Pandemia nie ustępuje, a koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Wciąż wiele osób przechodzi go bezobjawowo lub w towarzyszeniu skąpych dolegliwości. Pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 wiąże się każdorazowo z ogromnym stresem, który nie sprzyja regeneracji i dodatkowo może zaburzać obserwację stanu zdrowia. W takiej sytuacji może przydać się pulsoksymetr.

Czym jest i jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie, które służy do mierzenia poziomu natlenowania krwi, czyli jej saturacji, oraz tętna. Jest powszechnie stosowany przy dolegliwościach związanych z przewlekłymi chorobami płuc, takimi jak np. astma.

Metoda pulsoksymetrii opiera się na mierzeniu stopnia pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch długościach fal – światła czerwonego i podczerwonego. Proste urządzenie zakłada się na palec lub płatek ucha i sczytuje z niego stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Prawidłowy to około 99-96%, chociaż może w indywidualnych przypadkach nieznacznie odbiegać od normy.

Nasza rada: popularne jest również montowanie pulsoksymetru w zegarkach typu smartwatch, zwłaszcza o przeznaczeniu sportowym. Jest pomocny przy monitorowaniu stopnia zmęczenia sportowców oraz przy uprawianiu sportów na wysokościach. Jeśli korzystasz z pulsoksymetru wbudowanego w zegarek, koniecznie zwróć uwagę na prawidłowe ułożenie ręki podczas pomiaru i dokładne stosowanie się do zaleceń z instrukcji, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny.

Pulsoksymetr a koronawirus – jak może Ci pomóc?

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało już, że niebawem chorzy, którzy przebywają w domu i nie wymagają hospitalizacji, otrzymają pulsoksymetry, aby móc wydajniej monitorować swój stan zdrowia.

Uwaga! Pulsoksymetr nie zastąpi testu, nie jest w stanie potwierdzić zakażenia SARS-CoV-2, ale może pomóc dbać o zdrowie osoby już chorej. Wynik poniżej 94% to wskazanie do hospitalizacji, w przypadku takiego pomiaru wskazany jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Niedotlenienie w przypadku zakażenia koronawirusem może przebiegać w formie ukrytej, nie dając pełnych objawów, dlatego posiadanie pulsoksymetru w domu przez chorego może okazać się bardzo pomocnym posunięciem.

Do możliwych do zaobserwowania objawów należą:

  • duszność,
  • kaszel,
  • przyspieszona akcja serca,
  • niepokój,
  • zawroty i bóle głowy,
  • senność i uczucie wyczerpania.

Prosty pomiar saturacji krwi pomoże także odróżnić duszności związane z ostrą niewydolnością oddechową od uczucia duszności spowodowanego np. atakiem paniki.


Źródła:

Ministerstwo Zdrowia [twitter]: https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1322196095636770822?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1322196095636770822%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fwydarzenia.interia.pl%2Fraporty%2Fraport-koronawirus-chiny%2Fpolska%2Fnews-adam-niedzielski-bedziemy-wykorzystywali-pulsoksymetrynId4825354