Masaż to prawdziwa uczta dla ciała i ducha. Rozluźnia mięśnie, usprawnia krążenie krwi i limfy, redukuje ból i napięcie mięśniowe, dotlenia komórki. Działa na układ ruchu, układ krwionośny, tkanki: łączną i ruchową, a także zakończenia nerwowe, które znajdują się w skórze. Kiedy warto z niego skorzystać i gdzie się udać? Podpowiadamy.

Dlaczego warto wybrać się na masaż?

Dla urody: pod wpływem profesjonalnie wykonanego masażu rozszerzają się naczynia krwionośne i poprawia się dotlenienie oraz odżywienie skóry. Masaż przyspiesza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu skóra szybciej przyswaja składniki odżywcze oraz szybciej pozbywa się toksyn. To sposób na naturalną stymulację zdolności Twojego ciała do samodzielnej regeneracji i oczyszczania.

Dla relaksu: codzienne stresy kumulują się w mięśniach i powodują ich napięcia – w dłuższej perspektywie czasu może to prowadzić do niebezpiecznych kontuzji i ograniczenia sprawności fizycznej. Masaż to sposób na uwolnienie się od presji otoczenia. Przynosi ulgę ciału i zapewnia chwilę wyciszenia umysłu.

Dla zdrowia: jeśli odczuwasz bóle w nogach, udach, stopach lub ramionach, masaż może okazać się doskonałym remedium. W zależności od rodzaju zabiegu, mięśnie zostają rozluźnione lub pobudzone – doświadczony masażysta dobierze rodzaj działania do dyskomfortu, z  jakim się zmagasz tak, aby go zniwelować. Umiejętnie wykonany masaż może złagodzić także migrenę, bóle pleców i uczucie przemęczenia.

Kto powinien wykonywać masaż?

Aby mieć pewność, że zabieg, któremu się poddajemy jest dla Ciebie bezpieczny i przyniesie oczekiwane efekty, warto udać się do osoby, która przeszła odpowiednie szkolenia, poświadczone certyfikatem kwalifikacji zawodowych.

W zależności od stanu zdrowia, zgłoś się na masaż relaksacyjny czy rozluźniający albo masaż rehabilitacyjny, który powinien być wykonany przez osobę, która dokładnie wie, co Ci dolega.

Domowe SPA

Jeśli potrzebujesz chwili wypoczynku po męczącym dniu, ale nie masz czasu albo ochoty oddawać się w ręce specjalisty, możesz zafundować sobie domowe mini-spa.

Na początek przygotuj gorącą kąpiel z ulubionymi solami albo wskocz pod ciepły prysznic. Temperatura rozluźnia pospinane mięśnie. Naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu mięśnie stają się lepiej odżywione i dotlenione. Ciepła woda otwiera także pory skóry, dzięki czemu substancje aktywne zawarte w kosmetykach mogą wniknąć głębiej i ją odżywić.

Po rozgrzewającej kąpieli Twoje mięśnie będą wstępnie rozluźnione i możesz wtedy spróbować samodzielnie rozmasować te partie ciała, które tego potrzebują. Uważaj, aby robić to bardzo delikatnie i z wyczuciem – silnym uciskiem możesz niechcący przyprawić się o kontuzję!

Samodzielny masaż karku

Większość z nas regularnie uskarża się na ból spowodowany stresem właśnie w okolicach karku. To tam gromadzą się napięcia z całego dnia lub tygodnia. Dlatego od czasu do czasu warto poświęcić obolałej szyi nieco uwagi.

Samodzielny masaż karku możesz wykonać w pozycji stojącej. Delikatnie rozetrzyj mięśnie z tyłu szyi za pomocą palców – zataczaj niewielkie kółka. Zacznij od wysokości barków i przesuwaj się w górę, do głowy. Uważaj na kręgi, które na pewno wyczujesz pod palcami – uciskane mają być mięśnie.

Okrężnymi ruchami dotrzesz do miejsca, w którym mięśnie podpotyliczne łączą się z czaszką. To kolejny punkt, w którym łatwo kumulują się napięcia, dlatego przez chwilę skup się tylko na nim. Na końcu wróć do punktu na poziomie barków i delikatnie pogłaszcz cały kark, aż do głowy.

Taki masaż możesz wykonywać raz w tygodniu lub w okresach, gdy odczuwasz większe napięcie mięśni.