje poczuciem zadowolenia, spełnienia i dumy. Z drugiej strony istnieje także zły stres – taki, który staje się obsesją i nie pozwala zdrowo funkcjonować.

Sytuacja stresowa odbija się na całym organizmie. Powoduje rozchwianie emocjonalne, kłopoty z koncentracją, problemy z zaśnięciem, często także kłopoty żołądkowe i zaburzenia odżywiania. Napięcia kumulują się w mięśniach, spinając je i powodując bolesne przykurcze.

Długotrwałe narażenie na stres może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Jak radzić sobie z napięciem? Wykorzystaj nasze wskazówki i pamiętaj – najważniejsze, to nie dać „się zwariować”!

Oddychaj

Nie od dziś wiadomo, że spokojny, pogłębiony oddech pomaga przywrócić balans w ciele i w głowie. To podstawowe narzędzie rozmaitych technik relaksacyjnych, proponowanych przez specjalistów i tradycyjną medycynę w różnych częściach świata.

Usiądź lub stan swobodnie, w wygodnej dla siebie pozycji i przez klika minut skup się wyłącznie na swoim oddechu. Wdech bierz przez nos, a wydech przez usta. Wydłużaj oddech – możesz spróbować wypuszczać powietrze, mrucząc długi dźwięk lub wymawiając jakąś samogłoskę, np. „o”. Dzięki temu łatwiej będzie Ci skontrolować wydech i stopniowo go pogłębiać.

Możesz też spróbować prostej techniki relaksacyjnej, ułatwiającej rozluźnienie całego ciała i umysłu po intensywnym dniu – oddechu naprzemiennego. To ćwiczenie pomoże Ci odczuć oddech jako głębszy, bardziej swobodny i świadomy.

  1. Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami.
  2. Weź wdech.
  3. Zakryj dłonią prawą dziurkę nosa. Zrób spokojny wydech lewą dziurką. Teraz wdech.
  4. Przykryj lewą dziurkę nosa, uwalniając prawą i zrób wydech. Następnie wdech.
  5. Zakryj prawą dziurkę i wypuść powietrze lewą. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, jak tego potrzebujesz.

Spróbuj przez chwilę nie myśleć o niczym i skupić się tylko na tej jednej, podstawowej dla każdego człowieka czynności.

Nasza rada: zbyt intensywne wciąganie powietrza do płuc może doprowadzić do hiperwentylacji. Jeśli poczujesz zawroty głowy i kłopoty z utrzymaniem równowagi, spłyć nieco oddech albo przerwij ćwiczenie. Jak we wszystkim, również w swobodnym oddychaniu konieczny jest umiar!

Wypróbuj aromaterapię

Używasz olejków eterycznych, aby wypełnić swój dom przyjemnym zapachem? A czy wiesz, że niektóre z nich mogą także skutecznie poprawić Twój nastrój i pomóc Ci się zrelaksować?

Do najbardziej popularnych zapachów, używanych w celu łagodzenia niepokoju i niwelowania stresu należą aromaty lawendy, bergamotki i ylang ylang, czyli jagodlina wonnego.

Do rozpylenia zapachu możesz użyć specjalnego kominka podgrzewanego świeczką albo nałożyć zapach na chusteczkę higieniczną, którą położysz niedaleko siebie.

Oczyść przestrzeń wokół

Bałagan w Twoim otoczeniu może nasilać uczucie niepokoju i zagubienia. Dlatego raz na jakiś czas warto zrobić gruntowne porządki. Posegreguj swoje rzeczy i wyeksponuj te, które lubisz najbardziej albo których często używasz. Pozbądź się tych, których już nie potrzebujesz.

Posegreguj papiery na biurku. Wprowadź w pomieszczenie, w którym spędzasz dużo czasu, atmosferę harmonii i spokoju. Zwróć też uwagę na stan sypialni – to pomieszczenie, które szczególnie powinno sprzyjać wypoczynkowi i oczyszczeniu myśli. Jeśli jest bardzo zagracone, będzie Ci trudniej osiągnąć stan rozluźnienia.

Znajdź czas dla siebie

To banalna rada, niemniej warto wziąć ją do siebie. We współczesnym świecie ciągle brakuje nam czasu. Nie nadążamy z wykonywaniem obowiązków, którymi często jesteśmy przeciążeni. Niedosypianie, źle zbilansowana dieta i ciągłe narażenie na stres, prędzej czy później odbije się na Twoim zdrowiu.

Dlatego każdego dnia wygospodaruj chwilę na „słodkie lenistwo”. Usiądź z filiżanką ulubionego napoju i na moment się wycisz. Przeczytaj rozdział interesującej książki albo obejrzyj serial. Nie zaniedbuj też swojego hobby! Wróć do uprawiania sportu, który lubisz, odśwież swoje talenty plastyczne, muzyczne, czy kulinarne. Kreatywne zajęcia przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu, a regularne uprawianie sportu nie tylko pomoże Ci utrzymać ciało w dobrej kondycji, lecz także pomoże wyładować negatywne emocje i napełni Cię dobrą energią.